FotowoltaikawPolsce » Blog » Pożary instalacji fotowoltaicznych – Jaka jest przyczyna?

Pożary instalacji fotowoltaicznych – Jaka jest przyczyna?

W Polsce już mamy milion fotowoltaicznych instalacji. Bardzo dużo osób się cieszy, że dzięki nim ma darmowy, czy też tani prąd. Jednak nadal brakuje wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa użytkowania fotowoltaiki. Niekiedy montażem fotowoltaicznych paneli w ostatnich latach również zajmowali się nowicjusze. Okazuje się, że efekty mogą być naprawdę tragiczne. Dochodzi do pożarów. Jak wówczas postępować należy? Co powinien wiedzieć o fotowoltaice każdy z właścicieli? Warto pokusić się o wiedzę ekspercką.

Pożary fotowoltaiki

Cały czas popularność fotowoltaiki znacznie wzrasta na całym świecie. Energa ze słońca także przynosi spore oszczędności. Jednak w związku z samą rosnącą liczbą nowych instalacji, także rośnie ryzyko ich pożarów. Jaki jest tego powód? Bardzo często się tym zajmują firmy całkowicie bez doświadczenia.

Sprawdź więcej: Utylizacja paneli fotowoltaicznych – jakie firmy w Polsce?

Na świecie między innymi temat się stał głośny dwa lata temu, gdy sama sieć supermarketów Walmart Teslę oskarżyła o bardzo wadliwe wykonanie fotowoltaiki na dachach swoich sklepów sieci. Przedsiębiorstwo to wniosło pozew przeciwko samej Tesli po całej serii pożarów. Sieć się domagała odszkodowania, jak i usunięcia fotowoltaicznych instalacji z dachów sklepów. Na sam koniec firma wycofała pozew, ponieważ firmy doszły już do porozumienia.

Czytaj więcej: Aplikacje darmowe i płatne do fotowoltaiki i pomp ciepła

W Polsce także coraz częściej dochodzi do samych pożarów fotowoltaiki. Trzy lata temu się zapalił dach urzędu miasta w Raciborzu. Strażacy ustalili, że samą przyczyną pożaru był zaprószenie się ognia podczas montażu fotowoltaicznych paneli.

Zaś w czerwcu ubiegłego roku w wielkim pożarze w Małopolskie w Nowej Białej spłonęło lub też zostało uszkodzonych 25 domów oraz pięćdziesiąt obiektów gospodarczych. W tym wypadku także przyczyną pożaru było zapalenie instalacji fotowoltaicznej na dachy.

Sprawdź również: Czy grad może uszkodzić i zniszczyć panele fotowoltaiczne?

Cały czas nie ma dokładnych szacunków

Na pewno jesteśmy ciekawi jak pożary wyglądają na tle wszelkich statystyk. Jak to wygląda w rzeczywistości? Według wszelkich danych Komendy Głównej Straży Pożarnej, w ubiegłym roku w naszym kraju doszło średnio do ponad trzydziestu trzech tysięcy pożarów, w których to zginęło blisko pięćset szesnaście osób. Zdaniem ekspertów sam pożar instalacji w tejże liczbie stanowi dosyć niewielki odsetek. Eksperci jednak mówią, że dosyć trudno o bardziej dokładne szacunki, ponieważ często jest sam problem z ustaleniem przyczyny głównej pożaru.

Warto przeczytać dodatkowo: Wypowiedzenie umowy fotowoltaicznej – Jak to zrobić?

Warto postarać się, aby przy fotowoltaice współpracować tylko i wyłącznie z doświadczoną firmą.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here