FotowoltaikawPolsce » Blog » Bosch inwestuje w fabrykę pomp ciepła w Polsce. 500 nowych miejsc pracy

Bosch inwestuje w fabrykę pomp ciepła w Polsce. 500 nowych miejsc pracy

Firma Bosch, znana z produkcji sprzętu AGD i elektroniki, ogłosiła, że zamierza wybudować nową fabrykę na Dolnym Śląsku. Inwestycja ma kosztować około 120 milionów euro i ma być gotowa do końca 2024 roku. Fabryka ma produkować pompy ciepła, które są coraz bardziej popularne wśród konsumentów szukających ekologicznych i oszczędnych rozwiązań grzewczych.

Pompy ciepła to przyszłość ogrzewania domów

Pompy ciepła to urządzenia, które wykorzystują energię słoneczną lub geotermalną do ogrzewania wody i powietrza w domach. Są one uważane za jedne z najbardziej efektywnych i przyjaznych dla środowiska sposobów ogrzewania. Według danych firmy Bosch, pompy ciepła mogą obniżyć zużycie energii do ogrzewania nawet o 75% w porównaniu z tradycyjnymi kotłami gazowymi. Ponadto, pompy ciepła nie emitują spalin ani dwutlenku węgla, co przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła działają na podobnej zasadzie co lodówki czy klimatyzatory, ale w odwrotnym kierunku. Zamiast chłodzić wnętrze, pompy ciepła przenoszą ciepło ze źródła zewnętrznego do wnętrza domu. Źródłem ciepła może być powietrze, ziemia lub woda. Pompy ciepła składają się z czterech głównych elementów: sprężarki, skraplacza, zaworu rozprężnego i parownika.

Czytaj również: Rząd dopłaci za ogrzewanie domu prądem i pompą ciepła

Sprężarka pobiera niskotemperaturowy czynnik chłodniczy (np. freon) i podnosi jego ciśnienie i temperaturę. Następnie czynnik chłodniczy trafia do skraplacza, gdzie oddaje ciepło do obiegu grzewczego domu (np. grzejników lub ogrzewania podłogowego). W skraplaczu czynnik chłodniczy zmienia stan skupienia z gazowego na ciekły. Potem czynnik chłodniczy przechodzi przez zawór rozprężny, gdzie obniża się jego ciśnienie i temperatura. W końcu czynnik chłodniczy dociera do parownika, gdzie pobiera ciepło ze źródła zewnętrznego (np. powietrza, ziemi lub wody) i zmienia stan skupienia z ciekłego na gazowy. Cykl się powtarza, dopóki nie zostanie osiągnięta żądana temperatura w domu.

Polska to atrakcyjny rynek dla firmy Bosch

Firma Bosch jest obecna w Polsce od ponad 25 lat i zatrudnia ponad 13 tysięcy pracowników w 10 zakładach produkcyjnych i 4 centrach badawczo-rozwojowych. Polska jest jednym z największych rynków zbytu dla firmy Bosch w Europie, a także ważnym miejscem innowacji i rozwoju. Firma Bosch współpracuje z polskimi uczelniami i instytucjami naukowymi, a także wspiera lokalne inicjatywy społeczne i edukacyjne.

Sprawdź więcej: Pompa ciepła w starym domu – Koszty instalacji

Nowa fabryka na Dolnym Śląsku ma być kolejnym krokiem w rozwoju firmy Bosch w Polsce. Firma zapowiada, że stworzy 500 nowych miejsc pracy dla inżynierów, techników i pracowników produkcyjnych. Firma szuka również partnerów biznesowych i dostawców z regionu. Firma Bosch liczy na to, że nowa fabryka pozwoli jej zwiększyć udział w rynku pomp ciepła w Polsce i Europie, a także przyczyni się do poprawy jakości życia i ochrony środowiska.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here