FotowoltaikawPolsce » Blog » Ile kosztuje pellet drzewny za tonę w 2023?
Ile kosztuje pellet drzewny za tonę w 2023

Ile kosztuje pellet drzewny za tonę w 2023?

Średnia cena pelletu w 2023 roku wzrosła z 850 zł do około 2600-2700 za tonę. Według statystyk, przeciętne gospodarstwo domowe w Polsce potrzebuje do ogrzania domu ponad 3,5 tony. Dużo w przestrzeni publicznej mówi się o dodatku węglowym w wysokości 3000 zł. Taki sam dodatek obowiązuje również na pellet drzewny, a kluczowe decyzje w tej sprawie zapadły 2 września podczas pilnie zwołanego posiedzenia Sejmu, gdzie obradowano w sprawie kryzysu energetycznego i dofinansowań dla gospodarstw domowych, ogrzewających swoje budynki gazem, pelletem lub olejem opałowym.

Pod koniec lipca premier Mateusz Morawiecki sygnalizował z mównicy sejmowej, że pelletu jest dużo, a jego produkcja krajowa oraz import są nadzorowane i zwiększane w razie potrzeby. Szef kancelarii rządu zaznaczył również, że pellet w ostatnim czasie tanieje i że kupić można go za nawet 1600 zł. Niestety premier Morawiecki został wprowadzony w błąd, a podane przez niego ceny pelletu obowiązywały w kwietniu tego roku, obecnie są to już kwoty niemal dwa razy wyższe. 

Czytaj więcej: Jak wypełnić wniosek o dodatek do pelletu – Wzór

Cena pelletu za 1 tonę w 2023

W zeszłym roku za tonę pelletu płacono w okolicach 800-900 zł. W lutym, bezpośrednio po wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą było to 1500 zł, a w kwietniu cena oscylowała w granicach 1800-1900 zł. Cena praktycznie rosła z miesiąca na miesiąc, ku niezadowoleniu klientów. Czerwiec tego roku przyniósł nam ceny w granicach 2000 zł, a lipiec i sierpień to od 2500 do 3000 zł. Analitycy sugerują, że cena może stale iść w górę i sięgnąć nawet 4000 zł w październiku i listopadzie tego roku.

Czemu cena pelletu jest tak aż tak wysoka? 

Głównym powodem coraz wyższych cen pelletu jest rosnąca cena surowca i to o nawet 300%. Obowiązująca cena dotyczy zarówno producentów, firm handlowych jak i składów opału, ale przede wszystkim mieszkańców, którzy na ogrzewanie swojego domu muszą liczyć się z wydatkami o nawet 400% większymi niż w zeszłym roku. Dodatkowym czynnikiem jest źle prowadzona polityka sprzedażowa Lasów Państwowych. Obecnie panuje duży niedobór drewna okrągłego, a w dodatku duża jego część jest eksportowana do innych krajów. Warto także wziąć pod uwagę coraz wyższe koszty produkcji i koszty opakowań, ale także fakt, iż część pelletu importowaliśmy z Białorusi oraz Ukrainy, co w obecnej sytuacji jest niemożliwe. Zatem im mniej surowca na rynku, tym wyższa jego cena. 

Sprawdź również: Dodatek do pelletu 2022 – Jak złożyć wniosek o dodatek do pelletu?

Coraz więcej Polaków posiada kotły na pellet

Według danych coraz więcej osób w Polsce decyduje się na ogrzewanie swojego domu pelletem, co jest ekologicznym i łatwiejszym do przechowywania źródłem ciepła. Uzyskane dane wskazują, że w użyciu może być już nawet 300 tys. kotłów na pellet. Niestety, patrząc na obecną sytuację rynkową, wyraźnie widać, że podaż tego produktu jest dużo mniejsza niż zapotrzebowanie na niego, co dodatkowo winduje cenę do góry.

Warto wiedzieć: Rząd dopłaci za ogrzewanie domu prądem i pompą ciepła

Dopłata rządowa na zakup pelletu

Nie tylko osoby ogrzewające swój dom węglem mogą liczyć na zapomogę od rządu. Również ci opalający pelletem mogą składać wnioski o dofinansowanie w wysokości 3000 zł. Pieniądze wypłacane mają być na konto bankowe lub do ręki po złożeniu odpowiedniego wniosku w CEEB. Początkowo mówiono że wypłaty świadczeń mają nastąpić jeszcze przed sezonem grzewczym, wszystko jednak wskazuje na to, że może to być pod koniec tego roku lub nawet w następnym, ponieważ za wypłacenie środków odpowiedzialne są samorządy, które na obecną chwilę nadal nie otrzymały funduszy od Państwa.

Sprawdź więcej: Pellet drzewny Sandomierz, Pellet drzewny Kielce , Pellet drzewny Starachowice , Pellet drzewny Skarżysko Kamienna, Pellet drzewny Ostrowiec Świętokrzyski

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation