FotowoltaikawPolsce » Blog » Mój Prąd 4.0 od kiedy złożyć wniosek, ile dofinansowania?

Mój Prąd 4.0 od kiedy złożyć wniosek, ile dofinansowania?

Na przełomie marca oraz kwietnia ruszy już czwarta wersja programu Mój Prąd. Jest bardzo możliwe, że w ten sposób rządzący rozpropagować będą chcieli jeszcze bardziej sam system rozliczania prosumentów w modelu net billing. Najprawdopodobniej tylko ci będą mogli skorzystać z odpowiedniej dotacji na domowy magazyn energii.

Program o nazwie Mój Prąd jest jednym z najpopularniejszych inicjatyw, które dotyczą rządowych dopłat. Pod względem samej popularności bije na głowę program Czyste Powietrze, który mocno kuleje i to od samego początku. Z programem Mój Prąd jest całkiem inaczej. Do niczego nie trzeba nikogo namawiać, a okres składowania wniosków jest za każdym razem zbyt krótki, aby każda chętna osoba mogła z niego skorzystać.

Mój Prąd 4.0 ile dofinansowania?

Budżet programu Mój Prąd 2.0 zwiększono i to trzykrotnie. Doszło aż do kwoty ponad 1,1 miliarda złotych. Trzeci nabór wniosków trwać miał do 22 grudnia ubiegłego roku ale, że wcześniej na ten cel pieniądze wyczerpano, to przyjmowanie wniosków zostało zakończone na początku października. Jest to jednak nic, gdy to porównywamy, co nas czeka wiosną.

Program Mój Prąd i nowy system rozliczeń prosumentów

Podczas posiedzenia wspólnego komisji środowiska i gospodarki Ireneusz Zyska (wiceminister klimatu i środowiska) uchylił rąbka tajemnicy w sprawie naboru czwartego, który zgodnie z zapowiedziami wcześniejszymi ma ruszyć na przełomie pierwszego oraz drugiego kwartału bieżącego roku.

Wszystko na to wskazuje, że dotację na zakup magazynu domowego energii będą mogli uzyskać jedynie prosumenci, który przejdą do całkiem nowego systemu rozliczania w modelu net billing.

Rozliczanie prosumentów po staremu jeszcze możliwe przez piętnaście lat

Po zmianie regulacji prosumenci w Polsce mogą się rozliczać na dwa sposoby. Po staremu, a więc za pomocą opustów w modelu net meteringu. Osoba produkująca energię w instalacjach do 10 kWp pobrać mogą z sieci za darmo 0,8 energii, za każdą jednostką tam wprowadzoną. Przy nieco większych instalacjach rozliczenie się odbywa w stosunku 1 do 0,7.

Mój Prąd 4.0 od kiedy złożyć wniosek?

W przypadku rejestracji już po 31 marca 2022 roku prosument rozliczany będzie już według net billingu. W takim właśnie wypadku energetyczną nadwyżkę będzie można sprzedaż do sieci, ale z drugiej strony za energię z niego pobieraną będzie trzeba płacić, tak jak inni odbiorcy.

Rozliczanie będzie się odbywało w okresie dwunastu miesięcy. Każdy prosument w nowym systemie będzie miał depozyt ewidencjonowany na swoim koncie, z którego będą pokrywane koszty właśnie zakupu energii.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here