FotowoltaikawPolsce » Blog » Ile kosztuje ogrzewanie domu klimatyzacją?
Ile kosztuje ogrzewanie domu klimatyzacją

Ile kosztuje ogrzewanie domu klimatyzacją?

Nadchodzi zima a razem z nią dylematy związane z ogrzewaniem. Czy możliwe jest ogrzanie domu klimatyzatorem? Poniżej odpowiedź na po pytanie.

Jak działa klimatyzator z opcją ogrzewania? Czy ogrzewanie domu klimatyzatorem jest opłacalne? Co wziąć pod uwagę kupując klimatyzator? Wady i zalety  ogrzewania klimatyzatorem.  Który klimatyzator z opcją grzania wybrać?

Jeśli jesteś właścicielem klimatyzatora, nie musisz obawiać się niskich temperatur zimą. Urządzenia te oprócz funkcji chłodzenia, mają również możliwość ogrzania powietrza. Wcześniej jednak zapoznaj się z naszym zestawieniem alternatywnych sposobów na ogrzewanie zimą.

Jak działa klimatyzator z opcją ogrzewania?

Jak działa klimatyzator z funkcją ogrzewania? To bardzo proste. Naścienny klimatyzator zbudowany jest z dwóch jednostek – zewnętrznej oraz wewnętrznej. Jedna z nich działa jako skraplacz, druga jako parownik. W zależności od tego, czy temperatura ma zostać podniesiona, czy obniżona. Istnieje możliwość odwrócenia obiegu chłodniczego, co daje możliwość ogrzanie pomieszczenia.

Zaletą tego typu sprzętów jest nawiew. Ciepłe powietrze, w związku z tym, że jest lżejsze, unosi się do góry. Poruszające się i skierowane we właściwą stronę żaluzje, sprawiają, że można sterować procesem mieszania się powietrza ciepłego z zimnym. Pomaga to uzyskać właściwą temperaturę. 

Firmy zajmujące się montażem klimatyzacji w domu

Skorzystaj z bezpłatnego formularza w celu otrzymania wyceny instalacji klimatyzacji w domu

Czy ogrzewanie domu klimatyzatorem jest opłacalne?

Dzięki klimatyzatorowi możliwe jest ogrzanie dużej objętości powietrza w krótkim czasie.  Odpowiedź, więc brzmi tak. Stopień zużycia energii będzie miał związek z temperaturą początkową w pomieszczeniu.  Gdy będzie ona niższa, zużycie będzie większe.  Ogrzanie do temperatury wyższej będzie również droższe niż osiągnięcie temperatury niższej.

Dodatkowo, wykorzystanie klimatyzatora także do ogrzewania sprawia, że staje się on całorocznym urządzeniem grzewczo – chłodzącym. Jest to korzystne rozwiązanie zwłaszcza dla osób mieszkających w małych lokalach, ponieważ nie zajmuje on dużo miejsca.

Sprawdź również: Klimatyzacje domowe Wrocław, Klimatyzacje domowe Łódź 

Niestety koszt zakupu i montażu klimatyzatora jest dosyć wysoki. Wynosi około kilku tysięcy złotych. Jednak wydatek ten szybko się zwraca. Z uwagi na fakt, że klimatyzatory wytwarzają ciepłe powietrze przy użyciu sprężarki, zużywają mniej energii niż inne sprzęty przeznaczone do ogrzewania.

Co wziąć pod uwagę kupując klimatyzator?

 • termostat – urządzenie wyposażone w ten element, będzie zdolne stale utrzymywać określoną temperaturę,
 • zdalne sterowanie z użyciem pilota – daje gwarancję wygody w trakcie codziennego użytkowania,
 • aplikacja mobilna – funkcja umożliwiająca zdalne sterowanie klimatyzatorem,
 • regulator mocy oraz prędkości nawiewu – dzięki niemu możliwe jest dostosowanie działania urządzenia do własnych potrzeb,
 • wysoka klasa energetyczna – ważna, gdy zależy nam na minimalizacji kosztów ogrzewania,
 • funkcje dodatkowe – wśród nich takie, jak jonizacja, wentylacja czy też osuszanie.

