FotowoltaikawPolsce » Blog » Czy warto odśnieżać i myć panele fotowoltaiczne?

Czy warto odśnieżać i myć panele fotowoltaiczne?

Panele na dachu lub posesji to darmowy prąd, ale czy osiadanie na nich kurzu, a tym bardziej śniegu nie obniża ich sprawności? Na temat fotowoltaiki krąży w sieci sporo faktów, ale i mitów. Co z brudem i śniegiem?.

Panele fotowoltaiczne zimą – odśnieżać czy nie?

Zimą zdarzają się intensywne opady i wówczas panele zostaną przykryte warstwą, która uniemożliwi docieranie do ogniw promieniowania słonecznego. To naturalne zjawisko spowoduje brak produkcji energii elektrycznej. Czy można coś z tym zrobić?

Czytaj więcej: Jak działa fotowoltaika w pochmurne dni?

Otóż można odśnieżyć panele, ale delikatnie, przy czym niewielu właścicieli mikro elektrowni fotowoltaicznych decyduje się na ten krok. Śnieg na panelach nie będzie bowiem zalegał do wiosny, ale w zależności od jego ilości w kilka godzin lub dni sam zsuwa się z paneli. Trzeba pamiętać, że zima jest i tak okresem, w którym produkcja energii z fotowoltaiki jest niewielka. Słońce porusza się nisko nad horyzontem i krótko, przez co promieniowanie dochodzące do paneli ma niską energię. Jednocześnie trzeba wziąć pod uwagę kat nachylenia paneli. Jeżeli jest mały, czyli bliski płaskiemu, śnieg może na nich zalegać do wiosny. 

Czy konieczne jest mycie paneli fotowoltaicznych?

Już na samym początku warto odpowiedzieć jasno na powyższe pytanie, a mianowicie: raczej nie. Mycie paneli usytuowanych na dachu mija się z celem, ponieważ wszelakie zapylenia są z nich zmywane przez deszcze, a po zimie znikają wraz ze zsuwającym się śniegiem. Jednakże firmy montujące panele fotowoltaiczne miewają w swoich ofertach także rokroczne mycie paneli i tutaj trzeba się zastanowić nad sposobem, w jaki realizowana jest taka usługa. Myjka ciśnieniowa używana w miejscach niedostępnych może doprowadzać do uszkodzeń uszczelnienia paneli położonych przy krawędziach, a to będzie skutkować ich przedwczesną degradacją.

Sprawdź również: Jak przygotować grzejniki do sezonu grzewczego?

Mycie paneli fotowoltaicznych może mieć jednak sens przy niskim kącie nachylenia i w rejonach kraju z występującym dużym zapyleniem. Są również miejsca o dużym natężeniu pylenia roślin, w sąsiedztwie fabryk lub elektrowni, ale wówczas znacznie efektywniejszym rozwiązaniem będzie zmontowanie paneli z powłoką grafenową.

Standardowe pokrycie paneli fotowoltaicznych nie jest idealnie gładkie. W rzeczywistości jest pełne wzniesień i dolin, co umożliwia mikroskopijnym cząstkom kurzu, pyłu i roślinności na osadzanie się we wgłębieniach. Powłoka z grafenu wygładza szklaną powierzchnię do tego stopnia, że nawet mikroskopijne cząsteczki są łatwo wymywane przez deszcze i wydmuchiwane przez wiatry.

Warto wiedzieć: Bezpieczne mycie paneli fotowoltaicznych

Zważywszy zaś na fakt, że cena paneli fotowoltaicznych z powłoką grafenową jest niewiele wyższa od ceny paneli standardowych warto zdecydować się na rozwiązanie, które zdejmie z głowy właściciela fotowoltaiki dylemat o myciu paneli.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here