FotowoltaikawPolsce » Blog » Czy panele fotowoltaiczne z plastiku mają sens?

Czy panele fotowoltaiczne z plastiku mają sens?

Panele fotowoltaiczne są w ostatnich latach niezwykle popularne, a zielona energia staje się powszechnością w Polsce. Obecnie trwają badania nad plastikowymi panelami, które dla wielu wydają się dość futurystycznym rozwiązaniem. Czy jednak w niedalekiej przyszłości będzie można wybierać, z jakiego materiału mają być zamontowane panele? To się okaże.

Panele fotowoltaiczne z plastiku mogą stać się faktem

Japońscy naukowcy prowadzą badania nad plastikowymi panelami fotowoltaicznymi. Choć wiele osób nie może w to uwierzyć, by PET mogło zastąpić szkło, to jednak wyniki są zaskakujące i przynoszą pozytywne rezultaty. 

Czytaj więcej: Przepisanie licznika prądu na nowego właściciela. Jak zrobić to prawidłowo?

Standardowe panele, jakie do tej pory są stosowane, mają powłokę ze szkła, która jest bardzo wytrzymała. W Japonii naukowcy z Narodowego Instytutu Zaawansowanych Nauk i Technologii Przemysłowych jednak postanowili poeksperymentować i wykorzystali poli(tereftalan) etylenu, czyli wszystkim znany PET. Ciężko jest sobie wyobrazić, by ten materiał nadawał się na panele, które zbierają energię słoneczną. Wyniki przeprowadzonych testów są jednak bardzo dobre. 

Czy fotowoltaika z plastiku będzie niedługo do kupienia?

Jednym ze współautorów badania jest Tomihisa Tachibana, który skomentował jednoznacznie przeprowadzone testy. Mianowicie krzemowe panele, które są pokryte folią PET, są wytrzymałe na wysokie temperatury, a także są przystosowane do dużej wilgotności. Dodatkowo plastikowa powłoka jest świetną alternatywą dla standardowych paneli, a to ze względu na przepuszczalność optyczną, ale też i dobre właściwości izolacji elektrycznej. 

Warto wiedzieć: Ile kosztuje montaż pieca na ekogroszek? – Średnie ceny w Polsce

Podczas rozmowy Tachibana powiedział, że na ten moment nie zostały jeszcze przeprowadzone obliczenia dotyczące kosztów. Nie wiadomo zatem, ile takie panele będą kosztować. Można jednak założyć, że ich cena będzie o wiele niższa, a to ze względu na koszt materiału, ale też i masa będzie mniejsza, co wpłynie na koszty transportu. Takie rozwiązanie może być już w niedalekiej przyszłości dostępne do użytku.

Panele fotowoltaiczne z plastiku to niższe koszty i większa elastyczność

Folia na testowanych panelach jest umieszczona z przodu i z tyłu paneli, a obie warstwy są dodatkowo oddzielone od ogniwa octanem etylowinylu, w skrócie EVA. Panel składa się zatem z takich materiałów jak PET/EVA/c-SI/EVA/PET. 

Zobacz również: Solar API narzędzie od Google dla osób zainteresowanych fotowoltaiką 

Niższe koszty produkcji są niezaprzeczalną zaletą, ale to nie wszystko. Plastikowa fotowoltaika ma też charakteryzować się dużą odpornością na uszkodzenia, a także wysoką elastycznością. Wyniki wyraźnie pokazały, że napięcie i współczynnik wypełnienia są na takim samym poziomie, jak w przypadku obecnie stosowanych paneli. Jedyną różnicą jest wartość prądu niższa o 10% w przypadku paneli PET. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation