FotowoltaikawPolsce » Blog » Właściciele fotowoltaiki mogą liczyć na większe zyski z wyprodukowanego prądu
Właściciele fotowoltaiki mogą liczyć na większe zyski z wyprodukowanego prądu

Właściciele fotowoltaiki mogą liczyć na większe zyski z wyprodukowanego prądu

Popularność odnawialnych źródeł energii, w tym fotowoltaiki stale rośnie i coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na takie rozwiązanie. Każdy, kto rozlicza się w ramach net-billingu może liczyć teraz na jeszcze większe korzyści. Portal samorządowy podaje, że w listopadzie ceny prądu wzrosły o 20 procent, a co za tym idzie każde gospodarstwo domowe produkujące prąd, może liczyć na korzystniejsze ceny. Czy jednak każdy może skorzystać na tej koniunkturze?

Ceny prądu na Towarowej Giełdzie Energii

Systemy fotowoltaiczne zainstalowane od kwietnia 2022 roku są rozliczane net-billingiem. Takim rozwiązaniem objętych jest prawie 200 tysięcy osób, a wszyscy, którzy wiedzieli o tych zmianach, starali się zamontować panele kwietniem. Wówczas można było korzystać z innych zasad rozliczania wyprodukowanego prądu. 

Zasady jednak weszły w życie i obowiązują dotąd, a prosumenci nie mogą nic z tym zrobić i są zmuszeni śledzić ceny energii na Towarowej Giełdzie Energii. To właśnie tam są aktualizowane co miesiąc średnie hurtowe ceny, od których zależy wysokość zysków dla właścicieli fotowoltaiki. 

Czytaj więcej: W jaki sposób zwiększyć oszczędności z instalacji fotowoltaicznych?

W listopadzie ceny poszły mocno w górę i wzrosły o jedną piątą z 311,67 zł w październiku do 380,35 zł w listopadzie. Tak duży skok jest pierwszym w tym roku, odkąd ceny zaczęły spadać w lutym.

Na portalu samorządowym można znaleźć informacje dotyczące cen z zeszłego roku, a te były dużo korzystniejsze. Przez kilka miesięcy w 2022 roku kształtowały się one na poziomie powyżej 700 złotych za megawatogodzinę, co w porównaniu do obecnych cen jest bardzo dużą różnicą. W 2022 roku w pewnym momencie megawatogodzina kosztowała nawet 1000 złotych. Spowodowane to było kryzysem energetycznym, jaki miał miejsce z powodu wojny, jaka wybuchła za naszą wschodnią granicą. Od początku roku 2023 ceny zaczęły spadać, a wzrost nastąpił dopiero w listopadzie. 

Zobacz również: Czy panele fotowoltaiczne z plastiku mają sens?

Czy prosumenci mogą liczyć na zmianę zasad rozliczania?

Rozliczanie prosumentów związane ze średnią miesięczną ceną osiągniętą na Towarowej Giełdzie Energii może wkrótce się zmienić. Portal samorządowy twierdzi, że są to rozwiązania tymczasowe. Kiedy jednak może dojść do jakichś działań? Tego na razie nie wiadomo. Na razie w planach jest zmiana ceny miesięcznej w cenę godzinową, ale czy do tego dojdzie, to się okaże. 

Warto wiedzieć: Czy taryfy dynamiczne to opłacalna zmiana?

Z pewnością fotowoltaika jest nie tylko zieloną energią, ale też pozwala na spore oszczędności na rachunkach za prąd i ogrzewanie. Systemy są montowane nie tylko przez odbiorców indywidualnych, ale też duże firmy i instytucje, którym zależy na przyszłości naszej planety. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation