FotowoltaikawPolsce » Blog » W jaki sposób zwiększyć oszczędności z instalacji fotowoltaicznych?
W jaki sposób zwiększyć oszczędności z instalacji fotowoltaicznych

W jaki sposób zwiększyć oszczędności z instalacji fotowoltaicznych?

Horrendalnie wysokie opłaty za prąd i gaz są impulsem do poszukiwania alternatywnych rozwiązań, które pozwoliłby częściowo odciążyć domowy budżet. Obietnicą zmniejszenia kosztów okazują się być odnawialne źródła energii, które dzięki rozpowszechnieniu paneli fotowoltaicznych umożliwiają uzyskanie częściowej niezależności od dostawców energii elektrycznej regularnie windujących w górę swoje ceny.

Z czym połączyć system fotowoltaiczny, aby stał się w pełni opłacalny?

Rok 2022 przyniósł jednak zmiany w kontekście ustawy o odnawialnych źródłach energii, a dla wielu użytkowników paneli fotowoltaicznych niekorzystną nowinką jest rezygnacja z dotychczasowego systemu opustów na rzecz rozliczania podmiotów zgodnie z zasadami netbillingu. Okazuje się, że również i w takiej formie fotowoltaika może wciąż być niezwykle opłacalna pod względem obniżania stałych kosztów, jednak kluczową rolę odgrywa umiejętne połączenie prądu solarnego z dodatkowymi urządzeniami. W jaki sposób zmaksymalizować cały proces, aby portfel w jak najmniejszym stopniu odczuł wprowadzoną zmianę?

Warto wiedzieć: Podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji

Fotowoltaika i akumulatory prądu

Najlepszym sposobem na gromadzenie nadwyżek energii wyprodukowanej przy użyciu paneli fotowoltaicznych jest wykorzystanie akumulatorów prądu. Pozwalają one na skorzystanie z nich jako źródła w późniejszym czasie - na przykład przy zasilaniu domowej pompy ciepła lub ładowaniu energią elektryczną rowerów lub samochodów. Takie rozwiązanie pozwala zyskać większą swobodę w korzystaniu z prądu pochodzącego z sieci publicznej, a tym samym daje poczucie uniezależnienia się od wzrastających opłat, jakie narzucają dostawcy.

Zobacz również: Jakiej wielkości powinien być bufor ciepła w instalacji z pompą ciepła?

Energia z paneli fotowoltaicznych jako źródło zasilania klimatyzacji domowej

Posiadacze paneli fotowoltaicznych w gospodarstwach prywatnych od wielu lat podejmują się działań, które mają za zadanie w pełni wykorzystać nadwyżki wytworzonego w ten sposób prądu. Wydajnym sposobem na spożytkowanie zgromadzonej energii jest zasilanie nią domowych klimatyzatorów, które będą nieustannie obniżały temperaturę w domu podczas najcieplejszych miesięcy w roku. Efektem tego jest praca urządzeń tego typu w ciągu dnia, dzięki której nagrzewanie się wybranych pomieszczeń jest znacząco ograniczane. Pozwala to zmniejszyć zużycie energii podczas samego przebywania w domu, wykorzystując nadwyżki energii pochodzącej z systemu fotowoltaicznego. Dodatkowo część nowoczesnych klimatyzatorów umożliwia dystrybucję schładzania w obrębie kilku pomieszczeń, dzięki czemu utrzymanie idealnej temperatury odbywa się w sposób ciągły – bez niepotrzebnego nakładu zużycia energetycznego w godzinach wieczornych.

Więcej informacji: Najczęstsze błędy montażowe dotyczące pomp ciepła

Połączenie fotowoltaiki z pompą ciepłą

Wytworzona energia może w ten sam sposób posłużyć jako źródło zasilania domowej pompy ciepła. Wykorzystanie prądu solarnego znakomicie sprawdza się również jako metoda ogrzewania pomieszczeń jesienią i zimą, a także w podtrzymywaniu temperatury wody, która jest wykorzystywana przez domowników do celów użytkowych. Takie rozwiązanie jest nie tylko najbardziej ekonomiczne, ale też i efektywne pod względem ekologicznym. Wszelkie nadwyżki energii mogą być bowiem magazynowane w pompie ciepła i posłużyć utrzymaniu odpowiedniej temperatury wody w zasobniku, a tym samym wytworzony w obrębie konkretnego gospodarstwa prąd solarny będzie mógł zostać w pełni „skonsumowany”.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation