FotowoltaikawPolsce » Blog » Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Fotowoltaiczne panele słoneczne mogą wytwarzać energię elektryczną zarówno do użytku domowego, jak i komercyjnego. Zazwyczaj przemysłowe panele słoneczne są podłączone do sieci energetycznej, a cała wytworzona energia elektryczna jest dostarczana do sieci.

Domowe systemy energii słonecznej mogą być autonomiczne lub podłączone, co pomaga zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię elektryczną. Źródło energii słonecznej to energia odnawialna, która zmniejsza zależność od paliw kopalnych. Panele fotowoltaiczne składają się z zestawu połączonych ze sobą ogniw fotowoltaicznych. Każda komórka dostarcza energię elektryczną dc, którą falownik przekształci w energię elektryczną prądu przemiennego przy odpowiednim napięciu.

Żywotność paneli fotowoltaicznych

Panele słoneczne oferują właścicielom domów świetny sposób na zmniejszenie śladu węglowego. Na szczęście żywotność paneli słonecznych pozwoli na produkcję energii przez wiele lat, zapewniając duży zwrot z inwestycji. Możesz liczyć na to, że większość fotowoltaicznych paneli słonecznych wytrzyma 25 lat, zanim zaczną zauważalnie ulegać degradacji. Większość firm produkujących panele słoneczne zapewnia standardową 25-letnią gwarancję na oczekiwaną długość życia paneli słonecznych. Po 25 latach panele słoneczne niekoniecznie będą musiały być wymieniane, jednak ich zdolność do pochłaniania światła słonecznego zostanie zmniejszona.

Sprawność paneli fotowoltaicznych po 10 latach

Zabrudzenia są najczęstszym czynnikiem, który wpływa na żywotność panelu słonecznego. Małe cząsteczki brudu zaczynają gromadzić się na powierzchni panelu słonecznego, zmniejszając ilość światła słonecznego otrzymywanego przez ogniwa fotowoltaiczne. Badania wykazały, że panel słoneczny może stracić 1% swojej wydajności z powodu utraty promieniowania słonecznego. 

Co więcej, panele te są bardziej narażone na utratę mocy z powodu zabrudzenia podczas instalacji na płaskiej powierzchni. Chociaż dość łatwo jest zainstalować panele słoneczne na płaskich dachach, powoduje to gromadzenie się większej ilości kurzu na panelach. Swoją rolę odgrywa również pogoda podczas degradacji paneli, co w niektórych przypadkach okazuje się katastrofalne.

Trwałość paneli fotowoltaicznych

Ogniwa słoneczne są wykonane z tego samego rodzaju materiałów półprzewodnikowych, takich jak krzem, stosowanych w przemyśle mikroelektronicznym. W przypadku ogniw słonecznych cienka płytka półprzewodnikowa jest specjalnie traktowana w celu utworzenia pola elektrycznego, dodatniego z jednej strony i ujemnego z drugiej. Kiedy energia świetlna uderza w ogniwo słoneczne, elektrony są wybijane z atomów w materiale półprzewodnikowym. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here