FotowoltaikawPolsce » Blog » Wzrost atrakcyjności polskiego rynku fotowoltaiki

Wzrost atrakcyjności polskiego rynku fotowoltaiki

Analiza, która została przeprowadzona przez niemiecką doradczą firmę o nazwie Enervis wykazała, że jedynie 40 procent energii elektrycznej, która wytworzona ma być przez mocne z paneli fotowoltaicznych w ostatniej aukcji w naszym kraju na OZE na komunalną skalę, sprzedane zostanie w ramach umowy o różnicę, a część pozostała sprzedana zostanie w ramach umowy dwustronnej zakupu energii elektrycznej lub też na wolny rynek. Najnowsza aukcja OZE w naszym kraju pokazuje bardzo dużą dynamikę tak zwanej niesubsydiowanej energii słonecznej.

Na co wskazuje analiza?

Rosnąca liczba dużych niesubsydiowanych farm fotowoltaicznych w naszym kraju pokazała ostatnio znacznie rosnącą atrakcyjność rynku polskiego PPA, jak i bardzo duży potencjał Polski do obniżenia znacznego cen energii oraz obniżenia uzależnienia od węgła, właśnie za sprawą zastosowania fotowoltaiki.

Aktualnie w naszym kraju instalowanych lub projektowanych jest kilka projektów poza krajowym aukcyjnym systemem dla OZE powyżej 1 MW, a spore moce oczekiwane od tych słonecznych farm powinny działać już w latach 2022 do 2023 roku.

Te projekty jednak nie są jedynym sygnałem, że fotowoltaika niesubsydiowana zyskuje udział w Polsce w rynku. Niezmiernie ciekawy trent także pokazała aukcja ostatnia URE, w której to nie wszystkie mocne zakontraktowane wytwórcze zostały alokowane na podstawie wytworzonej energii elektrycznej, która to będzie sprzedawana w ramach mechanizmu aukcyjnego kontraktów różnicowych.

Od czego zależy sukces instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju?

Sukces fotowoltaicznych instalacji w naszym kraju jest zależny od kilku bardzo ważnych czynników. Mowa o dojrzałości projektu, poziomie cen PPA w nadchodzących latach, jak i o tak zwanych średnioterminowym rozwoju LCOE fotowoltaiki.

Jedno jest całkiem jasne: rynek polski PPA rośnie gwałtownie i w obecnej rynkowej sytuacji jest coraz to bardziej atrakcyjny. W ostatniej aukcji URE ma projektu OZE o wielkości, która przekracza 1 MW, energia słoneczna stanowiła 570 MW przydzielonej mocy przy cenie średniej 207,85 zł/MWh.

Więcej informacji:  Enea Poznań Infolinia – Kontakt telefoniczny Opinie

Obecnie Polska ma moc fotowoltaiczną zainstalowaną przekraczającą 6,3 GW. Według IEO (Instytutu Energetyki Odnawialnej), oczekuje się, że rynek polski fotowoltaiczny będzie się bardzo mocno rozwijał w ciągu dekady obecnej, aby do końca roku 2030 osiągnąć już 30 GW mocy instalowanej. Jest to bardzo ważna informacja, która wiele nam daje do myślenia, prawda? Rozwój jest na naprawdę sporym poziomie.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here


Ile kosztuje magazyn energii dla domu jednorodzinnego?

Magazyny energii BMZ – czy warto kupić? Opinie, cena, wymiary

Fotowoltaika a nowelizacja przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym

Najtańsze ogrzewanie wody użytkowej