FotowoltaikawPolsce » Blog » Dlaczego fotowoltaika wyłącza się w słoneczny dzień – Najczęstsze przyczyny

Dlaczego fotowoltaika wyłącza się w słoneczny dzień – Najczęstsze przyczyny

Koszt instalacji fotowoltaicznej wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przy takim wydatku, inwestor ma nadzieje, że nie będzie żadnych problemów z jej użytkowaniem. Niestety, fotowoltaika może się cyklicznie wyłączać. Jakie są przyczyny?

Za wysokie napięcie sieci

Biorąc pod uwagę brak czynności modernizujących sieci energetyczne w Polsce, możemy zdać sobie sprawę, że nie są one przystosowane do rozproszonych źródeł pozyskiwania energii. Gdy w danej okolicy powstaje na raz wiele instalacji fotowoltaicznych, napięcie wzrasta błyskawicznie. Nie każda sieć, zwłaszcza w godzinach popołudniowych radzi sobie z napięciem. Czasem wystarczy kilka instalacji w obrębie jednego transformatora, aby napięcie wzrosło powyżej 253V, co powoduje przerwy w produkcji prądu przez panele fotowoltaiczne.

Czytaj więcej: Jak obniżyć rachunek za prąd? – Fotowoltaika w 14 dni

Co należy zrobić w przypadku wyłączania fotowoltaiki?

W tym przypadku można podjąć pewne kroki, które zwiększą opłacalność inwestycji. Do nich zaliczyć można:

  • zmiana codziennych nawyków. Jeśli jest możliwe to należy korzystać z energochłonnych urządzeń, wtedy gdy panele produkują największą ilość energii. W tym przypadku należy zaprogramować bojler, by podgrzewał wodę tylko wtedy kiedy nie brakuje światła słonecznego, oraz gdy korzystanie z urządzeń wymaga sporych nakładów energii.
  • załączenie dodatkowego odbiornika, dzięki któremu obniży się napięcie w sieci, co tym samym poskutkuje produkcją prądu przez instalację. Przykład odbiornika jest grzałka. Przed podjęciem tego kroku, należy mieć na uwadze, w której fazie występuje zwiększone napięcie i tam podłączyć ten element.

Sprawdź również: Pożary instalacji fotowoltaicznych – Jaka jest przyczyna?

Jak rozwiązać na stałe problem wyłączania się fotowoltaiki?

Drogi modernizowania sieci energetycznych to kosztowne rozwiązania, których to realizacja zajmie parę najbliższych lat. Jedną z możliwości reagowania na problemy z wyłączaniem się fotowoltaiki jest unowocześnienie stacji transformatorowych.

Czytaj również: Zielona energia na wyciągnięcie ręki dzięki GeoPower

Zastosowanie transformatorów o większej mocy byłoby pomocne, ponieważ miałyby one możliwość zdalnej regulacji napięcia. W ten sposób łatwo można byłoby dostosować wartość do warunków w danej lokalizacji. Innym sposobem na podniesienie wydajności sieci jest zakup i montaż inteligentnych liczników, do których zobowiązani byliby wszyscy operatorzy sieci dystrybucji.

Warto wiedzieć: Kiedy opłaca się instalować panele fotowoltaiczne?

Pozwoliłyby one na obecny odczyt zużycia prądu w konkretnych lokalizacjach, dzięki czemu można byłoby dobrze rozplanować zużycie energii, oraz tworzyć zapasy magazynowe na określonym poziomie. Możliwości jest wiele, jednak wymagają one czasu potrzebnego na ich realizację.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here