FotowoltaikawPolsce » Blog » Panele fotowoltaiczne 500W – Opinie, cena, wymiary
Panele fotowoltaiczne 500W

Panele fotowoltaiczne 500W – Opinie, cena, wymiary

Rozwój rynku fotowoltaicznego powoduje, że pojawiają się na nim wciąż nowe rodzaje urządzeń. W ostatnim czasie popularność zdobywają na przykład panele fotowoltaiczne o mocy 500W lub większej. Jakie rozwiązania konstrukcyjne pozwoliły na osiągnięcie tych parametrów? I jak wyglądają praktyczne aspekty użytkowania  tego typu produktów?

Panele fotowoltaiczne 500W – jak osiągnięto taką moc?

Jeszcze do niedawna najczęściej spotkać można było na naszym rynku moduły fotowoltaiczne o mocy z zakresu 330-370W. Miały one powierzchnię ok. 1,7 m kwadratowego. Obecnie najpopularniejsze modele tego sprzętu mają już moc dochodzącą do 500W, a niekiedy nawet ją przekraczającą.

W ślad za tym idzie jednak znaczne zwiększenie rozmiarów - na przykład moduł o mocy nominalnej 500W ma powierzchnię ok. 2,5 metra kwadratowego, a przy mocy 600W wynosi ona 2,8 metra kwadratowego. Można więc przyjąć, że moc rośnie nie tyle dzięki zwiększeniu wydajności poszczególnych ogniw, wchodzących w skład paneli, ile dzięki zwiększeniu ich liczby lub wymiarów.

Czytaj więcej: kWh (kilowatogodzina) – co to za jednostka i jak ją przeliczać?

Właściwości modułów fotowoltaicznych 500W - czy warto kupić?

Wspomniane wyżej zmiany konstrukcyjne przekładają się na pracę paneli oraz ich wytrzymałość. Jeżeli duża moc modułu jest związana z jego większymi wymiarami, ważną kwestią staje się odporność jego powierzchni na warunki atmosferyczne, takie jak podmuchy wiatru lub nacisk pokrywy śnieżnej. W przypadku modułów o mocy powyżej 500W konieczne może być więc użycie nie tylko czterech punktów podparcia, jak ma to miejsce w przypadku modułów o bardziej kompaktowej konstrukcji, lecz również szyny montażowej - warto bowiem wiedzieć że moduły 500W+ często pozbawione są tylnej poprzecznej belki wzmacniającej.

Warto przeczytać: Jak wybrać panele fotowoltaiczne? czego unikać?

Moduły o dużej mocy charakteryzują się również innymi niż modele kompaktowe wartościami napięć i ładunków elektrycznych. Ogranicza to niekiedy możliwość ich łączenia w jeden łańcuch, a osoby, prowadzące montaż, powinny w ich wypadku dokładnie zapoznać się z kartą katalogową tych produktów oraz inwertera, który ma być użyty w danej instalacji.

Rozwiązaniu tych problemów dużo uwagi poświęcają sami producenci paneli - stosują oni często na przykład rozwiązanie, polegające na zwiększeniu napięcia jałowego i obniżeniu wartości prądu zwarcia, co umożliwia połączenie większej ilości modułów w jeden szereg.

Czytaj więcej: Szybki montaż paneli fotowoltaicznych w 14 dni Gwarancja Vosti

Gdzie sprawdzą się moduły 500W?

Moduły fotowoltaiczne o mocy 500W (i większej) polecane są przede wszystkim osobom, dysponującym dużymi połaciami dachów.

Sprawdź również:  Fotowoltaika ZłotówFotowoltaika ChodzieżFotowoltaika ObornikiFotowoltaika Pleszew

Ważne jest również ukształtowanie powierzchni, zapewniające możliwość zamontowania paneli przy zastosowaniu odpowiedniej ilości punktów podparcia. W przypadku dachu o skomplikowanym kształcie, pełnego wykuszy, załamań lub stopni dekarskich, warto postawić na moduły o mocy do 400W. Mają one mniejszą powierzchnię, dzięki czemu ich dostosowanie do nietypowych konfiguracji powierzchni dachowych jest zdecydowanie łatwiejsze.

Warto sprawdzić: Fotowoltaika OlsztynFotowoltaika OstródaFotowoltaika ElblągFotowoltaika Ełk,

Oczywiście decyzje o wyborze konkretnego rozwiązania warto poprzedzić audytem, przeprowadzonym przez specjalistę - pozwoli to na optymalne dopasowanie rodzaju instalacji do potrzeb użytkownika.

 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Comments are closed.