FotowoltaikawPolsce » Blog » Anna Moskwa o zwiększeniu dofinansowania na pompy ciepła od 3 stycznia

Anna Moskwa o zwiększeniu dofinansowania na pompy ciepła od 3 stycznia

W RMF FM minister klimatu Anna Moskwa zapowiedziała, że nie wykluczają dofinansowania pomp ciepła dla użytkowników sieciowego gazu. Jednocześnie zaznaczyła, że przyspiesza program o nazwie „Czyste Powietrze”. Program ten ma pozwolić na wyeliminowanie węgla jako źródła ogrzewania.

Przyznała, że bardzo wstępnie myślą nawet o dofinansowaniu pomp ciepła tam, gdzie jest sieciowy gaz. Tego programu nie odwołują i nie zawieszają nad nim prac. Jak dodała, rząd ma zamiar się skoncentrować głównie na „Czystym Powietrzu”. Będą zwiększać nakład na ten właśnie program. Do tego nie wykluczają także dofinansowania pomp ciepła dla użytkowników gazu.

Cel – wyeliminowanie węgla

Minister klimatu zaznaczyła, że wierzą, iż stopniowo, jak i konsekwentnie wdrażany program pozwoli w gospodarstwach domowych całkowicie wyeliminować węgiel. Z danych podanych przez NFOŚiGW z grudnia ubiegłego roku wynika, że w kraju wpłynęła ponad 530 tysięcy wniosków, które opiewają na prawie dziesięć miliardów złotych wsparcia w ramach samego programu „Czyste Powietrze”.

Jakie czekają nas zmiany od 3 stycznia 2023 roku?

Od wtorku w życie wchodzą wszelkie zmiany w programie flagowym "Czyste Powietrze". Zmiany te zakładają między innymi wyższe niż jak do tej pory progi dochodowe i do tego niemal dwukrotnie wyższe dofinansowanie, jak i urealnienie jednostkowych kosztów.

Warto wiedzieć: Ranking Pomp Ciepła

Najwyższe poziomy dofinansowania uwzględniają termomodernizację kompleksową, jak i mikroinstalację fotowoltaiczną w częściach poszczególnych programu. Sięgają one 66, 99, jak i 135 tysięcy złotych dotacji bezzwrotnej. Pamiętajmy o tym, że wielkość dotacji jest uzależniona od samego dochodu wnioskodawcy.

Sprawdź również: Agroenergia wysokość dofinansowania OZE – wniosek 2023

Zwiększenie kwoty dofinansowania na pompy ciepła

Aby móc otrzymać takowe dofinansowanie właśnie na termomodernizację kompleksową konieczny jest audyt energetyczny, jak i wykonanie wszelkich elementów, które zostały wskazane w jednym z wariantów, które zostały przygotowane w audycie. On zagwarantuje zużycie energii użytkowej na cele ogrzewania budynku. Zawsze do wartości, która nie jest większa niż 80 kWh za metr kwadratowy rocznie, czy też o co najmniej czterdzieści procent.

Więcej informacji:  Fotowoltaika na dachu budynku wielorodzinnego

Czytaj dalej: Wymiana starego kotła c. o. na pompę ciepła – dofinansowanie

Cel programu "Czyste Powietrze" to wymiana wszelkich przestarzałych pieców grzewczych na znacznie bardziej ekologiczne, aby ograniczyć zjawiska niskiej emisji, której samym efektem jest smog. Poza dotacją do zakupu całkiem nowego pieca wsparcie otrzymać można na termomodernizację jednorodzinnych domów. Budżet programu wynosi ponad 100 miliardów złotych.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here


Szybki montaż paneli fotowoltaicznych w 14 dni Gwarancja Vosti

Jakie dofinansowanie dla rolników na panele fotowoltaiczne w 2022?

Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Praca dla kierowcy w Warszawie – jakie perspektywy?