FotowoltaikawPolsce » Blog » Dodatek do drewna 2022 – 1000 zł Wniosek online

Dodatek do drewna 2022 – 1000 zł Wniosek online

20 września 2022 roku w Dzienniku Ustaw został opublikowany wzór wniosku o dodatek do ogrzewania paliwami innymi niż węgiel. Można go składać w urzędach już od 21 września. Pamiętajmy jednak, że jest to jednorazowe dofinansowanie, które wynosi 1000 zł. Mogą się o nie ubiegać wszyscy, którzy ogrzewają domy kotłem na paliwo stałe, kominkiem, kozami, ogrzewaczami powietrza, trzonem kuchennym, piecokuchniami oraz piecami kaflowymi. Kto może dostać dodatek do węgla? Gdzie go składać? Kto z pewnością nie dostanie dofinansowanie? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule, który zalecamy Ci przeczytać. 

Dodatek do drewna 2022 – Kiedy złożyć wniosek?

Wnioski można składać już od 21 września bieżącego roku. Należy jednak mieć w pamięci, że dokument trzeba dostarczyć do urzędu gminy lub złożyć przez internet do 30 listopada 2022 roku. Rozpatrzeniu wniosku i ewentualna wypłata dofinansowania trwa do 30 dni. Ministerstwo Środowiska i Klimatu oszacowało, że dodatek do drewna może otrzymać aż 530 000 gospodarstw domowych.

Otrzymaj wycenę i gwarancję montażu w 14 dni

  Oferty są niezobowiązujące a będziesz mógł sam podjąć decyzję.

  Nie da się ukryć, że mierzymy się z kryzysem gospodarczym, a także stale rosnącymi cenami drewna, w związku z czym wiele rodzin potrzebuje wsparcia finansowego na tak podstawowe rzeczy.  Ponadto ustawa, która ukazała się w dzienniku ustaw 20 września, przewiduje także jednorazowe dofinansowania dla gospodarstw domowych, które ogrzewają się kotłami lub piecami na biomasę, LPG, olejem opałowym bądź pelletem drzewnym. 

  Czytaj również: Tarcza 1000 plus wniosek – Dopłata do ogrzewania domu

  Kto dostanie dodatek do drewna?

  Wsparcie finansowe do drewna w wysokości tysiąca złotych jest przeznaczone dla gospodarstw, których źródłem ogrzewania jest:

  • kocioł na paliwo stałe,
  • kominek,
  • koza,
  • ogrzewacz powietrza,
  • trzon kuchenny,
  • piecokuchnia,
  • piec kaflowy zasilane drewnem kawałkowym.

  Pamiętaj, że dodatek może dostać każdy, niezależnie od jego dochodów. Niemniej jednak na jeden adres przypada tylko jeden dodatek. Jeżeli chcesz, aby to właśnie Twojemu gospodarstwu domowemu przyznano pomoc w wysokości tysiąca złotych, należy złożyć potwierdzeniu wpisu źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jest to obowiązkowy warunek, który trzeba spełnić, aby otrzymać wsparcie. Osoby, które jeszcze tego nie zrobiły powinny jak najszybciej udać się do urzędu i to uczynić.

  Sprawdź więcej: Zamrożenie cen prądu dla kogo? Jak wnioskować?

  Nie da się ukryć, że zarówno ceny paliw, jak i drewna stale rosną. Wszystko jest wynikiem rosnącej inflacji. Lasy, a także składy drewna, żądając coraz to wyższych cen, w związku z czym każdy nas jest zmuszony do płacenia o wiele większej stawki za węgiel, aniżeli miało to miejsce w ubiegłym roku. Wzrost to aż 100%! Niemniej jednak drewno jest najtańszym surowcem na rynku, wszystko przez to, że węgiel jest tak ciężko dostępny. Wynikiem tego wszystkiego jest fakt, że Polacy w większości w tym roku stawiają na drewno. W 2022 roku za metr sześcienny drewna na opal musimy zapłacić od 400 do 500 złotych. Z koeli za drewno kominkowe od 500 do 600 złotych za metr sześcienny.

  Zobacz również: Wymiana pieca węglowego na pompę ciepła – ile to kosztuje?

  Dodatek do drewna 2022 – kto go nie dostanie?

  Jak już wiesz, dofinansowanie do drewna w wysokości 1000 złotych jest przeznaczone dla gospodarstw, których źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, czy też piec kaflowy zasilane drewnem kawałkowym.

  Jeżeli w danym gospodarstwie jest więcej niż jedno źródło ogrzewania, to muszą one same wskazać, o który dokładnie dodatek się starają. Dodatku do drewna z pewnością nie dostaną gospodarstwa, które mają w pozytywny sposób rozpatrzony wniosek o dodatkowy węgiel, który przewiduje inna ustawa.  

  Marcin

  Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

  Więcej informacji

  Post navigation

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Drop file here