FotowoltaikawPolsce » Blog » Panele fotowoltaiczne na co zwrócić uwagę inwestując w instalację fotowoltaiczną
Panele fotowoltaiczne na co zwrócić uwagę

Panele fotowoltaiczne na co zwrócić uwagę inwestując w instalację fotowoltaiczną

Instalacje fotowoltaiczne są z każdym rokiem coraz bardziej popularne. Przyczynia się do tego nasza świadomość odnośnie potrzeby ochrony środowiska. Warto wybrać panele odpowiednie do swoich potrzeb. 

Jakie są rodzaje paneli słonecznych?

Najpopularniejsze są dwa rodzaje paneli słonecznych – monokrystaliczne i polikrystaliczne. Do mniej popularnych, ale również wykorzystywanych należą panele amorficzne.

Panele monokrystaliczne

Do ich produkowana wykorzystuje się pojedyncze kryształy krzemu, które mają uporządkowaną strukturę wewnętrzną. Dzięki temu możliwy jest znacznie bardziej swobodny przepływ elektronów i w efekcie tego większa wydajność przy dobrym nasłonecznieniu. Wydajność paneli monokrystalicznych szacuje się na poziomie około 22 proc.

Wyróżniającą cechą paneli monokrystalicznych jest ich ciemny, prawie czarny kolor.

Panele monokrystaliczne są dobrym rozwiązaniem, jeśli dysponujemy ograniczoną powierzchnią, ponieważ posiadają największą wydajność w przeliczeniu na metr kwadratowy. Istnieją też panele monokrystaliczne bezramkowe, które są lżejsze wykorzystywane w miejscach, gdzie jest ograniczone dopuszczalne obciążenie. Są one lżejsze, ale ich wadą jest dość wysoka cena.

Panele polikrystaliczne

Panele te składają się z połączonych ze sobą licznych kryształów krzemu. Ich wydajność przy wysokim poziomie nasłonecznienia wynosi około 14-18 proc.

Ich barwa zbliżona jest do niebieskiego, który wpada w granatowy. Proces produkcyjny paneli polikrystalicznych jest krótszy i łatwiejszy technologicznie. Wykorzystywane są przeważnie w przypadku obiektów dysponujących dużą powierzchnią.

Panele amorficzne

Są to panele wykonane z krzemu amorficznego, cienkowarstwowe, o ograniczonej elastyczności. Są one zdecydowanie najlżejsze i mają ciemny, jednolity kolor. Ich wydajność wynosi do 10 %, ale nie spada przy niższym nasłonecznieniu.

Nasz Ekspert poleca: Rodzaje paneli fotowoltaicznych i ich charakterystyka

Na co zwrócić uwagę przy wyborze paneli fotowoltaicznych?

  • Gwarancja uzysku mocy - warto wiedzieć, że panele słoneczne z biegiem lat mają niższą wydajność. Warto wybrać panele, w przypadku których producent zagwarantuje nam maksymalny spadek na poziomie 0,7 % rocznie. Istnieją też panele o niższym spadku, cechujące się wydajnością powyżej 85% nawet po upływie 25 lat.
  • Sprawność - określenie maksymalnej wydajności panelu, czyli efektywności wytwarzania energii z danej powierzchni. Najczęściej występują panele o efektywności 20-22 %. Każdy procent w górę powoduje zwiększenie ceny, ale może się to okazać korzystne.
  • Temperaturowy wskaźnik mocy - warto wiedzieć, że im cieplejszy dzień, tym panele fotowoltaiczne produkują mniej prądu. Spadek ten to właśnie parametr współczynnika temperaturowego Pmax. Jest to wskazanie, jak bardzo spadnie wydajność naszych paneli jeśli temperatura będzie przekraczać 25 st. C. 
  • Marka i oficjalny serwis - warto zwrócić uwagę na producenta naszych paneli. Może to mieć istotne znaczenie w przypadku inwestycji, która ma nam służyć przez kilkadziesiąt lat. Warto wybrać sprawdzoną firmę. Warto wyborem firmy, upewnić się, że jej działania są zgodne z normami producenckimi i czy stosuje się do niezbędnych zasad bezpieczeństwa. Sprawdź również nasz Ranking firm fotowoltaicznych w Polsce

Przeczytaj poradnik Eksperta: Jak wybrać firmę fotowoltaiczną?

Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki wydało zalecenie, aby pierwszy przegląd nowej instalacji był wykonany już po roku od jej uruchomienia. Następne przeglądy powinny się odbywać co 3-5 lat. Nie są to przeglądy obowiązkowe, ale warto o nich pamiętać dla własnego komfortu i bezpieczeństwa.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here