FotowoltaikawPolsce » Blog » Panele fotowoltaiczne zintegrowane z dachem – jakie wybrać?

Panele fotowoltaiczne zintegrowane z dachem – jakie wybrać?

W Polsce znajduje się ponad 50 000 budynków mieszkalnych z panelami fotowoltaicznymi na dachach. Nowa opłacalna opcja pasująca do tych dachów istnieje dzięki wprowadzeniu paneli fotowoltaicznych na tradycyjne metalowe pokrycia dachowe. Ile to kosztuje w porównaniu z samym użyciem paneli na dachu?

I czy warto inwestować w panele fotowoltaiczne jako dachówka?

Osoby, które chcą kupić panele fotowoltaiczne w ramach budowy domu, często zastanawiają się, czy ich nieruchomość nie straci na estetyce. Inni martwią się, że zainstalowanie fotowoltaiki na dachu może spowodować pogorszenie stanu dachu. Istnieje jednak proste rozwiązanie tej zagadki. Właściciel domu może po prostu zainstalować panele jednocześnie na ziemi i dachu. Zamiast montować konwencjonalne dachówki, możemy zamontować panele fotowoltaiczne. Nazywa się to dachem fotowoltaicznym.

Dach fotowoltaiczny złożony z wysokiej jakości paneli stalowych to jeden z najlepszych materiałów dachowych. Kilka ważnych faktów dotyczących fotowoltaiki to to, że są one integralną częścią ogólnego projektu domu i że panele fotowoltaiczne stanowią doskonałe pokrycie dachowe. Panele słoneczne to tylko jedna część dachu słonecznego; dodatkowe elementy obejmują falownik, optymalizatory i wszelkie niezbędne złącza. Oprócz tego, że jest estetyczny, całość stanowi najbardziej wydajne i trwałe ekologiczne rozwiązanie.

Czytaj więcej: Fotowoltaika na garażu blaszanym i murowanym – czy warto?

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu to inwestycja, która zwraca się po około 6-7 latach. Następnie instalacja zapewnia czysty zwrot z inwestycji, jeśli jeden z większych elementów fotowoltaicznych (takich jak falownik) nie ulegnie awarii. Każdego roku panele mogą obniżyć koszty energii nawet o 3000 zł – co wystarczyłoby na pokrycie kosztów instalacji – poprzez zmniejszenie zużycia energii elektrycznej przez domowników.

Nieco ponad 23 000 zł poszycia dachu i 5,6 kW mocy sprawiają, że instalacja ta cieszy się dużym zainteresowaniem.

Koszt zakupu i montażu paneli zintegrowanych z dachem jest wyższy niż tych montowanych oddzielnie. Całkowity koszt każdego metra kwadratowego zainstalowanych paneli fotowoltaicznych to około 900 złotych polskich, czyli około 367 dolarów. Obejmuje to koszt falownika, okablowania i standardu drewna do montażu paneli. Pojedyncze panele można kupić za około 900 polskich złotych — co daje 367 USD za panel — ale zestawy paneli z całym niezbędnym sprzętem montażowym kosztują około 1400 USD. Dzieje się tak dlatego, że inżynierowie ML System rekomendują standardowe konstrukcje drewniane, które pasują do blachodachówki lub pokrycia ceramicznego.

Sprawdź również: Jak zamontować panele fotowoltaiczne – Poradnik instalatora

Dodanie systemu fotowoltaicznego o mocy 5,6 kW kosztuje więcej niż dodanie zwykłego dachu, ale instalacja samych paneli słonecznych jest droższa niż dodanie standardowego dachu. Dla porównania, instalacja obu systemów razem kosztuje więcej niż tylko dodanie dachu – co kosztuje więcej niż oddzielny dach lub fotowoltaika. Wynika to ze wzrostu cen paneli słonecznych, które wynoszą 33 600 zł (około 10 014 USD).

Cena dachów fotowoltaicznych ile kosztuje?

Ceny komponentów tradycyjnego systemu fotowoltaicznego — takich jak panele lub prace malarskie — różnią się w zależności od preferowanych przez klienta opcji. Kalkulacje cenowe zależą również od koloru, stylu i materiału elementu. Jednak ceny zintegrowanych paneli na dachu nie zmieniają się. Początkowo dachy fotowoltaiczne są bardziej opłacalne niż późniejsze etapy budowy domu. Niedawnych zmian w projekcie domu nie można zastosować do wcześniej zbudowanego dachu. Ponadto te panele dachowe są zwykle większe i mocniejsze niż inne konstrukcje.

Warto przeczytać: Utylizacja paneli fotowoltaicznych jaki jest koszt?

Możemy dokonać szacunków na podstawie danych zebranych metodami analogowymi. Na przykład model Lindab SolarRoof™ o mocy znamionowej fotowoltaicznej 9,75 kWp kosztuje około 54 000 zł (27 000 USD). Biorąc pod uwagę koszt tradycyjnego pokrycia dachowego, może upłynąć dużo czasu, zanim panele fotowoltaiczne okażą się tańsze. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę kłopot i koszt instalacji ich na stromym dachu, można argumentować jako korzystne.

Dodatkowe wydatki obejmują ułożenie dachu i niezbędne materiały do ​​budowy. Tradycyjny dach kosztuje około 180 dolarów za metr kwadratowy. Szacunkowy koszt dachu słonecznego SunRoof kosztuje 600 USD za metr kwadratowy; ten koszt to 700 USD za dach fotowoltaiczny. Tradycyjny dach kosztuje około 700 dolarów za metr kwadratowy. Dodanie kosztu falownika i okablowania elektrycznego daje całkowity koszt modułu do około 900 USD. Jeśli zdecydujemy się zainstalować 37 metrów kwadratowych ze źródłem zasilania o mocy 5,6 kilowata, koszt wyniesie 33 600 USD.

Swój dach fotowoltaiczny możesz spłacić poprzez inwestycję po 6-7 latach. Można to zrobić poprzez połączenie dotacji federalnych i lokalnych programów wspierających energię odnawialną.

Jak dbać o dach solarny?

Utrzymanie systemu zintegrowanego z budynkiem jest łatwe. Panele są trwale przymocowane do konstrukcji, bez wpływu na klimat. W drucianych skrzyniach znajdują się rośliny odporne na nadmierną wilgoć lub promienie UV. Większość wnętrz pudełek jest zakryta, dzięki czemu nie ulegają one zamoczeniu ani uszkodzeniu pod wpływem promieni UV. Dystrybutor twierdzi, że panele dachowe zasilane energią słoneczną wymagają wentylacji, aby zapobiec ich nadmiernemu nagrzewaniu. Twierdzi również, że izolowanie śniegu i mrozu od ciepła budynku pomaga szybciej się topić.

A wybierając dach z fotowoltaiką, instalator może polegać na standardowych szczelinach wentylacyjnych.

Warto sprawdzić: Panele perowskitowe – nowa technologia czy warto?

W porównaniu z innymi pokryciami dachowymi, panele fotowoltaiczne nie wymagają okresowego malowania, nie korodują i można je wymieniać pojedynczo, jeśli się zepsują. Oznacza to, że są znacznie lepszą opcją niż metal, papa lub jakikolwiek inny powszechnie używany materiał.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here