FotowoltaikawPolsce » Blog » W Polsce ma powstać największy bateryjny magazyn energii w Europie
Inwertery Growatt - Falowniki – czy warto kupić

W Polsce ma powstać największy bateryjny magazyn energii w Europie

Ostatnio została wydana pierwsza w Polsce promesa koncesji na magazynowanie energii elektrycznej w wielkoskalowym elektrochemicznym magazynie energii. Wydał ją Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, a o fakcie tym dowiedzieliśmy się już 20 lipca 2022 r. poprzez informacje zamieszczone na stronie PGE. Grupa energetyczna zamierza zrealizować projekt budowy nowego magazynu energii. 

Prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Wojciech Dąbrowski zapowiedział, że grupa PGE podejmuje prace nad realizacją największego magazynu energii w Europie. Ten innowacyjny projekt już otrzymał promesę koncesji na magazynowanie energii – pierwszą tego typu w Polsce.

Czytaj również: Podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji

Gdzie stanie największy magazyn energii w Europie? 

Bardzo ważną kwestią jest lokalizacja tego ważnego obiektu. Lokalizacja wielkoskalowego Bateryjnego Magazynu Energii Elektrycznej powstanie w Żarnowcu, w województwie pomorskim. Będzie on zbudowany przy Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec, należącej do PGE. Elektrownia w Żarnowcu jest aktualnie największą elektrownią szczytowo-pompową w Polsce – jej moc to 716 MW, pojemność 3,6 GWh. 

Sprawdź więcej: Jaką moc pompy ciepła do domu 100m2?

Dane jakie otrzymaliśmy na temat funkcjonowania największego bateryjnego magazynu energii w Europie wyniesie więcej niż 200 MW, a jego pojemność ponad 820 MWh. Wielkość planowanej inwestycji wpisuje ją na listę największych tego typu projektów w Europie. 

Jaki jest cel grupy energetycznej PGE? 

Głównym celem strategicznym Grupy w obszarze tego przedsięwzięcia, czyli magazynowania energii jest posiadanie 800 MW nowych instalacji magazynowania energii w Polsce w 2030 roku.  

Bardzo dobre jest to, że dzięki takim instalacjom zostanie zapewniona bezpieczna integrację systemową nowych odnawialnych źródeł energii, które przyczynią się do stabilizacji systemu elektroenergetycznego oraz poprawią bezpieczeństwo energetyczne kraju.  

Należy, również wspomnieć, że projekt magazynu energii w Żarnowcu wpisuje się w cele Europejskiego Zielonego Ładu w zakresie lepszej integracji energii elektrycznej z OZE oraz ograniczenia wykorzystania wysokoemisyjnych jednostek konwencjonalnych. 

Planowanym efektem prac ma być innowacyjna instalacja hybrydowa, która powstanie dzięki połączeniu istniejącej elektrowni PGE w Żarnowcu i wielkoskalowego magazyny energii.  

Warto wiedzieć: Jak pozyskać klientów na fotowoltaikę?

Szacujemy, że moc uzyskanej w ten sposób instalacji wyniesie co najmniej 921 MW, natomiast pojemność ponad 4,6 GWh. Jest to zaskakujące, ponieważ parametry te odpowiadają mocy największych konwencjonalnych bloków w Polsce. Dodatkowo jak podaje PGE, takie parametry umożliwią utrzymanie świadczenia regulacyjnych usług systemowych, pozwolą na ewentualną odbudowę systemów energetycznych lub bezpośrednio zasilić energią około 200 tysięcy domów (co najmniej przez 5 godzin/5kw na dom).Oprócz wszystkich powyżej wymienionych czynności i zadań, magazyn energii w Żarnowcu będzie pełnił również funkcję bilansowania technicznego i handlowego dla lądowych i morskich farm wiatrowych oraz farm fotowoltaicznych należących do Grupy PGE. 

Postępy prac projektowych 

Bardzo interesującą kwestią jest kwestia postępów prac projektowych. Jak podaje grupa PGE w pierwszym kwartale 2022 roku magazyn energii powstający w Żarnowcu wpisano do rejestru Rynku Mocy, zaś wcześniejsze prace projektowe doprowadziły do uzyskania dla obiektu warunków przyłączenia ich do sieci przesyłowej.  

Warto wiedzieć: Czy dzierżawa gruntów pod fotowoltaikę jest opłacalna w 2022 roku?

Następnym ważnym aspektem, umożliwiającym dalsze prowadzenie prac projektowych było otrzymanie w czerwcu tego samego roku decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. 

W czasie teraźniejszym grupa PGE stara się o dotacje ze środków Komisji Europejskiej dla projektu oraz poszukuje partnerów biznesowych w celu sfinansowania inwestycji. Dalsze etapy prac mają się odbywać zgodnie z ustalonym przez grupę harmonogramem. 

Sprawdź również: Magazyny Energii Kujawsko-pomorskieMagazyny Energii MałopolskieMagazyny Energii PodlaskieMagazyny Energii Warmińsko-mazurskie

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here