FotowoltaikawPolsce » Blog » Pompa ciepła w starym domu – Koszty instalacji

Pompa ciepła w starym domu – Koszty instalacji

Pompy ciepła to bardzo ekologiczne urządzenia, które cieszą się coraz większą popularnością. Co bardzo ważne, można je stosować również w starszych budynkach. W takim przypadku możemy liczyć też na dofinansowania czy ulgi podatkowe z tytułu zamontowania pompy ciepła.

Pompa ciepła a stara instalacja

Za pomocą pompy ciepła można efektywnie ogrzewać nie tylko nowoczesne budownictwo. W ramach termomodernizacji starszego budynku możemy zainstalować pompę i podłączyć ją do instalacji już się tam znajdującej. Oczywiście, przypadku niektórych budynków,  takie rozwiązanie może okazać się nieopłacalne z powodu wysokiej utraty ciepła dla metra kwadratowego.

Pompy ciepła sprawdź rankingi:

Pompa ciepła funkcjonuje nieco inaczej niż urządzenia, które możemy spotkać zwłaszcza w starszych budynkach, między innymi kotły węglowe. Niekiedy więc dobra izolacja budynku nie wystarczy, bowiem pompa ciepła będzie generowała duże koszty, ale nie będzie wydajna. Aby być pewnym, czy w starym domu możliwe jest zamontowanie pompy ciepła, trzeba przeprowadzić audyt energetyczny.

Jeśli straty ciepła utrzymują się na niskim poziomie, wówczas można zamontować pompę, nawet, jeśli nie dokonano poprawy izolacji. W przypadku wykorzystania pompy jedynie do przygotowania c.w.u. w starym domu, jej wydajność nie będzie się zbytnio różnic od urządzeń w nowych domach. Należy pamiętać, że w zależności od wielkość powierzchni nieruchomości, pompa będzie miała inne właściwości. 

Dobra termoizolacja to podstawa przypadku starych budynków

Jeśli chcemy osiągnąć wysokie współczynniki efektywności SCOP oraz COP, to priorytetowo musimy potraktować kwestie termoizolacji budynku. Wydawać by się mogło, że im większy budynek, tym trudniej go ogrzać. Jest to błędne myślenie - dobrze ocieplony, większy budynek łatwiej ogrzać niż mniejszy, ale ze złą termoizolacją. Wysokie straty ciepła wiążą się z podniesieniem temperatury w urządzeniach, które emitują ciepło, lub też ze zwiększeniem ich powierzchni. 

Czytaj również: Rekordowe zainteresowanie pompami ciepła

Nawet nowoczesne pompy wysokotemperaturowe mogą być niewystarczające w przypadku starszych kaloryferów. W takim przypadku warto zastanowić się nad zamontowaniem ogrzewania podłogowego.

Chcąc zamontować pompę ciepła, trzeba podjąć działania mające na celu zmniejszenie utraty ciepła. Tylko wówczas pompa będzie pracowała wydajnie, a koszty związane z jej eksploatacją będą niskie. W ramach termomodernizacji możemy docieplić ściany, ale również przeprowadzić izolację dachu czy stropu, a nawet wymienić okna i drzwi.

Czytaj więcej: Moje Ciepło – nowa dotacja dla zakupu pomp ciepła – Wniosek

W staruch budynkach sprawdzą się powietrzne pompy ciepła, których montaż nie jest skomplikowany, a urządzenie jest praktycznie bezawaryjne. 

Chcąc zamontować pompę ciepła możemy skorzystać z dofinansowania z programu ”Czyste Powietrze”, a także liczyć na ulgę termomodernizacyjną. Warto również dowiedzieć się, czy w naszym regionie nie funkcjonują inne, lokalne dofinansowania.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here