FotowoltaikawPolsce » Blog » Fotowoltaika na dachu w czasie burzy i piorunów

Fotowoltaika na dachu w czasie burzy i piorunów

Fotowoltaika na dachu to obecnie bardzo modne rozwiązanie, z którego często korzystają nie tylko przedsiębiorcy, ale również prywatni właściciele domków jednorodzinnych. Warto jednak pamiętać, że szczególnie w lecie, gdy są wysokie temperatury, mogą występować burze z piorunami, które mogą budzić obawy wśród właścicieli fotowoltaiki.

Należy jednak pamiętać, iż sam montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku nie zwiększa ryzyka uderzenia pioruna. Warto jednak wiedzieć, jak zminimalizować możliwość uszkodzenia instalacji w trakcie burzy.

Co warto wiedzieć o fotowoltaice i piorunach?

Przede wszystkim to, że panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd elektryczny, który sam w sobie nie przyciąga piorunów, a dodatkowo odpowiednie zabezpieczenie instalacji spowoduje to, iż nie będzie ona przyciągać ani gromadzić ładunków elektrostatycznych.

Czytaj również: Ile kosztuje montaż kabiny prysznicowej?

Warto pamiętać, że w bardzo rzadkich przypadkach piorun, który uderza w panele fotowoltaiczne, może przedostać się do środka domu, co sprawia, że cały montaż fotowoltaiki powinien być przeprowadzony z obowiązującymi normami.

Czym są pioruny i jak się one tworzą?

Pioruny mogą występować przy burzach o różnym natężeniu, a powstają na skutek wyrównania ładunków elektrostatycznych między naładowaną chmurą a powierzchnią Ziemi. Warto jednak pamiętać, że pioruny mogą powstać również w wyniku zetknięcia się ze sobą dwóch naładowanych chmur. Chmury, z których powstają burze, są naładowane zarówno ujemnymi, jak i dodatnimi ładunkami, które wraz z niejako dotknięciem Ziemi muszą ulec rozładowaniu.

Warto wiedzieć: Ile kosztuje montaż listew przypodłogowych?

Ważną cechą piorunów jest to, że w chwili uderzenia może on osiągać temperaturę do nawet 30 tysięcy stopni Celsjusza. W trakcie uderzenia prąd przepływający uderza z niesamowitą prędkością oraz ogromną temperaturą, co sprawia, że na przykład uderzenie w budynek może spowodować jego pożar.

Jak można zapobiec uderzeniom pioruna w fotowoltaikę zamontowaną na dachu?

Przede wszystkim należy zachować wszelkie środki ostrożności podczas jej montażu i trzymać się wszystkich norm, które są określane dla bezpieczeństwa użytkowników. Można także dodatkowo zamontować ograniczniki przepięć, które mają chronić budynek przed wyładowaniami atmosferycznymi. Warto też zainteresować się piorunochronem, który jest świetnym zabezpieczeniem stosowanym od wielu lat. 

Czy trzeba wyłączać fotowoltaikę na dachu w trakcie burzy?

Jeśli instalacja fotowoltaiczna jest zamontowana poprawnie wraz ze wszystkimi funkcjami, które chronią przed uderzeniem pioruna, to nie trzeba jej wyłączać w trakcie burzy. Dobrze jest jednak upewnić się w trakcie montażu paneli, że wszystko zostało prawidłowo zamontowane, gdyż sama fotowolatika nie przyciąga piorunów, ale jej zły montaż mógłby stanowić zagrożenie. 

Zobacz również: Ile kosztuje sufit podwieszany?

Warto zatem przed wybraniem odpowiedniej firmy fotowoltaicznej sprawdzić różne oferty ze swojego regionu, dzięki czemu będzie pewność, że wybierze się najlepszych specjalistów.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here