FotowoltaikawPolsce » Blog » Domowa stacja ładowania a instalacja elektryczna. O czym trzeba pamiętać?
Domowa stacja ładowania a instalacja elektryczna

Domowa stacja ładowania a instalacja elektryczna. O czym trzeba pamiętać?

Zasilanie akumulatora samochodu elektrycznego prądem z domowej stacji ładowania pojazdów jest znacznie bardziej efektywne niż korzystanie z prądu w gniazdku. Zanim jednak kupisz taką stację, pamiętaj, by odpowiednio dostosować instalację elektryczną w swoim domu. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę.

Jakie rodzaje domowych stacji ładowania masz do wyboru?

Wśród domowych stacji ładowania znajdziesz dwa rodzaje urządzeń, różniących się parametrami wykorzystywanego prądu. Są to ładowarki DC, korzystające z prądu stałego, oraz ładowarki AC, ładujące akumulatory prądem przemiennym. Pierwszy rodzaj jest znacznie bardziej efektywny, jeśli chodzi o czas ładowania – dzieje się tak ze względu na brak konieczności używania konwertera. Stacje ładowania AC są natomiast dużo tańsze, dlatego to właśnie ten rodzaj jest najczęściej wybierany przez osoby, które chcą ładować auta w domu.

Domowa stacja ładowania może mieć formę wallboxa, czyli urządzenia montowanego na ścianie, lub stacjonarnej ładowarki wolnostojącej.

Jakich zabezpieczeń, złączy i przewodów potrzebuje domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych?

Gdy chcesz wybrać domową stację ładowania samochodów elektrycznych, w pierwszej kolejności sprawdź parametry instalacji elektrycznej i porównaj je z wymogami producenta ładowarki. Są to:

  • moc przyłączeniowa instalacji;
  • dostępna rezerwa mocy;
  • liczba faz – ładowarki o mocy do ok. 7,4 kW mogą korzystać z prądu jednofazowego, te o mocy od 11 kW do 22 kW potrzebują prądu trójfazowego;
  • maksymalna moc ładowania samochodu elektrycznego.

Jakie zabezpieczenia stacji ładowania będą potrzebne w Twojej instalacji elektrycznej? Oprócz zabezpieczeń różnicowo-prądowych i nadprądowych, które często są wbudowane w samą ładowarkę, warto zastosować także rozłącznik bezpiecznikowy montowany w tablicy zasilającej.

Przy wyborze złącza do ładowania samochodu elektrycznego pamiętaj, że poszczególne modele aut korzystają z różnych jego rodzajów. Do ładowania prądem AC używa się złączy typu 1 (rzadko – głównie w samochodach wyprodukowanych w USA) i typu 2. W przypadku tego drugiego rodzaju możesz zasilać auto zarówno prądem jednofazowym, jak i trójfazowym. Takie złącza są także kompatybilne z gniazdami CCS Combo 2, wykorzystywanymi do ładowania prądem DC.

Zasilanie stacji ładowania samochodów elektrycznych wymaga najczęściej wyodrębnienia obwodu elektrycznego o natężeniu 32 A. To, jaki przekrój żył powinien mieć kabel zasilający, sprawdzisz w parametrach podanych przez producenta. Nie warto stosować kabli o większym przekroju żył – nie przekłada się to na szybkość ładowania auta.

W większości przypadków sprawdzą się kable zasilające miedziane z izolacją i powłoką polwinitową (np. YKYżo). W miejscach narażonych na wysokie temperatury warto zastosować kabel z izolacją z polietylenu usieciowanego i powłoką z materiałów bezhalogenowych.

Gdzie umieścić domową stację ładowania?

Większość norm i przepisów określających warunki montażu stacji ładowania dotyczy urządzeń ogólnodostępnych, umieszczanych na parkingach czy stacjach benzynowych. W przypadku domowej stacji ładowania masz większą dowolność, jeśli chodzi o wybór lokalizacji.

Przede wszystkim należy pamiętać, by umieścić stację w miejscu, w którym nie będzie narażona na uszkodzenia mechaniczne (np. na potrącenie przez cofający samochód), a także na wilgoć. Dobrym pomysłem jest montaż domowej stacji ładowania samochodów elektrycznych pod wiatą czy w garażu.

Formalności związane z budową domowej stacji ładowania samochodów elektrycznych

Większość przepisów regulujących kwestię budowy stacji ładowania pojazdów dotyczy ładowarek ogólnodostępnych. To dobra wiadomość dla osób, które planują utworzenie takiej stacji na terenie własnej posesji – formalności związanych z tym procesem jest znacznie mniej. W przeciwieństwie do stacji ogólnodostępnych nie wymagają one badania UDT ani nie muszą być zgłaszane do Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych.

Nie zmienia to faktu, że podczas budowy domowej stacji ładowania nie masz pełnej swobody – podobnie jak w przypadku podłączania innych elementów instalacji elektrycznej, może się tym zająć wyłącznie elektryk z uprawnieniami.

Pewne ograniczenia związane z wyborem lokalizacji stacji ładowania pojazdów mogą pojawić się w budynkach wielorodzinnych. Jeśli mieszkańcy chcą postawić taką ładowarkę na własne potrzeby w bloku spółdzielczym lub zarządzanym przez wspólnotę mieszkaniową, muszą uzyskać zgodę spółdzielni lub wszystkich członków wspólnoty.

Korzystanie ze stacji ładowania samochodów elektrycznych na terenie własnej nieruchomości nie wiąże się z poważniejszym ryzykiem niż używanie większości domowych urządzeń. Pamiętaj jednak, by podczas instalacji urządzenia przestrzegać zasad bezpieczeństwa i korzystać z pomocy specjalisty – tylko wtedy będziesz mógł efektywnie ładować samochód bez obaw o bezpieczeństwo.

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here