FotowoltaikawPolsce » Blog » Rząd zwiększa dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych na blokach

Rząd zwiększa dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych na blokach

Rząd zwiększa nakłady na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych w blokach wielorodzinnych. Poznaj szczegóły programu wspierającego fotowoltaikę

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło rozszerzenie dotacji na montaż paneli fotowoltaicznych na budynkach wielorodzinnych. W ciągu krótkiego czasu po uruchomieniu programu złożono 205 wniosków na ponad 12 milionów złotych. Program ten skierowany jest głównie do mieszkańców dużych miast, którzy do tej pory mieli ograniczone możliwości produkcji czystej energii. Minister Waldemar Buda wskazał, że taki program chroni środowisko oraz stan budżetów gospodarstw domowych. Wcześniejsze programy wsparcia fotowoltaiki były skierowane głównie do budynków jednorodzinnych, co skłoniło rząd do wprowadzenia nowych rozwiązań w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

TERMO – co to jest za program i kto może z niego skorzystać?

W ramach programu TERMO, mieszkańcy bloków i kamienic mają możliwość finansowania inwestycji służących produkcji czystej energii, termomodernizacji oraz remontów. Dotacja na instalacje odnawialnych źródeł energii ma przyczynić się do ochrony środowiska i poprawy sytuacji finansowej gospodarstw domowych.

Czytaj więcej: Fotowoltaika dla agroturystyki – ile kosztuje?

Program TERMO, który był już wcześniej dostępny, został rozszerzony o dodatkowe możliwości w ramach Krajowego Planu Odbudowy, który jest finansowany przez PFR. Program obejmuje wsparcie termomodernizacji, remontów i instalacji odnawialnych źródeł energii w budynkach wielorodzinnych.

Program TERMO umożliwia uzyskanie wsparcia finansowego poprzez instrument Grant OZE, który dostępny jest dla właścicieli lub zarządców budynków wielorodzinnych, włącznie ze wspólnotami mieszkaniowymi, spółdzielniami mieszkaniowymi oraz gminami. Dzięki temu można uzyskać dofinansowanie na zakup, budowę, montaż lub modernizację instalacji fotowoltaicznej.

Sprawdź również: Fotowoltaika dla biurowców – ile kosztuje?

Grant OZE przewiduje pokrycie do 50% kosztów bez podatku VAT związanych z realizacją projektu, a górny limit przyznawanego wsparcia nie został określony. Dodatkowo, wprowadzone zostaną szczególne zasady rozliczania energii produkowanej z OZE w budynkach wielorodzinnych, co ma zachęcić do działań służących zwiększaniu efektywności energetycznej zasobów mieszkaniowych. Aktualnie trwają prace legislacyjne nad wprowadzeniem tych rozwiązań przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Program TERMO – rola Banku Gospodarstwa Krajowego w działaniu rządowego wsparcia dla fotowoltaiki w blokach wielorodzinnych

Zgodnie z informacjami, Bank Gospodarstwa Krajowego przyjmuje wnioski o dofinansowanie w ramach Programu TERMO od właścicieli lub zarządców budynków wielorodzinnych, ale beneficjentami wsparcia ostatecznie będą mieszkańcy tych budynków. W ramach programu skorzystają także przedsiębiorstwa budowlane, dystrybutorzy i wykonawcy instalacji OZE.

Warto wiedzieć: Fotowoltaika dla hotelu i pensjonatu – ile kosztuje?

Warto zauważyć, że instrumenty wsparcia w ramach Programu TERMO finansowane są z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, który dysponuje budżetem rocznym w wysokości około 190 mln zł oraz z nowych narzędzi wynikających z KPO, które mają przewidziane finansowanie do 30 czerwca 2026 r. w wysokości 448 mln zł.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here