Warto wiedzieć: Klimatyzacje domowe Rzeszów, Klimatyzacje domowe Kielce

Wady i zalety ogrzewania klimatyzatorem

Ogrzewanie klimatyzatorem ma wiele zalet oraz wad. Warto poznać je wszystkie.

Zalety:

 • zaczyna działać od razu po uruchomieniu,
 • możliwość zastosowania filtrów,
 • niewielki rozmiar,
 • urządzenie całoroczne.

Wady:

 • konieczne jest dokonywanie regularnych przeglądów i serwisowania,
 • wysoki koszt montażu,
 • niektóre modele mogą być głośne,
 • w przypadku montażu na budynkach wielorodzinnych może być konieczna zgoda zarządu tego budynku.

Czytaj więcej: Klimatyzacje domowe ToruńKlimatyzacje domowe Inowrocław

Który klimatyzator z opcją grzania wybrać?

klimatyzacje

GORENJE Split Pandora AST-12UW4RVETE00A

Wydajność tego modelu to 31 mkw. Urządzenie posiada funkcję obsługi zdalnej, przy pomocy pilota oraz z użyciem aplikacji mobilnej. Do wyboru posiada 3 poziomy mocy. Dodatkowo klimatyzator wyposażony jest w termostat. Możliwa jest także regulacja prędkości nawiewu. Dostępne tryby: auto, cichy lub uśpienie.

HISENSE Energy Pro Plus QG35

Urządzenie to zostało wyposażone w funkcję jonizacji powietrza, regulację poziomów mocy, a także regulację prędkości nawiewu (3 stopnie) i regulację kąta nawiewu (6-stopni). Sterowanie z użyciem pilota. Posiada funkcję Smart Airflow, pozwalającą na ustawienie kierunku wypływającego powietrza. Gdy włączona jest funkcja grzania, będzie ono nawiewane w kierunku podłogi, a w czasie chłodzenia – do góry. Urządzenie cechuje się także wysokim poziomem efektywności energetycznej. Zastosowana technologia  3d pozwala zmniejszyć zużycie energii o 30%.

Sprawdź również: Klimatyzacje domowe Kraków, Klimatyzacje domowe Białystok

SAMSUNG Split Luzon AR12TXHZAWK/EU

Klimatyzator ten posiada 5 różnych poziomów mocy. Wyposażony jest także w regulator prędkości nawiewu. Dostępny jest tryb auto, osuszanie, cichy, grzanie, eco, szybkie chłodzenie, nocny, a także wentylacja. Zestaw posiada pilota, możliwe  jest więc zdalne sterowanie klimatyzatorem. Przeznaczony jest do schładzania lub ogrzewania powietrza w pomieszczeniu o metrażu poniżej 31 mkw.

DAIKIN Sensira Siesta 3,5 KW 

Model ten można obsługiwać zarówno zdalnie przy użyciu pilota, jak i z wykorzystaniem aplikacji mobilnej. Podczas bezczynności klimatyzator zmniejsza zużycie pobieranej energii o mniej więcej 80%. Co więcej, wyposażony jest w  tryb ekonomiczny, który zmniejsza jego zużycie energii. Urządzenie to posiada funkcję wentylacji oraz osuszania. Można regulować jego moc i prędkość nawiewu.

TCL Elite TAC-12CHSD XA71I 

Klimatyzatorem tym można sterować z użyciem pilota posiadającego wyświetlacz lub korzystając z aplikacji.  Przeznaczony jest do pomieszczeń o powierzchni poniżej 31 mkw.  Dodatkowo, urządzenie to posiada opcję "pamięci żaluzji". Dzięki niej możliwe jest zapisanie ustawień i wznawianie pracy w trybie,  w którym została ona wyłączona.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here