FotowoltaikawPolsce » Blog » Nasłonecznienie w Polsce w poszczególnych miesiącach – Mapa

Nasłonecznienie w Polsce w poszczególnych miesiącach – Mapa

Czy montowanie instalacji fotowoltaicznej w naszym kraju się opłaca? Czy Polska jest wystarczająco nasłonecznionym krajem?

Stopień nasłonecznienia każdego regionu wynika z wielu czynników. Przede wszystkim zależy od szerokości geograficznej, która wyznacza długość dnia. W znacznym stopniu na natężenie promieniowania wpływa także rzeźba i klimat danego terenu. Stan zanieczyszczenia powietrza także warunkuje stopień nasłonecznienia.

Panele fotowoltaiczne – jak działają?

Bazują na tak zwanym efekcie fotowoltaicznym, który polega na tym, że pod wpływem słońca, a właściwie jego promieniowania w ciele stałym powstaje siła elektromotoryczna. W skrócie można powiedzieć, że dzięki temu, że słońce świeci, jego promieniowanie może zostać źródłem energii elektrycznej. Jeśli promieniowanie słońca jest wysokie można wyprodukować dużo energii elektrycznej, jeśli jest pochmurny dzień ilość energii będzie mniejsza.

Fotowoltaika PiszFotowoltaika BraniewoFotowoltaika OleckoFotowoltaika Lidzbark Warmiński

Nasłonecznienie w Polsce - Ile jest godzin słonecznych w Polsce?

źródło: GeoModel Solar

Ilość energii wytworzonej ze słońca liczy się w kilowatogodzinach na metr kwadratowy (kwh/m2), a specjaliści dokładnie dobierają miejsce, w którym powinna być zamontowana instalacja fotowoltaiczna. 

Jaki jest poziom nasłonecznienia w Polsce?

W porównaniu do innych europejskich krajów Polska nie jest w czołówce poziomu nasłonecznienia. Nie jest on najwyższy, a dodatkowo jest ogromnie zróżnicowany w zależności od regionu. Na południu naszego kraju nasłonecznienie jest o wiele wyższe niż na północy, oczywiście zależy to od warunków geograficznych. To rzeźba terenu jest główną przyczyną tych różnic, inne to rodzaj zabudowań, roślinność i mikroklimat, a także poziom zanieczyszczenia powietrza w danym regionie. Im jest mniejsze zanieczyszczenie tym więcej energii można uzyskać.

Nasłonecznienie w Polsce a opłacalność fotowoltaiki

Jednak mimo wszystko opłaca się montować panele słoneczne w naszym kraju. Jest dość słonecznie, by swobodnie wytworzyć energie elektryczną. W Polsce jest już wiele instalacji fotowoltaicznych, już ponad 2 miliony metrów kwadratowych kolektorów słonecznych wytwarza u nas energię. Z roku na rok rośnie także moc ogniw fotowoltaicznych.

Fotowoltaika ŚwidwinFotowoltaika ChoszcznoFotowoltaika BarlinekFotowoltaika Dębno

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej nowoczesne

Technologie rozwijają się w szybkim tempie, to dotyczy także fotowoitaiki, bo są stosowane coraz to lepsze zdobycze nauki. Do niedawna ten sposób pozyskiwania energii nie był opłacalny, lecz wraz ze wzrostem technologicznym sytuacja zmieniła się diametralnie.

Nowe rozwiązania stały się nie tylko łatwe w zastosowaniu, ale do tego niedrogie i ekonomiczne. Dzięki rozwojowi technologii nasłonecznienie w danym rejonie nie jest już decydującym czynnikiem przy wyborze paneli fotowoltaicznych.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here