Dzierżawa gruntów, szczególnie tych gorszej klasy, pod farmy fotowoltaiczne jest dla wielu gospodarstw rolnych sposobem na zdobycie dodatkowych środków finansowych. Czy w roku 2022 będzie w dalszym ciągu równie opłacalna, jak do tej pory? Wiele wskazuje na to, że tak.

Jeszcze w roku 2020 stawki, oferowane przez pośredników, oscylowały wokół 7000 zł za roczną dzierżawę hektara. Pod koniec 2021 r. sięgały już 12000 zł (również w odniesieniu do okresu rocznego i jednego hektara), a początkiem 2022 r wartości te zbliżają się do 15000 zł.

Działki rolne pod fotowoltaikę – podstawowe wymogi

Działki, przeznaczone pod fotowoltaikę, muszą jednak spełniać szczególne wymagania. Przede wszystkim chodzi o klasę gruntu. Pod instalacje, produkujące energię elektryczną, dzierżawione są grunty klasy IV, V, VI oraz nieużytki. Działka nie może mieć szerokości mniejszej niż 50 m i powierzchni poniżej 1-2 ha. Nie może być też zacieniona przez budynki lub drzewa, jej teren powinien być płaski, najlepiej – zorientowany na południe.

Sprawdź ogłoszenie:

Z tego sposobu użytkowania wyłączone są tereny, sąsiadujące z obszarami chronionymi – chodzi np. o parki krajobrazowe. Nie wynajmuje się również gruntów zagrożonych powodzią. Ważne jest też, by odległość od linii energetycznej średniego napięcia wyniosła mniej niż 3 km, a na teren nieruchomości prowadziła utwardzona droga. 

Podpisanie umowy dzierżawy – na co zwrócić uwagę?

Umowa dzierżawy obowiązywać będzie przez długie lata, warto więc jej treść skonsultować z prawnikiem. Należy sprawdzić przede wszystkim, kto jest zobligowany do ponoszenia kosztów, związanych z posiadaniem i użytkowaniem gruntu – podatków i ubezpieczeń.

Przykładowo podatek od 1 hektara wydzierżawionego pod instalację może wynieść nawet kilka tysięcy złotych w skali roku – jest wiec znacząco wyższy od podatku rolnego. Może to znacząco uszczuplić zyski z dzierżawy.  Sporym wydatkiem mogą  być również opłaty, związane z wyłączeniem gruntu z produkcji rolnej.  

Warto przeczytać: Ile możemy zarobić na dzierżawie ziemi pod fotowoltaikę?

Warto zwrócić uwagę na okres obowiązywania umowy i zastrzec waloryzację czynszu. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza przy wysokiej obecnie inflacji. Oczywiście trzeba również wcześniej sprawdzić informację na temat partnera, z którym podpisujemy umowę i jego wiarygodności. Firma, która wykonała już wiele instalacji podobnego typu, zasługuje na pewne zaufanie: można stwierdzić, że posiada niezbędną wiedzę i zaplecze finansowe.

Sprawdź również: Fotowoltaika na trackerach ile kosztuje i jak ustawić?

Rozsądnym krokiem jest zawarcie w umowie zabezpieczeń na wypadek, gdyby inwestorowi nie udało się zdobyć niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji zgód. W dobrze skonstruowanym kontrakcie winien widnieć zapis, stwierdzający, że rolnik może w takiej sytuacji wypowiedzieć umowę bez ponoszenia żadnych kosztów.

Jak widać na przedstawionych przykładach, konsultacja ze specjalistą z dziedziny prawa może uchronić rolnika przed licznymi kosztami. Warto więc zainwestować w usługi tego typu przed podpisaniem długoletniej umowy dzierżawy.

  1. Ogólna ocena:

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.