Wykorzystanie oddzielnego budynku znajdującego się w pobliżu domu to świetny pomysł na powiększenie obszaru naszej „pracy”. Dom lub jego układ dachu może nie zapewniać wystarczającej przestrzeni, więc panele fotowoltaiczne będą w stanie wygenerować potrzebną energię.
Popularność instalowania paneli fotowoltaicznych na na garażu
Dlatego do tego celu można wykorzystać inne budynki, takie jak garaże. W związku z tym jednak przy montażu ogniw fotowoltaicznych w garażu należy wziąć pod uwagę dwie bardzo ważne kwestie:
- Konstrukcje garażowe - Warto zaznaczyć, że tradycyjne zadaszenia blaszane mają lekką konstrukcję głównie po to, aby chronić nasze samochody przed warunkami atmosferycznymi. Często garaże te są niszczone przez siły natury podczas silnych wiatrów i burz. Dlatego montaż paneli fotowoltaicznych na panelach metalowych wymaga szczególnej ostrożności i przygotowania. W takim przypadku warto zdać się na ekspertów branżowych, którzy będą w stanie udzielić odpowiedniej porady, czy dany garaż spełnia podstawowe wymagania konstrukcyjne w zakresie obciążeń konstrukcyjnych deszczem, śniegiem i wiatrem, a ponadto czy przyjmie garaż ze względu na do instalacji instalacji fotowoltaicznej dodatkowe obciążenie wynikające z ciężaru własnego. W większości przypadków konieczne jest wzmocnienie konstrukcji belkami, kratownicami lub specjalnymi profilami;
- Lokalizacja garażu – opłacalność instalacji fotowoltaicznej będzie zależała od jego lokalizacji na naszej działce. Jeśli panele w garażu mają pełnić dodatkowe funkcje, to niedaleko jest inwerter lub magazyn energii, ponieważ mogą pojawić się dodatkowe koszty instalacji, które i tak zwrócą się później. Jeśli instalacja jest samodzielna w garażu, należy zapewnić podłączenie dodatkowego sprzętu i systemów zasilania do innych lokalizacji budynku.
Czytaj więcej: Carport fotowoltaiczny – nowoczesna samochodowa wiata
Panele na dachach garaży i co oznacza ta inwestycja
Parkingi fotowoltaiczne to stosunkowo nowa koncepcja jeśli chodzi o trend ekoenergetyczny. Nic dziwnego – większość podobnych inwestycji powstaje albo na dachu domu, albo na sąsiedniej zewnętrznie działce. Tutaj pracujemy nad zupełnie innym projektem, który polega na zainstalowaniu paneli słonecznych na dachu garażu.
Czy instalacja fotowoltaiki na garażu jest opłacalna?
Mówiąc o kwestiach technicznych, bądźmy szczerzy – możemy również zainstalować instalacje fotowoltaiczne na własnych dachach, a ogniwa fotowoltaiczne na budynkach gospodarczych. Z drugiej strony nie można zapominać, że ta płaszczyzna (często bardzo stroma!) nie nadaje się do montażu wielkopowierzchniowych systemów fotowoltaicznych. Lepiej nadają się do tego garaże, które mają płaski dach (zwykle) i są nadal otwarte.
Warto sprawdzić również: Jak prawidłowo dobrać magazyn energii do domu?
Praktyka wytwarzania energii fotowoltaicznej w garażu
Choć wielu może się to wydawać niewiarygodne, panele fotowoltaiczne w garażu mają sens. W szczególności z:
- Spora część polskich miast to miejsca parkingowe, szacunki sięgają nawet 20%,
- Garaż fotowoltaiczny można zaprojektować od podstaw, podstawić pod niego samochód „przy okazji”,
- Płaszczyzna fotowoltaiczna chroni samochód przed przegrzaniem, jednocześnie przetwarzając zebraną energię na energię elektryczną (dwie korzyści na raz),
- Powierzchnię pod dachem solarnym można wykorzystać dodatkowo,
- Takie instalacje są znacznie tańsze niż alternatywne fotowoltaiki słoneczne,
- W porównaniu do konstrukcji dachowych garaże solarne mogą mieć większą powierzchnię, co oczywiście przekłada się na efektywność montażu.
- Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu garażu
Home PV można z powodzeniem zainstalować w przydomowym garażu - pod warunkiem, że konstrukcja jest wystarczająco mocna, aby utrzymać wszystkie panele przy zachowaniu wymaganych standardów bezpieczeństwa. Pojawia się też pytanie, czy powierzchnia dachu garażu nie zmieści jednego panelu fotowoltaicznego, czy nawet kilkunastu, jeśli instalacja ma zasilić cały dom. Lokalizacja nie wpływa na prawdopodobieństwo otrzymania dotacji - dofinansowanie PV jest możliwe niezależnie od tego, czy panele fotowoltaiczne wytwarzające prąd dla Twojego domu znajdują się w ogrodzie, garażu, budynku gospodarczym czy na dachu.
Czytaj więcej: Jak zmniejszyć rachunki za prąd w małej firmie?
W zależności od konstrukcji i wielkości garażu można zastosować dodatkową platformę montażową, chociażby po to, aby ustawić moduł pod odpowiednim kątem do słońca. Optymalnie, jeśli panel jest montowany od strony południowej, może być przesunięty na wschód lub zachód, ale nie na północ. Jeśli wiesz, czym jest fotowoltaika i jak działa, możesz nawet przed profesjonalnym audytem określić, czy Twój garaż można uznać za miejsce na instalację modułów fotowoltaicznych.
Wiata fotowoltaiczna, czy panele fotowoltaiczne obok domu?
Gdzie zamontować instalację? Istnieje wiele powodów, dla których warto szukać alternatywy dla standardowego dachu. Wybierz konsultację z firmą specjalizującą się w audytach i projektach.
Warto wiedzieć: Czy warto odśnieżać i myć panele fotowoltaiczne?
Rezultatem będzie wydajna, bezpieczna i ekonomiczna instalacja fotowoltaiczna, która będzie działać przez dziesięciolecia. Jeśli zdecydujesz się na jazdę samochodem elektrycznym, wiata może być świetnym i stosunkowo niedrogim sposobem na szybkie i przyjazne dla środowiska ładowanie samochodu tuż przed domem.