FotowoltaikawPolsce » Blog » Panele fotowoltaiczne full black – Opinie, cena, wymiary

Panele fotowoltaiczne full black – Opinie, cena, wymiary

Rosnące koszty energii elektrycznej w połączeniu z większą świadomością wspólnej konieczności dbania o środowisko sprawiły, że instalacje fotowoltaiczne stały się jednym z najchętniej wybieranych sposobów na dostarczenie prądu do własnego budynku.

Nie bez znaczenia pozostaje odpowiednia promocja i liczne kampanie informacyjne, które przybliżyły technologię niewtajemniczonym. W ślad za nimi podążały trzy udane edycje programu „Mój prąd„, które były narzędziem wprost rewolucyjnym, a czwarta odsłona programu właśnie przygotowuje się do startu. Na rynku pojawiają się także innowacyjne rozwiązania techniczne – panele fotowoltaiczne podążają za duchem czasu i są coraz bardziej wydajne. Oczom przyszłych użytkowników ukazują się panele full black – czy będą odpowiednie? Sprawdzamy.

Panele fotowoltaiczne full black – większa sprawność, modelowa estetyka

Gdyby chcieć opisać panele full black w jednym zdaniu, z pewnością należałoby powiedzieć, że łączą one w jedną całość wysoką wydajność, funkcjonalność i nienaganną estetykę. Od strony technicznej mają one budowę modułową, na którą składają się fotowoltaiczne ogniwa o charakterze monokrystalicznym.

Sprawdź cenę z montażem Paneli fotowoltaiczych full black – Indywidualna wycena

Polecamy skorzystać z powyższego formularza w celu wyliczenia kosztów i doboru paneli fotowoltaicznych full black

Obrazując - jedno ogniwo wykonane jest z pojedynczego kryształu krzemu. Charakterystyczne dla modeli full black jest to, że wspomniane ogniwa są posadowione na czarnej bazie. Przemyślana w szczegółach budowa zwiększa wydajność pracy paneli, tym samym pozwala na uzyskanie większej efektywności szczególnie, że zastosowane czarne podłoże wyróżnia lepsza absorpcja podczerwieni. Pod kątem estetycznym czarne podłoże oznacza to, że łączenia są praktycznie niewidoczne, tym samym cechujące panele fotowoltaiczne białe ślady na powierzchni zewnętrznej są minimalne. 

Podsumowując zalety, panele full black to :

 • wyższa sprawność energetyczna
 • korzystniejsza absorbcja podczerwieni
 • szybsze nagrzewanie powierzchni 
 • ekonomiczna produkcja energii zwłaszcza w efekcie końcowym
 • estetyczny wygląd

Sprawdź również: kWh (kilowatogodzina) – co to za jednostka i jak ją przeliczać?

Maksymalizacja produkcji - panele fotowoltaiczne full black

Panele fotowoltaiczne full black to zaawansowana technologia, która przewyższa swoją produktywnością modele polikrystaliczne - wcześniej proponowane klientom. Porównując modele polikrystaliczne modele full black osiągają o 4 % wyższą wydajność i zdecydowanie rzadziej odnotowują spadki wydajności. Należy podkreślić, że panele fotowoltaiczne z czarnym podłożem są bezobsługową częścią należącą do przydomowej instalacji słonecznej. 

Kluczem do wydobycia z paneli full black wszystkich wartości jest ich właściwe posadowienie. Prawidłowa ekspozycja paneli fotowoltaicznych powinna być skupiona na kilku zasadach tj. :

 • ustawienie paneli pod kątem 30 stopni (minimalny kąt to 15 stopni)
 • montaż na południowej stronie, w miejscu niezacienionym, otwartym na działanie promieni słonecznych
 • montaż na dachach z odpowiednim kątem nachylenia lub na stelażu na gruncie
 • odpowiednia ilość zamontowanych modułów względem rzeczywistego zapotrzebowania na energię elektryczną

Warto wiedzieć: Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Korzyści wynikające z prawidłowego położenia paneli full black przewyższają koszty, które należy ponieść podejmując się inwestycji. Te ostatnie należy oczywiście pomniejszyć o dotację. Fachowy montaż wraz z wysoką jakością montowanego produktu daje pewność bezawaryjnej pracy nawet przez ćwierć wieku. Dla zapewnienia w pełni wydajnego działania wystarczające są rutynowe kontrole techniczne. Poza tym właściciel nie musi dokładać żadnych starań o ich działanie i produkcję prądu na własny użytek.

Otrzymaj wycenę i gwarancję montażu w 14 dni

  Oferty są niezobowiązujące a będziesz mógł sam podjąć decyzję.

  Czytaj więcej: Szybki montaż paneli fotowoltaicznych w 14 dni Gwarancja Vosti

  Sceptycy podnoszą jednak temat mniejszego nasłonecznienia paneli zimą. Otóż technologia paneli fotowoltaicznych full black umożliwia wytworzenie nawet w czasie zimowym takiej ilości energii, by zaspokoić potrzeby użytkowe domostw, gospodarstw rolnych i zakładów pracy. Warunkiem jest wspomniana już wcześniej pełna ekspozycja i odpowiednie nachylenie modułów. Zimową porą należy więc zadbać, by pokrywa śnieżna pokrywała zewnętrznej powierzchni paneli.

  Czytaj więcej: Kiedy opłaca się instalować panele fotowoltaiczne?

  Zalety i wady paneli full black

  Panele fotowoltaiczne full black to zdecydowanie więcej zalet niż wad. Plusy zostały już wymienione - przypomnijmy - to większa absorpcja i wydajniejsza produkcja, bezobsługowość i doskonała prezencja. Moduły monokrystaliczne czerpią więcej mocy, stąd są one zdecydowanie lepszym rozwiązaniem nawet na małych powierzchniach, a ponadto charakteryzują się większą odpornością na ewentualne pęknięcia.

  Warto przeczytać:  Fotowoltaika StarachowiceFotowoltaika Skarżysko-KamiennaFotowoltaika KońskieFotowoltaika Busko-Zdrój,

  Pozorną wadą produktu jest jego wyższa cena w porównaniu z panelami polikrystalicznymi. Na przeciwwadze stoją bowiem zalety, które skłaniają inwestorów do sięgania po nowocześniejszą technologię, a powzięte koszty stają się dobrą lokatą z pewnym zwrotem. 

  Sprawdź więcej: Fotowoltaika TarnobrzegFotowoltaika RzeszówFotowoltaika MielecFotowoltaika Przemyśl,

  Marcin

  Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

  Więcej informacji

  Post navigation

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Drop file here