FotowoltaikawPolsce » Blog » Ile możemy zarobić na dzierżawie ziemi pod fotowoltaikę?

Ile możemy zarobić na dzierżawie ziemi pod fotowoltaikę?

Fotowoltaika w naszym kraju ma się coraz to lepiej. Coroczny IEO z czerwca 2021 roku pokazał, że Polska się znajduje na piątym miejscu w Unii Europejskiej jeśli chodzi o przyrost nowych mocy PV. Wszystko na to wskazuje, że ta tendencja się zmieni w kolejnych latach.

Prognozy nawet pokazują, że w 2022 roku, obroty na fotowoltaicznym rynku nawet wzrosną o dwadzieścia pięć procent i przekroczą pięć miliardów złotych.

Raport ten wspomina także o prognozie specjalistów, która dotyczy powstawania fotowoltaicznych farm w Polsce. Eksperci zgodni są, że na przełomie 2023 oraz 2024 roku udział farm PV się zrówna z udziałem mocy z mikro instalacji. Jest to świetna informacja.

Rynek fotowoltaiczny przyczynić się może do przełomu, który rozpocznie taka wyczekiwana długo transformacja energetyczna. Nie dziwi nas zatem, że firmy branżowe, które to nie mają swoich własnych gruntów, poszukują aktywnie ich na terenie kraju.

Możliwość dzierżawy gruntu pod fotowoltaiczne farmy jest możliwie najlepszym rozwiązaniem dla inwestorów, jak i dla rolników. Czemu? Po prostu się to opłaca.

Jak sprawdzić, czy nasza działka się nadaje na dzierżawę pod fotowoltaikę?

Zanim się zdecydujemy na dzierżawę gruntu pod farmę, to musimy sprawdzić, czy nasza działa spełnia wszelkie wymagania. Na pewno grunt pod instalację fotowoltaiczną musi być sklasyfikowany jako orna gleba o słabej jakości, to znaczy V i IV klasę. Pod budowę farm fotowoltaicznych się sprawdzą także łąki oraz nieużytki.

Firmy montujące panele fotowoltaiczne w Polsce

W obrębie działki znajdować się powinien słup o średnim napięciu. Działka także nie powinna być objęta planem miejscowym przestrzennego zagospodarowania. Jeśli się znajduje na obszarze objętym, to powinna posiadać odpowiedni zapis w miejscowym planie przeznaczenia gruntu. Działka także nie może się znajdować na terenie, który to jest objęty ochroną przyrody. Mowa o rezerwacie przyrody oraz parku krajobrazowym.

Warto wiedzieć: Fotowoltaika będzie cały czas opłacalna od kwietnia 2022

Działka także nie może się znajdować na terenie zalewowym, bądź narażonym na powodzie i podtopienia. Gdy nasza działka spełnia te wszelkie wymagania, to powinniśmy się skonsultować z firmą, która to zajmuje się pozyskiwaniem gruntu pod fotowoltaiczne farmy. Musimy uważać, aby się nie dać naciągnąć.

Ile możemy zarobić na dzierżawie ziemi pod fotowoltaikę?

Dzierżawa ziemi pod fotowoltaikę naprawdę może być opłacalna. Za dzierżawę bardzo atrakcyjnej działki zarobić możemy nawet 14 000 złotych od hektara. Czy ta kwota robi wrażenie?

Jak najbardziej tak. Niestety wziąć musimy pod uwagę, że pieniądze za dzierżawę gruntu się oblicza w rocznej skali. Co to konkretnie oznacza?

Oznacza to nic innego, że stały dochód za dzierżawę gruntu pod fotowoltaiczne farmy wyniesie około 833 złotych za hektar.

Czy takowa kwota dzierżawcę może satysfakcjonować? Myślę, że jak najbardziej. Jak już wspomniano, grunt dzierżawiony rolny spełniać mus pewne wymagania. Jednym z kryteriów podstawowych jest klasa gleby. Im klasa jest słabsza, tym lepiej.

Kolejna kwestia to podatki. Część rolników uważa, że bardzo podobnie jak w przypadku dzierżawy ziemi na rolnicze cele, przysługuje im rolny podatek. Niestety w przypadku budowy fotowoltaicznej farmy na gruncie należy opłacać podatek od nieruchomości, jak w przypadku prowadzenia gospodarczej działalnością.

Sprawdź więcej: Fotowoltaika na trackerach ile kosztuje i jak ustawić?

Ten podatek jest o wiele wyższy niż rolny podatek. Pamiętajmy! Podatkowy obowiązkowy spoczywa na właścicielu gruntu, nie na inwestorze, który to dzierżawi grunt. Jest to bardzo ważna informacja. Podczas podpisywania umowy warto przeczytać dobrze treść dokumentu i się umówić na prawną konsultację.

Anna Rokicka

Ukończyłam studia Inżynieria odnawialnych źródeł energii ponad 2 lata temu. Od 3 miesięcy moją pasją jest tworzenie publikacji dla portalu FotowoltaikawPolsce.com

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here