FotowoltaikawPolsce » Blog » Czy opłaca się montować magazyn energii, jeśli posiadam instalację fotowoltaiczną?

Czy opłaca się montować magazyn energii, jeśli posiadam instalację fotowoltaiczną?

Bardzo często zdarza się, że instalacja fotowoltaiczna generuje dość duże nadwyżki energii. Nawet najlepiej dobrana instalacja generuje więcej energii, niż jej użytkownicy potrzebują – dlatego zużycie całej wygenerowanej energii jest często niemożliwe. 

Jak rozwiązać tę sytuację? Na szczęście istnieje więcej niż jedno wyjście. Najpopularniejsze rozwiązanie problemu nadwyżki energii z instalacji fotowoltaicznej jest jej magazynowanie. Specjalnie stworzone do tego celu magazyny z akumulatorami wymagają jednak niemałej inwestycji. 

Magazyn energii z fotowoltaiki – czy warto zwrócić uwagę na tę nowość?

Jak wiele nowinek na rynku, magazyny energii generowanej przez instalacje fotowoltaiczne również zasługują na to, aby bliżej im się przyjrzeć. Dlatego w pierwszej kolejności wyjaśnimy, czym są magazyny na energię ze słońca. To nic innego jak akumulatory o ustalonej pojemności, w których można przechowywać wygenerowaną energię. Ich główne zastosowanie to magazynowanie energii po to, aby możliwe było wykorzystanie nadwyżek w przyszłości. 

Sprawdź również: Mój Prąd 4.0 od kiedy złożyć wniosek, ile dofinansowania?

Istnieje ustawa, która dokładnie opisuje magazyny na energię. Według prawa są to urządzenia lub zespoły urządzeń, które służą do przechowywania energii jednocześnie nie emitując szkodliwych dla środowiska związków. Dzięki nim możliwe jest częściowe odzyskanie energii. 

Czy warto zainwestować w magazyn energii?

Jeśli jako właściciel przedsiębiorstwa czy nawet osoba prywatna zaczynasz odczuwać podwyżki cen energii, to rozwiązanie może zdecydowanie poprawić Twoją sytuację finansową. Dzięki magazynom energii będziesz mieć możliwość całkowitego zrezygnowania z pobierania prądu od krajowych dostawców - staniesz się w tej kwestii całkowicie niezależny, a podwyżki cen prądu nie będą Cię dotyczyć. 

Warto wiedzieć: Koszt instalacji pompy ciepła do domu 200 m2

Do tej pory użytkownicy energii fotowoltaicznej często odczuwali wręcz straty na swojej inwestycji, jednak dzięki możliwości magazynowania nadwyżek i późniejszego ich odzyskiwania poczujesz znaczną ulgę w sferze podatkowej. Ponadto już nigdy nie będziesz musiał martwić się, że nagle zabraknie prądu - z różnych powodów. Dzięki magazynowi na energię z fotowoltaiki będziesz mieć swoją własną energię zawsze, kiedy będzie Ci potrzebna. 

Koszt magazynu na energię z paneli fotowoltaicznych 

Ile kosztuje taka inwestycja? Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, dlatego też jego cena nie należy do niskich, jednak w dłuższej perspektywie zdecydowanie warto korzystać z takiego rozwiązania. Średnio jest to koszt około 14 000 złotych + koszty montażu, które są oczywiście zależne od wielkości magazynu. 

Sprawdź również:  Magazyny Energii Kujawsko-pomorskieMagazyny Energii MałopolskieMagazyny Energii PodlaskieMagazyny Energii Warmińsko-mazurskie

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here