FotowoltaikawPolsce » Blog » Pellet czy gaz ziemny – co się bardziej opłaca?
Pellet czy gaz ziemny - co się bardziej opłaca

Pellet czy gaz ziemny – co się bardziej opłaca?

Surowce są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu do wytwarzania produktów przeznaczonych dla ludzi. Jednak niektóre surowce są bardziej opłacalne w obróbce niż inne. W ostatnich latach granulowanie surowców stało się mniej opłacalne niż wydobycie gazu ziemnego ze względu na postęp technologiczny. Jednak gazyfikacja jest bardziej zrównoważoną i przyjazną dla środowiska metodą produkcji surowców.

Ogrzewanie domu pelletem wady i zalety

Pelletowanie surowców jest mniej wydajne niż wydobywanie gazu ziemnego. Surowce takie jak drewno czy węgiel zawierają tlenek węgla, azot i inne gazy, które muszą zostać usunięte przed użyciem. Wymaga to usunięcia surowców i stworzenia peletów w procesie zwanym peletyzacją. Tworzenie peletów w tym procesie wymaga energii i skutkuje mniejszą produkcją produktów. Dlatego peletyzacja surowców jest mniej wydajna niż wydobywanie gazu ziemnego.

Pellet czy gaz ziemny - co się bardziej opłaca w 2023 roku?

Przed podjęciem decyzji o wyborze rodzaju ogrzewania domu należy wziąć pod uwagę nie tylko aspekty finansowe, ale także komfort, łatwość użytkowania, bezpieczeństwo pieca i wpływ na środowisko. Cena jest jedną z najważniejszych kwestii wyboru. Co jest tańsze - pellet czy gaz ziemny? Pod tym względem zdecydowanie wygrywa pellet. Według statystyk za 1 kWh należy zapłacić około 17 groszy, podczas gdy w przypadku gazu ziemnego wzrasta ona do 23 groszy (w przypadku gazu LPG cena jest jeszcze wyższa). Oznacza to, że do ogrzania domu o powierzchni 150 m2 będziesz potrzebować około 3,7 t pelletu czyli około 3500 zł, podczas gdy za ogrzanie go gazem ziemnym zapłacisz średnio 4200 zł, a LPG nawet około 7000 zł! Pellet, w porównaniu do tradycyjnego węgla kamiennego, jest paliwem nie tylko bardziej ekologicznym, ale też czystszym. Dodatkowo, jest on bardzo łatwy w pozyskaniu w Polsce.

Czytaj dalej: Ile kosztuje pellet drzewny za tonę w 2023?

Ogrzewanie domu gazem wady i zalety

Rosnące zapotrzebowanie na peletki doprowadziło do niebezpiecznych operacji wydobywczych. W 2008 r. z powodu ulewnych deszczy we wschodnim Kentucky pękła potężna zapora na odpady węglowe. Wynikająca z tego powódź zabiła co najmniej 29 osób i zniszczyła tysiące domów i firm. Ta katastrofa skłoniła Agencję Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych (EPA) do ostrzeżenia przed wykorzystywaniem odpadów węglowych w projektach budowlanych ze względu na potencjalne zagrożenia dla zdrowia. Ponadto EPA poinformowała, że ​​odpady węglowe spowodowały 18 zgonów w latach 2006-2014.

Koszty ogrzewania pelletem oraz gazem

W konsekwencji rosnący popyt na pelety doprowadził do niebezpiecznych operacji wydobywczych, które poświęcają bezpieczeństwo pracowników, aby mogli oni wypełnić swoje limity.
Wykorzystanie zgazowania jest bardziej opłacalne niż zwykłe wydobycie ponieważ tworzy większą ilość surowców. Zgazowanie wytwarza gaz syntezowy, który jest mieszaniną tlenku węgla, wodoru i siarkowodoru.

Sprawdź również: Ile kosztuje podłączenie kuchenki gazowej?

Po wyprodukowaniu gaz syntezowy można wykorzystać jako paliwo lub zmieszać z innymi gazami w celu wytworzenia innych chemikaliów. Ponieważ wytwarza większą ilość surowców niż zwykłe wydobycie, zgazowanie jest bardziej opłacalne niż zwykłe wydobycie.

Pellet czy gaz? Co wybrać?

Produkcja gazu ziemnego jest tańsza niż granulowanie materiałów. Określenie kosztu produkcji gazu ziemnego wymaga tylko ułamka pracy wymaganej do peletyzacji surowców. Większość kopalń wymaga dużego nakładu pracy i szkód środowiskowych, aby wyprodukować taką samą ilość węgla lub drewna, jaką wiertnik gazowy może z łatwością wykonać samodzielnie za pomocą kilku dotknięć klawiatury. Aby zrekompensować ten aspekt oszczędzania pracy, firmy gazownicze płacą swoim pracownikom znacznie mniej niż górnicy, którzy muszą pracować w wyjątkowo niebezpiecznych warunkach pod ziemią lub na rusztowaniach drapaczy chmur unoszących się w powietrzu nad czynnym wyrobiskiem kopalnianym.

Warto widzieć: Ile kosztuje utrzymanie samochodu elektrycznego?


Zgazowanie wytwarza więcej gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń niż zwykłe metody wydobycia gazu ziemnego, ponieważ powoduje to większe ciśnienie pod ziemią i ciepło podczas wydobycia. Ponadto zgazowanie nie jest zrównoważoną formą produkcji, ponieważ wymaga dużych ilości energii, która przyczynia się do zmiany klimatu i poziomów zanieczyszczeń, które mogą szkodzić pracownikom i otaczającemu środowisku podczas wydobycia.

Ogrzewanie gazowe czy pellet – co tańsze, co się bardziej opłaca?

Ogólnie rzecz biorąc, granulowanie surowców jest mniej wydajne niż wydobycie gaz ziemny, ponieważ polega na usuwaniu gazów z surowców, zanim będą mogły być wykorzystane w procesach produkcyjnych. Jednak zgazowanie jest bardziej zrównoważoną metodą produkcji, która wytwarza więcej surowców na jednostkę zużytej energii, ponieważ wytwarza większe ciśnienie pod ziemią podczas wydobycia niż zwykłe wydobycie.

Czytaj dalej: Dodatek do pelletu 2023 – Jak złożyć wniosek o dodatek do pelletu?

Chociaż zgazowanie wytwarza więcej gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń podczas produkcji, daje znacznie bardziej opłacalne wyniki w przeliczeniu na wytworzony gaz cieplarniany w porównaniu ze zwykłymi metodami wydobywczymi, takimi jak głębokie odwierty lub odkrywka nadziemna.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation