FotowoltaikawPolsce » Blog » Panele fotowoltaiczne na starym dachu czy warto?
Panele fotowoltaiczne na starym dachu czy warto?

Panele fotowoltaiczne na starym dachu czy warto?

Fotowoltaikę z pewnością najlepiej jest montować na świeżo położonym dachu, ale nie jest to warunek konieczny. Z powodzeniem spisuje się ona także na dachach, które mają już kilka- kilkanaście lat. Rodzaje dachów, na których z pewnością można instalować panele fotowoltaiczne zostały opisane poniżej. Muszą one spełniać określone kryteria, żeby fotowoltaika była efektywnym i bezpiecznym źródłem energii.

Rodzaje dachów- na co zwrócić szczególną uwagę?

Dachy jedno i dwuspadowe

Dachy te wyróżniają się niezbyt skomplikowaną konstrukcją. Ich powierzchnie zwrócone są w jednym kierunku(w przypadku dachów jednospadowych) lub w dwóch kierunkach(w przypadku dachów dwuspadowych). Są niewielkim wyzwaniem jeśli chodzi o montaż paneli fotowoltaicznych na ich płaszczyźnie. Najważniejszym aspektem jest tutaj to, w którym kierunku zlokalizowane są spady. Nie mogą one być zlokalizowane w stronę północną, bo zyski z fotowoltaiki będą znacznie niższe.

Dachy wielospadowe

Wymagają one więcej pracy przy ich montażu. Jest to spowodowane tym, że każda strona dachu jest nasłoneczniona w różny sposób. Potrzebny jest w tym przypadku projekt, który pozwoli zoptymalizować pracę paneli fotowoltaicznych tak, żeby przynosiły jak najlepsze rezultaty energetyczne, nawet gdy padają na nie promienie słoneczne o różnym stopniu natężenia. 

Warto przeczytać: Panele fotowoltaiczne 450W – Opinie, cena, wymiary

Dachy kopertowe

Są to dachy, na których również nie jest łatwo w odpowiedni sposób założyć panele fotowoltaiczne. Nierównomierne nasłonecznienie różnych części dachu z pewnością nie sprzyja funkcjonowaniu całego zespołu paneli słonecznych. Zalecane jest tu używanie specjalnych stelaży do montażu. Przy odpowiednio dużej powierzchni dachu i odpowiednim założeniu fotowoltaiki możliwe jest czerpanie z niej dużych korzyści. 

Dachy płaskie

W przypadku tych dachów, do zamontowania paneli fotowoltaicznych niezbędna jest konstrukcja, która zmieni kąt padania promieni słonecznych. Dzięki temu fotowoltaika będzie mogła przynosić wysokie zyski.

Idealny dach pod fotowoltaikę

W praktyce nie można powiedzieć, że jeden konkretny rodzaj dachu będzie najlepszym rozwiązaniem w każdym przypadku. Jest to zależne od tego, w którą stronę jest zwrócony i ilości zacienienia w pobliżu. Największe zyski może przynosić dach jednospadowy, ale też nie zawsze jest to regułą.

Sprawdź więcej: Panele fotowoltaiczne full black – Opinie, cena, wymiary

Najważniejsze aspekty przy montażu paneli PV

Podstawą jest to, żeby konstrukcja dachowa była zdrowa. Dach, który ma słabą konstrukcję, grozi zawaleniem pod ciężarem paneli. Kąt jego nachylenia powinien mieścić się w 20-35 stopniach. Paneli fotowoltaicznych nie można montować na dachach drewnianych oraz eternitowych. Minimalna powierzchnia dachu wymagana do montażu fotowoltaiki to około 30m2  

Sprawdź również: Fotowoltaika OstrołękaFotowoltaika PiasecznoFotowoltaika Otwock

Podsumowanie

Dach do montażu paneli fotowoltaicznych nie musi być nowy, lecz ważne jest, żeby spełniał określone wyżej wymogi. W innym wypadku grozi to pożarem domu, jego zawaleniem, czy brakiem czerpania wysokich korzyści z fotowoltaiki.

Warto wiedzieć:  Fotowoltaika CiechanówFotowoltaika ŻyrardówFotowoltaika Mińsk Mazowiecki,

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation