FotowoltaikawPolsce » Blog » Dachówki solarne PaXos Opinie – Czy warto kupić?
Dachówki solarne PaXos Opinie - Czy warto kupić

Dachówki solarne PaXos Opinie – Czy warto kupić?

Dachówki solarne stają się coraz bardziej popularne. Firma PaXos rozpoczęła współpracę z uniwersytetem z Kolonii, dzięki której zaczęto przeprowadzanie testów połączenie dachówki solarnej, która produkuje prąd oraz ciepło, z pompą ciepła w celu zwiększenia jej wydajności. 

Dachówki solarne – przyszłość instalacji fotowoltaicznych?

Branża fotowoltaiczna stale się rozwija. Coraz częściej pojawiają się pomysły zastępowania klasycznych modułów fotowoltaicznych przez dachówki solarne. W Polsce funkcjonuje już firma, która oferuje takie rozwiązanie. Jedna z niemieckich firm chce lepiej rozwinąć ten koncept, próbując połączyć dachówki solarne ze zwiększeniem wydajności ogrzewania budynku przy pomocy pompy ciepła.

Firma PaXos nawiązała współpracę z uniwersytetem w Kolonii

Współpraca uniwersytetu znajdującego się w Kolonii oraz niemieckiej firmy PaXos doprowadziła do powstania prototypowej dachówki solarnej, która ma jednocześnie generować prąd oraz zwiększać wydajność ogrzewania. Instalacja stworzona na podstawie opracowanych we współpracy dachówek połączonych z mikroinwerterami jest obecnie w fazie testów. Wszystko odbywa się na terenie wyższej szkoły nauk stosowanych w Kolonii. 

Warto sprawdzić: Panele fotowoltaiczne Trina Solar – czy warto kupić?

Wydajność dachówki solarnej

Stworzona przez PaXos dachówka solarna w generowaniu prądu dorównuje innym, konkurencyjnym rozwiązaniom. Postanowiono jednak skupić się na aspektach związanych z temperaturą - warunkach temperaturowych pracy urządzenia oraz wykorzystaniu wygenerowanego przy tym ciepła, a także na opracowaniu skutecznego systemu chłodzenia. Zainteresowano się również kwestią rozpraszania oraz odbijania światła na powierzchni dachówki solarnej.

Sprawdź więcej: Panele fotowoltaiczne Viessmann – czy warto kupić? 

Zalety dachówek solarnych PaXos

Największą zaletą prototypowej dachówki solarnej jest możliwość zwiększenia wydajności ogrzewania pompy ciepła.Chłodzenie pojedynczych dachówek ma odbywać się przy pomocy kanału powietrznego. Ciepłe powietrze zasili powietrzną pompę ciepła, co ma przełożyć się na wzrost jej wydajności nawet o 25 proc. Wyniknie to z faktu, że w testowanym układzie do napędzania pompy ciepła zostało wykorzystane powietrze podgrzane przez dachówki solarne - cieplejsze niż powietrze pobierane z zewnątrz. 

Czytaj również: Panele fotowoltaiczne na starym dachu czy warto?

Stworzenie w instalacji systemu chłodzenia dachówek solarnych pozwoli na zwiększenie ich wydajności, ponieważ nie będą się przegrzewać. Pomysł niemieckiej firmy pozwoli więc, by nie tylko zwiększyć wydajność ogrzewania przy pomocy pompy ciepła, ale również wygenerować większą ilość energii elektrycznej niż przy użyciu klasycznych modułów. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation