FotowoltaikawPolsce » Blog » Ile kosztuje montaż systemu rekuperacji?
Ile kosztuje montaż systemu rekuperacji

Ile kosztuje montaż systemu rekuperacji?

Systemy rekuperacji to rodzaj urządzeń kontrolujących zanieczyszczenia, które usuwają szkodliwe gazy i ciecze z maszyn, urządzeń i linii technologicznych. Systemy te zbierają te gazy i ciecze i przekształcają je w nieszkodliwe produkty. Chociaż systemy rekuperacji są przydatne, są drogie w instalacji i wymagają specjalistycznych komponentów i okablowania. Większość ludzi uważa, że ​​te systemy są warte zachodu, ale nie wszyscy się z tym zgadzają. Niektórzy uważają, że systemy rekuperacji są drogie i trudne do zainstalowania, marnują pieniądze i materiały oraz nie zawsze są skuteczne.

System rekuperacji oszczędza energię poprzez wychwytywanie i przekierowywanie nadmiaru ciepła z maszyn. Systemy te zbierają ogrzane gazy i ciecze z procesów przemysłowych, takich jak elektrownie, fabryki czy zakłady przetwórstwa spożywczego. W wielu przypadkach te gazy i płyny zawierają szkodliwe chemikalia, które mogą uszkodzić sprzęt lub powodować nieprzyjemne zapachy. System rekuperacji przekształca te gazy i ciecze w nieszkodliwe produkty, takie jak woda lub para wodna.

Jaki jest koszt montażu rekuperacji w domu?

Robi to, przepuszczając ogrzane gazy przez szereg rur lub rurek wewnątrz metalowego pojemnika. Metalowy pojemnik zbiera przepływające przez niego gazy i zatrzymuje je, dopóki nie ostygną na tyle, aby były bezpieczne w użyciu. Systemy rekuperacji są przydatne, ponieważ w niektórych przypadkach zapobiegają konieczności kosztownych napraw lub wymiany sprzętu. Zmniejszają również ilość energii zużywanej w procesach przemysłowych, co pomaga zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych w procesie. Zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza jest korzystne, ponieważ zmniejsza nasilenie problemów z jakością powietrza, takich jak smog lub zamglenie.

Cennik montażu rekuperacji w 2023 roku

  • Projekt systemu rekuperacji kosztuje 300 – 600 zł.
  • Koszt instalacji uzależniony jest od rodzaju materiału z jakiego jest wykonana.
  • Pełny koszt montażu systemu rekuperacji w 2023 roku oscyluje między 15000 – 35000 zł.
  • Zakup rekuperatora do domu to wydatek 7000 – 25000 zł. 

Wiele zanieczyszczeń w powietrzu może uszkodzić ludzkie płuca lub zanieczyścić drogi wodne; tworzą również niezdrowe środowisko dla rosnących roślin i zwierząt. Systemy rekuperacji zbierają te zanieczyszczenia z maszyn i przekształcają je w nieszkodliwe gazy lub ciecze, które można wykorzystać w komorach wzrostu roślin lub obszarach przetrzymywania zwierząt. Gazy te mogą być również bezpiecznie uwalniane do atmosfery, jeśli nie zawierają zanieczyszczeń, które mogłyby zaszkodzić innym żywym istotom.

Czytaj również: Ranking Firm montujących Wentylacje i rekuperacje

Zbieranie tych gazów gwarantuje, że cenne zasoby, takie jak czyste powietrze, pozostają dostępne do wykorzystania przez lokalny przemysł, ludzi i inne gatunki. Zbieranie materiałów niebezpiecznych pomaga zmniejszyć ilość odpadów poprzez recykling chemikaliów i materiałów, które w przeciwnym razie zostałyby usunięte jako śmieci lub utracone na liniach produkcyjnych . W niektórych przypadkach materiały te mogą zawierać cenne pierwiastki, które można wydobyć do ponownego wykorzystania podczas przetwarzania w systemie rekuperacji. Na przykład niektóre metale mogą być wielokrotnie poddawane recyklingowi, zanim zostaną całkowicie usunięte z systemu. Zbieranie tych metali pomaga zmniejszyć ilość odpadów, ponieważ zapobiega trafianiu niebezpiecznych materiałów bezpośrednio na wysypisko. Pomaga również lokalnym przemysłom, zapewniając dostęp do tańszych materiałów do ich linii produkcyjnych, niż mogliby sobie pozwolić w innym przypadku.

Od czego zależy cena montażu rekuperacji?

Chociaż systemy rekuperacji są drogie w instalacji, niektórzy uważają, że systemy rekuperacji są nadal warte wydatków, ponieważ zmniejszają ilość odpadów i zanieczyszczenie. Jednak inni uważają, że systemy rekuperacji warto kupować tylko wtedy, gdy zapewniają również inne korzyści, takie jak oszczędność energii lub mniejsze ryzyko obrażeń. Aby określić, czy system jest wart zakupu, przemysłowiec powinien wziąć pod uwagę takie czynniki, jak koszt instalacji systemu, koszty eksploatacji w czasie i koszt zbierania gazów po ich przetworzeniu przez rur systemu. Niektórzy ludzie uważają, że systemy rekuperacji są opłacalne tylko wtedy, gdy zapewniają również inne korzyści, takie jak oszczędność energii lub zmniejszone ryzyko obrażeń, ponieważ gromadzenie niebezpiecznych gazów może stanowić poważne zagrożenie dla pracowników obsługujących te gazy.

Warto wiedzieć: Jak wybrać odpowiednią konstrukcję pod panele fotowoltaiczne?

Jak działa rekuperacja w domu?

Ponadto zbieranie materiałów niebezpiecznych może być również bardzo kosztowne ze względu na wysokie koszty związane ze zbieraniem tych materiałów - takie jak koszty transportu w celu dostarczenia ich do centrów przetwarzania lub podatki od ich sprzedaży w punktach zbiórki - które mogą zrekompensować potencjalne oszczędności w kosztach eksploatacji maszyn Ogólnie rzecz biorąc, zapewnienie pracownikom bezpiecznej przestrzeni do regeneracji po narażeniu na niebezpieczne gazy jest ważne dla zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych z procesów przemysłowych.

Sprawdź również: Panele fotowoltaiczne zintegrowane z dachem – jakie wybrać?

Jednak systemy rekuperacji są drogie w instalacji, wymagają specjalistycznych komponentów i okablowania i nie zawsze mogą zapewniać inne korzyści, takie jak oszczędność energii lub mniejsze ryzyko obrażeń w porównaniu z innymi metodami zmniejszania ilości odpadów i zanieczyszczenia powietrza. Chociaż osoba powinna wziąć pod uwagę wszystkie czynniki przy podejmowaniu decyzji o zakupie systemu rekuperacji dla linii technologicznych swojej firmy, wpływ każdego systemu zależy w każdym przypadku od indywidualnych potrzeb właściciela firmy.

Firmy zajmujące się montażem systemu rekuperacji w 2023

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation