FotowoltaikawPolsce » Blog » Fotowoltaika bez podłączenia do sieci off-grid
Fotowoltaika

Fotowoltaika bez podłączenia do sieci off-grid

Gdy zdecydujemy się na zostanie prosumentem, to czeka nas podjęcie jeszcze jednej bardzo ważnej decyzji. Czy powinniśmy przyłączyć naszą instalację do energetycznej sieci, czy może działać powinna jako system w pełni samodzielne? Sprawdźmy, czym są poszczególne instalacje oraz przekonajmy się dlaczego jest dla nas korzystne rozwiązanie.

Jeśli nas interesują źródła odnawialne energii, to z całą pewnością natrafiliśmy na określenie jakim jest instalacja on-grid oraz off-grid. Są to opcje pracy, które są możliwe do wykorzystania w przypadku dowolnej instalacji produkującej energię elektryczną. Mowa o małej wiatrowej elektrowni, panelach fotowoltaicznych, czy też małej wodnej elektrowni.

System wyspowy – off-grid

Instalacja off-grid nie jest do sieci elektrycznej podłączona, stanowiąc system samodzielny energetyczny. Taki system potoczenie się nazywa systemem wyspowym. Najczęściej taka instalacja nie generuje wystarczającej mocy, aby gospodarstwu domowemu zapewnić samowystarczalność energetyczną. Natomiast może znakomicie się sprawdzić w sytuacjach, w której musimy prąd dostarczyć do jakiegoś niewielkiego oraz odizolowanego obiektu.

Firmy montujące panele fotowoltaiczne w Polsce

Takowa instalacja off-grid może być niesamowicie cenna, gdy mieszkamy na takim obszarze zagrożonym z przeróżnych powodów przerwami w dostawach prądu. Gdy ją posiadamy w swoim gospodarstwie domowym, to nie musimy być jedynie zdani na sieć "kapryśną". Jesteśmy po prostu dla siebie producentem, jak i dystrybutorem energii elektrycznej. W skład instalacji o nazwie off-grid poza generatorem energii oraz inwerterem, wchodzi jeszcze jeden bardzo ważny element. Jest to magazyn energii.

Sieć on-grid

Z kolei instalacja o nazwie on-grid jest przyłączona do sieci standardowej energetycznej. Ona zawiera także inwerter ze stałego prądu na prąd zmienny, ale dodatkowo w jej skład wchodzą zabezpieczenia oraz okablowanie. Zamontowane przez dystrybutora liczniki dwukierunkowe wskazują dokładną ilość prądu wyprodukowanego, jak i odesłanego do sieci oraz pobranego z niej, dzięki czemu mamy pełną kontrolę nad produkcją energii w naszej instalacji. Systemy on-grid wykorzystywane są o wiele powszechnej przez osoby, które produkują energię elektryczną.

Produkując energię na swoją własną rękę musimy się liczyć z tym, że w pewnych okresach czasu zdarzy się jej wytworzyć nieco więcej, niż będziemy w stanie zużyć. Te wszystkie nadwyżki, możemy magazynować w akumulatorach w formie chemicznej. Wiemy już doskonale, że jest to inwestycja droga, z uwagi na sam koszt akumulatorów oraz konieczność ich wymiany cyklicznej. Co mamy zatem zrobić z nadwyżkami? Możemy je w sposób bieżący oddawać do energetycznej sieci.

Która instalacja będzie lepsza?

Który z tych dwóch systemów będzie nam się w takim razie bardziej opłacił? Oczywiście sama odpowiedź na to pytanie zależna jest od naszej hierarchii priorytetów. Instalację off-grid est Chyba jedynyM wybór sensowny, gdy naszą energię zamierzamy produkować w miejscu, w które jest trudno dotrzeć z siecią energetyczną, albo które jest narażone na przerwy notoryczne w zasilaniu. W takowej sytuacji instalacja on-grid nie ma właściwie racji bytu.

Jednak jeśli się liczą dla nas przede wszystkim koszty, to powinniśmy się zdecydować na instalację podłączoną bezpośrednio do sieci. Koszt samych akumulatorów oraz ich wymiany to niezwykle wysoka cena za niezależność. Bardzo dużym plusem instalacji on-grid jest także, rzecz jasna, sama możliwość sprzedawania nadwyżek prądu do sieci. Pragniemy na sam koniec zaznaczyć, że zarówno jeden, jak i drugi system ma swoje bardzo duże zalety. Jednak off-grid wiąże się z wydaniem większej kwoty. Nie możemy mieć w tym przypadku ograniczonego budżetu. Warto przeanalizować na spokojnie obydwie instalacje. Na pewno będziemy zadowoleni z tej inwestycji. Co więcej, jest to inwestycja zwracająca się bardzo szybko.

Można oczywiście w tym temacie poradzić się ekspertów, którzy wszystko wyjaśnią z praktycznego punktu widzenia.

Anna Rokicka

Ukończyłam studia Inżynieria odnawialnych źródeł energii ponad 2 lata temu. Od 3 miesięcy moją pasją jest tworzenie publikacji dla portalu FotowoltaikawPolsce.com

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here