FotowoltaikawPolsce » Blog » Kiedy opłaca się instalować panele fotowoltaiczne?
Inwertery Growatt - Falowniki – czy warto kupić

Kiedy opłaca się instalować panele fotowoltaiczne?

Z przeprowadzonego przez Columbus Energy badania wynika, że technologia PV jest postrzegana przez Polaków dobrze. Pośród zalet wynikających z posiadania mikro elektrowni fotowoltaicznej respondenci wymieniają najczęściej realny wpływ na ochronę środowiska naturalnego, dobry kierunek dla transformacji energetycznej oraz niższe rachunki za prąd dla gospodarstw domowych.

Badanie Columbus Energy

Otrzymaj wycenę i gwarancję montażu w 14 dni


  Oferty są niezobowiązujące a będziesz mógł sam podjąć decyzję.

  Columbus Energy przeprowadziło swoje badanie pod koniec marca i w początkach kwietnia 2022 roku. Wynika z niego, że Polacy postrzegają fotowoltaikę jako dobry sposób na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, a także właściwy krok w stronę transformacji energetycznej. W liczbach fotowoltaika postrzegana jest przez respondentów następująco:

  • dobry sposób dla zwiększenia ochrony środowiska naturalnego – 79% badanych;
  • technologia fotowoltaiczna jest niezbędna do przeprowadzenia transformacji energetycznej Polski – 63% badanych;
  • zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego – 60% badanych.

  Na drugim biegunie są liczby odnoszące się do antagonistów fotowoltaiki i tutaj procenty niechętnych są znikome. Jedynie 9% badanych nie zgadza się z tezą, że fotowoltaika ma wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i pomoże w transformacji energetycznej kraju, a jeszcze mniej, bo tylko 7% nie widzi znaczącej roli fotowoltaiki w ochronie środowiska.

  Czytaj również: Jak obniżyć rachunek za prąd? – Fotowoltaika w 14 dni

  Prezes Columbus Energy, Dawid Zieliński stwierdza, że badanie pokazało zmianę nastawienia Polaków do zielonej energii. Znaczna większość zauważa jej przydatność w wielu zakresach, czyli jako ochronę środowiska naturalnego, realne oszczędności w budżetach domowych, ale i bezpieczeństwo oraz dobrze zainwestowany kapitał.

  Fotowoltaika – realne oszczędności?

  Grubo ponad połowa badanych Polaków widzi realną korzyść w inwestowanie kapitału w mikro elektrownię fotowoltaiczna. Tak twierdzi 55% respondentów, zauważając m.in. wzrost wartości nieruchomości z instalacją PV. Natomiast 62% procent twierdzi, że własna mikroelektrownia fotowoltaiczna realnie przyczynia się do obniżenia rachunków za prąd.

  Warto wiedzieć: Net-metering a net-billing różnice porównanie i opłacalność

  Zdanie użytkowników instalacji fotowoltaicznych

  Ponadto badanie pokazuje, że to właśnie użytkownicy fotowoltaiki widzą jej zalety częściej niż pozostali członkowie społeczeństwa. Aż 92% właścicieli instalacji PV jest przekonana o tym, ze jest to dobry i realny sposób na ochronę środowiska naturalnego.

  Właściciele instalacji fotowoltaicznych również częściej dostrzegają jej aspekt ekonomiczny. Aż 9 z 10 właścicieli PV zauważa realne obniżenie rachunków za prąd. Jednocześnie 78% z nich zgadza się, ze jest to dobry kierunek dla transformacji energetycznej kraju, a z kolei 77% widzi zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego.

  Marcin

  Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

  Więcej informacji

  Post navigation

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Drop file here