FotowoltaikawPolsce » Blog » Kiedy fotowoltaika daje najwięcej energii elektrycznej?
Kiedy fotowoltaika daje najwięcej energii elektrycznej

Kiedy fotowoltaika daje najwięcej energii elektrycznej?

Efektywność paneli fotowoltaicznych
Efektywność paneli fotowoltaicznych

Posiadanie instalacji fotowoltaicznej w Polsce jest opłacalne, niemniej warto wiedzieć, jak produkcja prądu przez instalacje fotowoltaiczne rozkłada się na przestrzeni roku. Uzysk energii nie jest stały, ale system prosumencki umożliwia optymalne wykorzystanie takiej produkcji przez gospodarstwo domowe. Kiedy ogniwa fotowoltaiczne pracują najwydajniej i co ma na to wpływ?

Kiedy w Polsce fotowoltaika pracuje najwydajniej?

Moduły fotowoltaiczne wykorzystują promieniowanie słoneczne, aby wytwarzać prąd, ale wbrew pozorom przez chmury oraz w zimne dni pewna część promieniowania słonecznego dociera do nich również. Z tego powodu instalacja produkuje energię przez cały rok, chociaż wydajność może znacznie się różnić. Od maja do września mikro instalacja wytworzy w naszym kraju 80% całości rocznej produkcji prądu. Chodzi oczywiście o długość dnia, gdy od czerwca do sierpnia instalacja pracuje od świtu do zmierzchu nawet ponad 12 godzin. Wydajność paneli zmienia się również w ciągu dnia, ale także ma na to wpływ pora roku. W przybliżeniu wygląda to tak:

  • wiosna – 13:00 na słońcu, 16:00 przy zachmurzeniu;
  • lato – 12:30 na słońcu, 11:00 przy zachmurzeniu;
  • jesień – 10:00 i na słońcu i przy zachmurzeniu;
  • zima – 11:30 i na słońcu i przy zachmurzeniu.

Przy systemie prosumenckim pokrycie zapotrzebowania na energię jest proste, ponieważ nadwyżka produkcji elektrycznej trafia do dystrybutora energią, od którego można potem odebrać 80% przekazanej energii i w terminie najbliższego roku.

Co wpływa na ilość wyprodukowanej energii przez fotowoltaikę?

Najwyższa efektywność fotowoltaiki to przede wszystkim dużo słońca, ale nie jest to jedyny warunek. Dużo zależy także od kierunku, na który zorientowane zostaną panele fotowoltaiczne oraz wykluczanie ich zacieniania.

Czytaj więcej: Jak działa fotowoltaika w pochmurne dni?

Polska ze swoim położeniem geograficznym dysponuje zasobami energii słonecznej na powierzchni horyzontalnej na poziomie 950-1100 kWh/m2 na rok. Optymalne ustawienie paneli na kierunek południowy i pod odpowiednim kątem może skutkować docieraniem do nich na rok ilości energii w granicach 1100-1 280 kWh/m2. Jeśli montaż fotowoltaiki zostanie przeprowadzony przez najwyższej klasy fachowców, inwestor będzie mógł liczyć na roczną produkcję energii na poziomie nawet 1 000 kWh i to tylko z jednego kilowata mocy mikro elektrowni. Jednocześnie im lepsza technologia, w jakiej zostaną wyprodukowane ogniwa fotowoltaiczne, tym wyprodukowanej energii może być nawet nieco więcej. 

Zobacz również: Dlaczego fotowoltaika wyłącza się w słoneczny dzień – Najczęstsze przyczyny

Paradoksem pracy instalacji fotowoltaicznych jest to, że duże natężenie promieniowania słonecznego ma korzystny wpływ na ilość wyprodukowanej energii, ale jednocześnie nazbyt wysoka temperatura obniża produkcję prądu. Dzieje się tak dlatego, że pod wpływem wysokiej temperatury w ogniwach atomy sieci krystalicznej drgają, utrudniając przepływ elektronów, co skutkuje spadkiem napięcia. Dlatego własnie wylicza się optymalne nachylenie paneli fotowoltaicznych, aby móc pozyskiwać jak najwięcej energii i w jak najmniejszym stopniu nagrzewać przy tym panele. Najlepsze usytuowanie paneli to kierunek południowy i kąt nachylenie 30-40 stopni. Co ciekawe, przy innych kierunkach zalecane są inne kąty nachylenia.

Sprawdź teraz: Fotowoltaika Siemianowice ŚląskieFotowoltaika ŻoryFotowoltaika Tarnowskie Góry

Jak rozkłada się przez rok produkcja prądu przez fotowoltaikę?

Średnio w Polsce produkcja energii elektrycznej przez mikro instalacje rozkłada się od najniższych wartości do najwyższych: styczeń, grudzień, listopad, luty, październik, marzec, wrzesień, kwiecień-sierpień, maj-czerwiec, lipiec.

Warto sprawdzić również:  Fotowoltaika BędzinFotowoltaika Piekary ŚląskieFotowoltaika Racibórz,

 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here