W kraju burze występują przez 6 miesięcy od kwietnia do września, z największą częstotliwością występującą w czasie wakacji. Oznacza to, że zainstalowane instalacje fotowoltaiczne w Polsce narażone są głównie na intensywne opady deszczu, grad oraz silne wiatry, którym towarzyszą burze i wyładowania atmosferyczne przez blisko pół roku. Warto jednak pamiętać, że tego typu instalacja jest zaprojektowana tak, aby jak najbardziej opierać się jej, ale jeśli chodzi o nieprzewidywalne zjawiska pogodowe, takie jak burze, żadne środki bezpieczeństwa nie są w 100% gwarantowane.
Czy fotowoltaika przyciągnie pioruny?
Właściciele instalacji fotowoltaicznych w czasie burzy najczęściej zadają sobie pytanie związane z tym, czy fotowoltaika będzie przyciągać pioruny. Wynika to z błędnego przekonania, które utrzymuje się od lat, że metalowe elementy zwiększają ryzyko wyładowań atmosferycznych na danym obszarze. Thunderbolt tak naprawdę nie szuka metali, a najwyższych pierwiastków, które zapewniają im najłatwiejszy, bo najkrótszy sposób na uwolnienie nagromadzonej energii. W rezultacie mają one wpływ na wysokie, spiczaste elementy, w tym budynki. Do ich ochrony należy zastosować uziemienie w postaci piorunochronu, gdyż najwyższy element budynku ochroni jego konstrukcję przed uderzeniem pioruna.
Czytaj więcej: Jak działa fotowoltaika w pochmurne dni?
Czy inwerter powinien być wyłączony podczas burzy?
Uderzenia pioruna w budynki lub linie energetyczne mogą powodować przepięcia, które mogą uszkodzić elementy instalacji elektrycznej i podłączone do nich urządzenia. Dlatego wiele osób nadal odłącza wszystkie urządzenia z gniazdek podczas burzy, aby zapobiec ich uszkodzeniu. Powstaje zatem pytanie, czy system PV powinien być odłączany od sieci również podczas burzy poprzez wyłączenie falownika.
Sprawdź również: Kiedy fotowoltaika daje najwięcej energii elektrycznej?
Nie ma jednak takiej potrzeby, jeśli instalacja fotowoltaiczna jest prawidłowo zamontowana i posiada odpowiednie zabezpieczenia. Posiada odpowiednie zabezpieczenie przed przepięciami, dzięki czemu w 99% przypadków nie ulegnie uszkodzeniu, nawet jeśli w pobliżu pojawi się wyładowanie atmosferyczne.
Jak zabezpieczyć panele fotowoltaiczne w czasie burzy?
Ochrona przed wyładowaniami atmosferycznymi stosowana w instalacjach fotowoltaicznych
Aby instalacja fotowoltaiczna była w pełni bezpieczna podczas burz, należy zadbać o to, aby podczas jej montażu stosowane były wyżej wymienione zabezpieczenia. Dzielą się one na dwa rodzaje, pierwszy to uziemienie budynku, w którym zamontowane są panele fotowoltaiczne, czyli prosty piorunochron. Ponieważ są wykonane z materiału o niskiej rezystancji, mogą odprowadzić ładunek do ziemi w przypadku uderzenia pioruna bez uszkodzenia urządzeń gospodarstwa domowego.
Warto wiedzieć: Czy warto odśnieżać i myć panele fotowoltaiczne?
W przypadku fotowoltaiki drugim środkiem ochrony przed skutkami burz jest zastosowanie ochrony przeciwprzepięciowej w postaci odgromników. Powinny być stosowane nie tylko po stronie DC falownika, ale także po stronie AC, co może skutecznie zapobiegać wpływowi wyładowań atmosferycznych.
Czytaj więcej: Jak zwiększyć wydajność paneli fotowoltaicznych?
Dodatkowo, jeśli chcesz zabezpieczyć się przed zagrożeniami występującymi podczas burz, takimi jak uderzenie pioruna, grad, czy silny wiatr, po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej warto również pomyśleć o jej ubezpieczeniu, które pozwoli na zwrot kosztów naprawy instalacji, jeśli jest uszkodzony z powodu tych czynników.