FotowoltaikawPolsce » Blog » Ekopożyczka na fotowoltaikę i pompę ciepła – Czy się opłaca?

Ekopożyczka na fotowoltaikę i pompę ciepła – Czy się opłaca?

Celem tak zwanej ekopożyczki jest finansowe wsparcie dla osób, które zdecydują się na wymianę starego pieca o wysokiej emisji bądź inwestycję w odnawialne źródła energii. Polityka energetyczna Polski wprowadzona niedawno przez rząd wymaga bowiem przeprowadzenia licznych modernizacji, co nie udałoby się bez odpowiedniej pomocy ze strony banków. Co trzeba zrobić, by mieć możliwość otrzymania ekopożyczki i na co dokładnie można ją przeznaczyć?

Ekopożyczka – co to jest i czemu ma służyć?

Najprościej rzecz ujmując, ekopożyczka (dostępna od 2019 roku) jest preferencyjnym sposobem finansowania tych modernizacji i inwestycji, które mają na celu uzyskanie niezależności energetycznej. Mogą z niej skorzystać zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy.

Ten rodzaj pożyczki oferowany jest przez rozmaite banki, a dokładne warunki mogą się nieco różnić pomiędzy nimi. Cechą wspólną jest jednak konieczność przeznaczenia na inwestycje proekologiczne co najmniej 80 procent pożyczonej sumy, choć niektóre z instytucji finansowych wymagają by było to 100 procent. Dlaczego ekopożyczka jest korzystnym rozwiązaniem? Głównie ze względu na preferencyjne warunki jej udzielania - zazwyczaj posiada ona niższe niż rynkowe oprocentowanie i nie wymaga od pożyczkobiorcy prowizji. 

Czytaj więcej: Jak i gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła?

Środki z ekopożyczki - na co można je spożytkować?

Jako że tak zwana ekopożyczka ma wspierać przedsięwzięcia proekologiczne, istnieje wąski katalog inwestycji, na które można przeznaczyć uzyskane środki. Będą to przykładowo:

  • instalacja paneli fotowoltaicznych;
  • kolektorów solarnych;
  • elektrowni wodnych i wiatrowych na użytek gospodarstwa domowego;
  • pomp ciepła;
  • materiałów izolacyjnych i ocieplających, okien i drzwi charakteryzujących się wysoką termoizolacją;
  • pieca grzewczego o niższej emisji;
  • stacji oczyszczania wody i ścieków (przydomowych).

Poza inwestycjami mającymi zmniejszyć szkodliwą inwestycję związanymi z ogrzewaniem domu, środki z ekopożyczki można spożytkować również na zakup energooszczędnych urządzeń AGD, pojazdów elektrycznych czy instalację tak zwanych systemów smart home.

Warto wiedzieć:  Pompy ciepła RybnikPompy ciepła TychyPompy ciepła Dąbrowa GórniczaPompy ciepła Chorzów,

Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać ekopożyczkę?

Podstawowym warunkiem, tak samo jak przy zaciąganiu kredytu na standardowych warunkach rynkowych, jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. By pożyczka mogła być udzielona na korzystniejszych warunkach, należy przedstawić dowody poniesionych wydatków na cele opisane wyżej. Dokumenty takie jak faktury VAT muszą być wystawione imiennie na osobę, która jest wnioskodawcą pożyczki. 

Sprawdź również: Pompy ciepła JaworznoPompy ciepła Jastrzębie-ZdrójPompy ciepła MysłowicePompy ciepła Siemianowice Śląskie

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here