FotowoltaikawPolsce » Blog » Odliczenia podatkowe związane z magazynem energii dla prosumentów
Odliczenia podatkowe związane z magazynem energii dla prosumentów

Odliczenia podatkowe związane z magazynem energii dla prosumentów

Osoby inwestujące w instalacje do produkcji energii odnawialnej mogą obniżyć podatek korzystając z ulgi termomodernizacyjnej. Ministerstwo Finansów opublikowało nową interpretację umożliwiającą uwzględnienie kosztów związanych z domowym magazynem energii.

Prosument złożył wniosek do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczący korzystania z ulgi termomodernizacyjnej po poniesieniu kosztów związanych z instalacją fotowoltaiczną i magazynem energii w 2023 r.

Zakres ulgi termomodernizacyjnej dotyczącej magazynu energii

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnia w swojej interpretacji, że magazyn energii stanowi nieodłączną część instalacji fotowoltaicznej i osobno, bez paneli fotowoltaicznych, nie może pełnić swojej funkcji. Autor interpretacji odnosi się do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r., które określa wykaz materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z termomodernizacją.

W tym dokumencie nie jest wymieniony „magazyn energii”, lecz istnieje pozycja „ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem”. Zgodnie z dyrektorem KIS, integralność magazynu energii z instalacją fotowoltaiczną umożliwia prosumentowi odliczenie kosztów związanych z zakupem i montażem magazynu w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Czytaj więcej: Rewolucja na rynku magazynów energii – spadki cen w 2024 roku

Co można uwzględnić w ramach ulgi termomodernizacyjnej

W ramach ulgi termomodernizacyjnej, można odliczyć wydatki na różnorodne elementy termicznej modernizacji budynków. Począwszy od materiałów budowlanych do docieplenia ścian, płyt balkonowych i fundamentów, a także tych służących do zabezpieczenia przed wilgocią. Koszty zakwalifikowane obejmują także inwestycje w węzły cieplne z programatorami temperatury, kotły gazowe/olejowe kondensacyjne z kompletnym sterowaniem i systemami odprowadzania spalin, zbiorniki na gaz/olej, piece przeznaczone wyłącznie do spalania biomasy spełniające normy ekoprojektu, przyłącza do sieci ciepłowniczej/gazowej, materiały używane w systemach ogrzewania, przygotowania ciepłej wody oraz w systemach ogrzewania elektrycznego.

Warto wiedzieć: Domowy magazyn energii – co wiemy na ten temat?

Dodatkowo, można uwzględnić montaż pompy ciepła, kolektora słonecznego, ogniwa fotowoltaicznego oraz stolarki okiennej i drzwiowej.

Jak dotacja wpłynie na ulgę termomodernizacyjną

Dotacja zmniejszy ulgę termomodernizacyjną. Prosumenci, oczekujący na dofinansowanie na inwestycje w fotowoltaikę i magazyn energii, muszą wziąć pod uwagę, że dotacja może wpłynąć na ulgę podatkową.

Zobacz również: Magazyny energii w Polsce dla gospodarstw domowych?

W przypadku braku otrzymania dotacji do momentu złożenia wniosku o interpretację, ulga musiałaby zostać skorygowana. Po uzyskaniu dofinansowania z programu Mój Prąd 6.0, konieczne będzie złożenie korekty zeznania podatkowego, uwzględniającej otrzymane środki.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation