FotowoltaikawPolsce » Blog » Śląsk i Małopolska z największą liczbą elektrowni fotowoltaicznych

Śląsk i Małopolska z największą liczbą elektrowni fotowoltaicznych

Tauron donosi, że zarządzająca siecią na południu Polski spółka Tauron Dystrybucja przyłączyła pond 126 tys. mikro instalacji do swojej sieci elektroenergetycznej. Najwięcej na Śląsku i w Małopolsce.

Śląsk i Małopolska z największą liczbą paneli fotowoltaicznych

300 tys. prosumentów – tyle uczestniczy w sieci Tauron Dystrybucja, a ubiegły rok był rekordowy, gdyż przyłączono aż 126 334 mikro instalacji OZE. Obecna moc wszystkich wynosi 955,303 MW. Cały kraj natomiast to 850 tys. prosumentów, zbliża się więc osiągnięcie miliona. Oprócz mikro fotowoltaiki, Tauron przyłączył również 89 innych OZE o mocy 123, 959 MW. Większość dotyczy farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 66,455 MW.

Sprawdź najlepsze firmy:

Wyzwania inwestycyjne dla dla operatorów sieci dystrybucyjnej

Wiceprezes TAURON Polska, Jerzy Topolski wskazuje, że bez inwestycji w niestabilną sieć o przepływach dwukierunkowych się nie obejdzie. Sieć istniejąca bowiem została zaprojektowana do przepływów jednokierunkowych, czyli od elektrowni poprzez dystrybutora do odbiorcy. Taki stan powoduje w niektórych rejonach problemy napięciowe, co skutkuje niemożnością odbioru energii z części mikro elektrowni.

Jak operator rozwiązuje ten problem?

TAURON Dystrybucja wprowadza zmiany w konfiguracji sieci. Inwestuje w rozwój oraz integrację systemów sterowania oraz nadzoru nad pracą całej sieci dystrybucyjnej, jak i jej elementów. Tego typu działania inwestycyjne są przy tym realizowane na bieżąco, co sprzyja zwiększeniu elastyczności sieci i poprawie jej wydajności.

Czytaj więcej: Wzrost atrakcyjności polskiego rynku fotowoltaiki

Jak pokazuje praktyka, działania przynoszą skutek, a kolejne tysiące mikro instalacji są przyłączane do sieci szybko i sprawnie. Co zgłasza Tauron, przy ustawowym terminie 30 dni na przyłączenie do sieci, jaki ma operator, w Tauronie trwa to średnio zaledwie dni 13. Niewątpliwie przyczynia się do usprawnienia realizacji przyłączeń poprawienie kanałów obsługowych oraz działanie nowego formularza online.

Więcej informacji:  Utylizacja paneli fotowoltaicznych jaki jest koszt?

Zanikający system upustów przyspieszył decyzje inwestorów

Branża fotowoltaiczna byłą świadoma, że likwidowanie przez rząd korzystnego i rozwojowego systemu prosumenckiego skłoni wielu inwestorów na załapanie się jeszcze na ten system. Stąd tak duży wzrost inwestycji w fotowoltaikę w ubiegłym roku. Prosumenci podłączający się do sieci po 1 kwietnia 2022 roku będą już rozliczali się w nowym systemie net-billing.

Ogłoszenia na forum:

To dlatego w samym grudniu 2021 roku 56 974 prosumentów OZE podłączyło się do polskich sieci energetycznych, rozpoczynając produkcję prądu przez instalacje o całkowitej mocy 425,4 MW. Natomiast liczba 387 907 prosumentów została zarejestrowana w całym roku 2021, a moc przyłączonych instalacji wyniosła 2 850,2 MW.

Efekt jest taki, że koniec roku 2021 zamknięty został w Polsce zależności od badania ogólną liczbą 845 505 prosumentów OZE, którzy produkują energię w instalacjach o mocy 5860,2 MW (według danych ARE). Dane PTPIREE z kolei ukazują wyższą liczbę 853 958 prosumentów, z większa mocą łączną 6070,6 MW. 

Anna Rokicka

Ukończyłam studia Inżynieria odnawialnych źródeł energii ponad 2 lata temu. Od 3 miesięcy moją pasją jest tworzenie publikacji dla portalu FotowoltaikawPolsce.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here


Farma fotowoltaiczna jak zacząć ile można zarobić?

Gdzie warto kupić panele fotowoltaiczne?

Wyraźny spadek sprzedaży pomp ciepła w 2024 roku w Szwecji

Nasłonecznienie w Polsce w poszczególnych miesiącach – Mapa