FotowoltaikawPolsce » Blog » Fotowoltaika na raty czy warto?
Fotowoltaika na raty czy warto

Fotowoltaika na raty czy warto?

Kredyt na fotowoltaikę jest kredytem bankowym, który jest zaciągnięty po to, aby sfinansować zakup paneli fotowoltaicznych, ich montażu, czy też wykonania przyłącza fotowoltaiki bezpośrednio do energetycznej sieci. Instalacja fotowoltaicznych paneli pozwala na obniżenie rachunków bezpośrednio za elektryczność. Jak każda inna inwestycja, jednak wymaga nakładów. Na całe szczęście na fotowoltaikę można zaciągnąć kredyt. 

Czym jest kredyt na fotowoltaikę?

Kredyt na fotowoltaikę jest po prostu kredytem bankowym, który to zaciągnięty jest w celu sfinansowania montażu paneli, ich zakupu, czy też wykonania przyłącza fotowoltaiki bezpośrednio do sieci energetycznej.

panele fotowoltaiczne na raty
panele fotowoltaiczne na raty

Takowy kredyt występować może pod przeróżnymi nazwami. Wszystko jest zależne od tego, czy możemy go zaciągnąć również na inne cele. Mowa o modernizacji budynku pod energetycznym względem, zakupie, montażu, czy też budowie innych instalacji opartych na odnawialnej energii, czy też o budowie większego obiektu, który jest oparty na fotowoltaicznej energii.

Trzeba jednak wiedzieć, że będzie zawsze wyglądał podobnie. Klient banku potrzebować będzie wyceny instalacji, którą to chce sfinansować. Z tą wyceną udaje się do banku. Później otrzymuje kredyt. Przy pomocy faktur otrzymuje dokonanie faktyczne transakcji. Kwotę pożyczoną należy spłacić w ciągu kilku lat.

Czytaj więcej: Ekopożyczka na fotowoltaikę i pompę ciepła – Czy się opłaca?

Jaka jest cena zakupu oraz montażu fotowoltaiki?

Koszt fotowoltaicznej instalacji jest zależny przede wszystkim od mocy nominalnej zestawu, a więc także ilości paneli, które okażą się zamontowane. Niewielka instalacja fotowoltaiczna przydomowa kosztuje razem z montażem około piętnaście tysięcy złotych. Za instalację o mocy 10 kW, która to zaspokaja potrzeby małego przemysłowego zakładu, trzeba już zapłacić około 40 000 tysięcy złotych.

Ceny różnić się mogą zależnie od lokalizacji, wybranych paneli, a także trudności prac montażowych. Nie można ich raczej uniknąć wykonując samodzielnie prace, ponieważ sam montaż paneli wymaga od pracowników konkretnych uprawnień. Aktualne ceny fotowoltaicznych zestawów, razem z montażem, można sprawdzić przy wykorzystaniu porównywarki internetowej.

Sprawdź również: Kalkulator Fotowoltaiczny – dobór i analiza opłacalności Fotowoltaiki

W jaki sposób można sfinansować zakup fotowoltaicznej instalacji?

Kredy na fotowoltaikę nie jest tak naprawdę jedyną możliwością finansowania inwestycji. Nawet przy założeniu braku środków na zakup zestawu bezpośrednio za gotówkę, skorzystać możemy z następujących opcji:

  • zakup z odsunięta płatnością,
  • dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej,
  • kredyt inwestycyjny,
  • kredyt gotówkowy bez celu konkretnego,
  • zakup na raty.

W praktyce odsunięcie płatności, a także zakup na raty są niezmiernie podobne do kredytu na fotowoltaikę. Osoba kupująca płaci dodatkowo za możliwość odsunięcia w czasie płatności. Jest to dobre o tym, że fotowoltaiczne panele przynosić zaczynają oszczędności realne od dnia samego podłączenia. Zamiast płacenia wysokich rachunków, możemy spłacić spokojnie swoje raty.

Warto wiedzieć: Jakie dofinansowanie dla rolników na panele fotowoltaiczne w 2022?

Finansując zakup fotowoltaicznej instalacji, pamiętać warto, że kredyt na fotowoltaikę połączyć można z dotacją. Dotacja pokrywa połowę kosztu instalacji. Jest to już liczone z montażem. Drugą połowę można sfinansować kredytem.

Fotowoltaika na raty i kredyt gotówkowy na fotowoltaikę

Jeśli chodzi o fotowoltaikę na raty, to rozwiązanie to jest możliwe tylko wtedy gdy firma oferuje panele, zajmuje się także montażem. Musi mieć także w swojej ofercie ratalną sprzedaż. To ogranicza liczbę dostępnych ofert od sporych firm, które mogą sobie pozwolić na płatności opóźnione.

Sprawdź dodatkowo: Fotowoltaika Pruszcz GdańskiFotowoltaika RedaFotowoltaika Kościerzyna

To rozwiązanie jest dobre dla osób, które zapłacić mogą jednorazowo za montaż, a jedynie panele kupują na raty. Możliwości jest wtedy o wiele, wiele więcej. Zdarzą się nawet takie oferty, które oferują całkowite przesunięcie płatności.

Sprawdź teraz: Fotowoltaika BytówFotowoltaika UstkaFotowoltaika Kartuzy,

Z kolei kredyt gotówkowy pozwala nam na sfinansowanie dowolnego przedsięwzięcia, na jakie nam pozwala zdolność kredytowa kredytobiorcy. Jednak nie jest to rozwiązanie zoptymalizowane pod kątem samej fotowoltaiki i przez to może po prostu być nieco droższy.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation