FotowoltaikawPolsce » Blog » W jakich godzinach jest tańszy prąd?
W jakich godzinach jest tańszy prąd?

W jakich godzinach jest tańszy prąd?

Stawki za energię elektryczną według czasu użytkowania odnoszą się do struktury cenowej, w której koszt energii elektrycznej zmienia się w zależności od pory dnia, w której jest ona zużywana . Stawki te mają zachęcać do oszczędzania energii i jej efektywnego wykorzystania poprzez zachęcanie konsumentów do zmiany nawyków w zakresie zużycia energii poza okresy szczytowego zapotrzebowania.

Wyróżnia się kilka rodzajów taryf czasowych, m.in. Taryfa G11, G12 , G12w i G13 . Zrozumienie tych odrębnych taryf może pomóc konsumentom w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących zużycia energii, a ostatecznie zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za media.

W jakich godzinach jest tańszy prąd?

W strukturze stawek według czasu użytkowania ceny energii elektrycznej są zazwyczaj podzielone na trzy odrębne okresy: szczyt, poza szczytem i barki . Okresy szczytowe charakteryzują się najwyższymi cenami energii elektrycznej i występują w okresach największego zapotrzebowania, czyli w dni powszednie popołudnia i wczesne wieczory. Okresy pozaszczytowe oferują najniższe ceny energii elektrycznej i mają miejsce w okresach niskiego zapotrzebowania, np. późnych nocach i wczesnych godzinach porannych. Okresy poboczne przypadają pomiędzy godzinami szczytu i poza szczytem, ​​a ceny energii elektrycznej są umiarkowane w porównaniu z innymi porami dnia.

Przykładowo w ramach taryfy G12 tańszy prąd dostępny jest już od godziny 13:00. do 15:00 i 22:00 do 6:00 rano, w pozostałych godzinach dostępny jest droższy prąd .

Czytaj więcej: Jak oszukują sprzedawcy fotowoltaiki i pomp ciepła

Na stawki za czas użytkowania wpływa kilka czynników, w tym całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną, koszty wytwarzania i dystrybucji energii oraz warunki na rynku energii. Stawki za czas korzystania mogą się różnić w zależności od konkretnej taryfy wybranej przez konsumenta . Przykładowo taryfy G12 i G12w oferują bardzo niskie stawki za kilowatogodziny zużywane w strefie pozaszczytowej, która obejmuje godziny popołudniowe i nocne.

Taryfy Dwustrefowe – Najczęstszy Podział:

  1. Strefa Dzienna (GZE):
    • Wyższe Ceny: Zazwyczaj obejmuje godziny poranne i popołudniowe, kiedy zapotrzebowanie na energię jest wyższe. W tych godzinach cena za kWh jest zwykle wyższa.
    • Przykładowe Godziny: Może to być np. od 7:00 do 13:00 i od 15:00 do 22:00, ale dokładne godziny mogą różnić się w zależności od dostawcy.
  2. Strefa Nocna (GZN):
    • Niższe Ceny: Obejmuje godziny nocne i wczesnoporanne, kiedy zapotrzebowanie na energię jest niższe. W tych godzinach cena za kWh jest zazwyczaj niższa.
    • Przykładowe Godziny: Może to być np. od 22:00 do 7:00, ale również tutaj godziny mogą się różnić w zależności od dostawcy.

Taryfy Trójstrefowe:

  • W niektórych przypadkach dostępne są również taryfy trójstrefowe, które wprowadzają dodatkową strefę pośrednią z cenami umiarkowanymi.

Jak Sprawdzić Godziny Tańszego Prądu?

  • Umowa z Dostawcą: Najdokładniejsze informacje na temat godzin tańszego prądu znajdziesz w umowie z Twoim dostawcą energii lub na jego stronie internetowej.
  • Kontakt z Dostawcą: Możesz również skontaktować się bezpośrednio z dostawcą, aby uzyskać szczegółowe informacje o taryfach.

Warto wiedzieć: Wypowiedzenie umowy sprzedaży energii elektrycznej?

Ponadto różnice regionalne i konkretny dostawca energii mogą wpływać na terminy i ceny okresów szczytowych, pozaszczytowych i barkowych . Rozumiejąc te czynniki i wybierając taryfę zgodną z ich nawykami dotyczącymi zużycia energii, konsumenci mogą skutecznie zarządzać kosztami energii elektrycznej i przyczyniać się do tworzenia bardziej zrównoważonego systemu energetycznego.

Strategie czerpania korzyści z tańszych czasów korzystania z energii elektrycznej

Jedną ze skutecznych strategii czerpania korzyści z tańszych czasów korzystania z energii elektrycznej jest przeniesienie czynności energochłonnych na godziny pozaszczytowe, takie jak godziny popołudniowe i nocne, kiedy taryfy G12 i G12w oferują bardzo niskie stawki za zużycie kilowatogodzin Przykładowo taryfa G12 zapewnia tańszy prąd od godziny 13:00. do 15:00 i 22:00 do 6:00 rano. Dostosowując codzienne czynności do wykonywania takich zadań, jak pranie, zmywanie naczyń czy ładowanie pojazdów elektrycznych poza godzinami szczytu, konsumenci mogą skorzystać z niższych kosztów energii elektrycznej i wygenerować znaczne oszczędności.

Zobacz również: Jak zredukować ryzyko awarii fotowoltaiki?

Innym sposobem na wykorzystanie niższych stawek za energię elektryczną jest inwestowanie w energooszczędne urządzenia. W przeciwieństwie do taryfy G11, która pobiera jedną stawkę przez całą dobę, taryfa G12w pozwala konsumentom płacić mniej za zużycie energii elektrycznej nie tylko w tańszych godzinach nocnych, ale także w weekendy.

Aby jeszcze bardziej zwiększyć potencjał oszczędności, osoby fizyczne mogą korzystać z różnych opcji taryfowych i pakietów oferowanych przez dostawców takich jak Enea, które obejmują pakiety stref godzinowych dostosowane do konkretnych potrzeb użytkowania. Korzystając z energooszczędnych urządzeń w połączeniu z najbardziej odpowiednim planem taryfowym, konsumenci mogą zoptymalizować swoje wzorce zużycia energii elektrycznej i zmniejszyć całkowite wydatki na energię.

Wykorzystanie technologii inteligentnego domu i systemów zarządzania energią to kolejny skuteczny sposób na skorzystanie z tańszych czasów korzystania z energii elektrycznej. Systemy zarządzania energią w domu optymalizują zużycie energii elektrycznej i ciepła poprzez monitorowanie i analizowanie wydajności różnych urządzeń w domu. Te inteligentne systemy zarządzania energią nie tylko zapewniają korzyści ekonomiczne, ale także zwiększają bezpieczeństwo mieszkańców domów.

Warto wiedzieć: Jak wypełnić wniosek o dodatek do pelletu – Wzór

Ponadto integracja odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne, może jeszcze bardziej zwiększyć oszczędności, umożliwiając właścicielom domów wytwarzanie własnej, tańszej energii elektrycznej z wykorzystaniem naturalnych źródeł energii. W dzisiejszej dobie rosnących cen energii elektrycznej system zarządzania energią w inteligentnym domu jest cennym narzędziem generowania oszczędności i maksymalizacji efektywnego wykorzystania zasobów energii odnawialnej.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation