FotowoltaikawPolsce » Blog » Kłótnia o pompy ciepła. Producenci poirytowani zmianami.

Kłótnia o pompy ciepła. Producenci poirytowani zmianami.

Kilka polskich firm zajmujących się produkcją pomp ciepła, zadecydowało o rezygnacji z uczestnictwa w stowarzyszeniu PORT PC, czyli Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła. Miało to związek z założeniami, które zostały przyjęte przez stowarzyszenie. Promują one premiowanie znaków jakości zagranicznych w ramach programu Czyste Powietrze.

Kluczowe wnioski:

  • Zmiany w regulacjach dotyczących pomp ciepła wywołały irytację wśród producentów ze względu na nowe wymagania techniczne.
  • Producenci twierdzą, że zmiany te mogą wpłynąć negatywnie na sprzedaż i spowodować problemy logistyczne.
  • Nowe przepisy mają na celu zwiększenie efektywności energetycznej oraz redukcję emisji CO2.
  • Branża domaga się dłuższego okresu przejściowego na dostosowanie się do nowych regulacji.

Według eksperta w dziedzinie pomp ciepła- Nikona Gawryluka, aż 4 firmy zdecydowały się opuścić stowarzyszenie w ramach swojego protestu przeciwko wdrożonym założeniom. Przedsiębiorstwa, które odeszły z PORT PC to:  PPH Kostrzewa Sp.J, KOŁTON, TECH STEROWNIKI, IGLOO More Than Cooling.

Co się zmieni w programie „Czyste Powietrze”?

Po 13 czerwa dotacje na te urządzenia z programu „Czyste Powietrze” będą obejmowały możliwość zakupu pomp, które znajdą się na liście ZUM. Co na niej znajdziemy? To lista sprzętów certyfikowanych, natomiast do końca roku, także pomp ciepła ze znakiem jakości. Co za tym idzie, od 14 czerwca dofinansowanie będzie dotyczyły tylko zielonych urządzeń z listy ZUM i materiałów- PAP.

Czytaj więcej: Czy pompa ciepła jest głośna? Kara za zbyt głośną pompę

Listę tą prowadzi Instytut Ochrony Środowiska i to właśnie od niego zależeć będzie to, co się na niej dokładnie znajdzie. Na terenie całej Europy znajdują się 22 jednostki, które zajmą się badaniami pomp i wydawaniem im certyfikatów. Do końca roku na liście będą też uwzględnione pompy ciepła ze znakami jakości: Eurovent, Keymark, EHPA

Okres przejściowy- co mówi o nim resort?

Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska, jeżeli chcemy zgłosić pompę ciepła na listę ZUM, w pierwszym kroku musimy się zarejestrować i wypełnić formularz online. Niezbędne jest też dołączenie dokumentów, które będą stanowiły potwierdzenie spełnienia przez sprzęt wszelkich wymagań.

Warto wiedzieć: Czy jest możliwy wzrost rachunków po zainstalowaniu pompy ciepła z fotowoltaiką?

Potrzebny nam będzie także raport z badań przeprowadzonych w akredytowanym laboratorium. Co ważne, dokumenty muszą być w języku polskim. Raport z badań w języku obcym, musi być przetłumaczony na język polski. Po otrzymaniu zgłoszenia jest ono sprawdzane przez specjalistów IOŚ-PIB. Od 14 czerwca można też zgłosić urządzenie posiadające znak jakości HP KEYMARK, EHPA Q lub EUROVENT.

Zobacz również: Rodzaje pomp ciepła. Które są najpopularniejsze i dlaczego?

Po zakończeniu procesu weryfikacji taki sprzęt zostanie czasowo umieszczony na listę ZUM do 31.12.2024. Jeśli do końca tego roku nie zostanie dostarczony raport z badań, wówczas pompa ciepła zostanie wykreślona z listy ZUM. W przypadku posiadania badań przez urządzenie, jak i znaku jakości, wtedy produkt znajdzie się na liście bez ograniczenia czasowego.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation