FotowoltaikawPolsce » Blog » Nowy system rozliczania dla prosuementów źrodłem problemów?
Nowy system rozliczania dla prosuementów źrodłem problemów?

Nowy system rozliczania dla prosuementów źrodłem problemów?

Fotowoltaika ma wiele zalet, ale niestety korzystające z niej osoby borykają się też z wieloma problemami. Każdy liczy na darmowy prąd i obniżenie rachunków, ale w praktyce wielu ponosi bardzo wysokie koszty. 

Nowy system rozliczeń dla właścicieli instalacji PV 

Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej ma na celu uzyskanie sporych oszczędności, ale po wprowadzeniu nowego systemu kosztowego w postaci net billingu wszystko uległo zmianie. Wprowadził on chaos wśród zarówno prosumentów, jak i monterów. Jeśli ktoś korzysta z dotychczasowego systemu opustów, to rozlicza się bezgotówkowo.

Czytaj więcej: W jakich godzinach jest tańszy prąd?

Z kolei przy net billingu trzeba liczyć się z tym, że wartość energii wprowadzanej i pobranej jest rozliczana oddzielnie. Jeśli będą nadwyżki energii, to zostaną one rozliczone w oparciu o aktualną cenę rynkową. Właściciel instalacji PV otrzyma pieniądze na swoje konto. 

Problemy z fotowoltaiką

Prosumenci zgłaszają skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich, które dotyczą zbyt nagłego wprowadzenia zmian w systemie rozliczeń. Argumentują, że mieli wystarczająco dużo czasu na przemyślenie swoich decyzji odnośnie inwestycji w fotowoltaikę i wybranie systemu rozliczeniowego. Problemy obejmują również modyfikacje w Programie Mój Prąd. 

Zobacz również: Fotowoltaika dofinansowanie z gminy – jak uzyskać jakie dokumenty?

Prosumenci objęci starymi zasadami nie mogą przykładowo uzyskać dofinansowania do ekologicznych źródeł ciepła, to samo dotyczy też magazynów energii. Możliwości są mocno ograniczone, bo do wyboru są tylko dwa wyjścia. Pierwszy z nich dotyczy pozostania przy starym systemie, ale wiąże się to z brakiem dotacji. Innym rozwiązaniem jest przejście na system net billing i złożenie wniosku o przyznanie dofinansowania na wymianę źródła ciepła w ramach programu Mój Prąd. 

Co na to wszystko ministerstwo? 

Na odpowiedź ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska nie trzeba było długo czekać, ale nie spodobała się ona prosumentom. Twierdzi, że wszystkie zmiany dotyczące systemu rozliczeń zostały wprowadzone w oparciu o wymogi prawodawstwa europejskiego. Nie służą one w żaden sposób faworyzowaniu prosumentów, którzy rozliczają się w ramach net billingu. 

Warto wiedzieć: Ukryte koszty fotowoltaiki – Na co zwrócić uwagę?

Nowy system rozliczania ma na celu zachęcenie do skorzystania z ekologicznych źródeł energii, służyć jako narzędzie do rozwijania energetyki odnawialnej. Okazuje się też, że wzrost liczby prosumentów rozliczających się w oparciu o net marketing może przyczynić się do blackoutu, przede wszystkim zimą, gdy instalacja PV wytwarza mniej energii. Nowy system rozliczeń ma na celu zoptymalizowanie autokonsumpcji prądu, co następuje między innymi przez jego magazynowanie. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation