FotowoltaikawPolsce » Blog » Fotowoltaika będzie cały czas opłacalna od kwietnia 2022

Fotowoltaika będzie cały czas opłacalna od kwietnia 2022

Nowy rok jest bardzo ważną datą dla wszystkich osób, które planują inwestycję w fotowoltaikę. Wszelkie zmiany legislacyjne sprawiają, że nadwyżki wyprodukowane prądu będą w inny sposób rozliczane. Fotowoltaika będzie cały czas opłacalna. Czy jesteście ciekawi co konkretnie się zmieni?

Co się zmieni w przepisach po 1 kwietnia br.?

Sam system rozliczeń net-billing jest zasadniczą zmianą, którą wprowadzają w życie przepisy wchodzące w życie po 1 kwietnia 2022 roku. Kalkulator fotowoltaiczny, który jest dostępny na stronie internetowej pomoże nam zrozumieć, jaki konkretnie efekt w praktyce przyniosą wszelkie zmiany ustawy w OZE. Przede wszystkim prosument, który posiada panele fotowoltaiczne dla firm będzie nadal mógł wykorzystywać wszelkie nadwyżki energii wyprodukowanej w okresie jesienno-zimowym. Jednak zmieni się sam model rozliczeń.

Czytaj więcej: Nowe zasady rozliczania energii z fotowoltaiki już od kwietnia 2022

Nadprodukcja elektrycznego prądu rozliczana będzie w rocznym cyklu. Pieniądze pozostaną w depozycie przez okres dwunastu miesięcy i będą mogły zostać wykorzystane do pokrycia potrzeb bieżących związanych ze zużyciem energii. Odsprzedaż możliwa jedynie będzie po ustalonej z góry kwocie. Jest to cena obowiązująca na Towarowej Giełdzie Energii. Poza tym – pobierana energia będzie musiała zostać opłacona jak u odbiorcy rzeczywiście zwykłego.

Czy instalacja fotowoltaiki będzie w dalszym ciągu opłacalna?

Inwestorzy, którzy mają zamiar wdrożyć fotowoltaikę pytają coraz częściej, czy instalacja paneli fotowoltaicznych będzie się opłacać. Jak najbardziej inwestycja w mikro elektrownię słoneczną będzie nadal wyborem opłacalnym. Jednak wydłuży się sam okres, który jest potrzeby na osiągnięcie pełnego zwrotu z inwestycji. Dlatego właśnie warto rozważyć sam montaż instalacji PV przed wejściem w życie ustawowych zmian – nie trzeba wówczas się rozliczać w model net-biiling.

Ważne informacje: Panele fotowoltaiczne najlepsze firmy Śląskie

Inne zalety paneli fotowoltaicznych pozostają dla firm oraz dla gospodarstw domowych niezmienne. Instalacje fotowoltaiczne to źródło energii elektrycznej zero emisyjne. Zapewniają one niezależność energetyczną i do tego pozwalają zachować ciągłość prądu w przypadku awarii elektroenergetycznego systemu operatora. Ich montaż w nieco dłuższej perspektywie się także przyczynia do poprawy jakości powietrza oraz redukcji zjawiska atmosferycznego smogu w miastach.

Czytaj więcej: Czy opłaca się montować magazyn energii, jeśli posiadam instalację fotowoltaiczną?

Nie ma zatem co się dłużej zastanawiać, czy instalacja fotowoltaiki będzie opłacalna w dalszym ciągu. Nic się w tym temacie nie zmieni.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here