FotowoltaikawPolsce » Blog » Jak zmniejszyć rachunki za prąd w małej firmie? Pomoże fotowoltaika

Jak zmniejszyć rachunki za prąd w małej firmie? Pomoże fotowoltaika

Kryzys energetyczny, wojna, inflacja – świat dawno nie malował się w tak mrocznych barwach. Sytuacja ta szczególnie mocno uderza w małych przedsiębiorców. Dramatycznie rosnące koszty sprawiły, że wiele firm znalazło się w bardzo trudnym położeniu. Szansą na zmniejszenie rachunków za prąd są nowoczesne i sprawdzone na rynku instalacje fotowoltaiczne, które pozwalają również na efektywną pracę nawet w niesprzyjających warunkach częściowego zacienienia.

  • W tym roku ceny energii elektrycznej dla małych firm wzrosły średnio o 280 procent, a wciąż czekają nas kolejne podwyżki.
  • Inwestycja w instalację fotowoltaiczną jest skutecznym sposobem na obniżenie firmowych rachunków za prąd nawet o 90 procent.
  • Nowoczesne falowniki pozwalają małym firmom efektywnie wykorzystać możliwości fotowoltaiki.

Jeszcze kilkanaście miesięcy temu wydawało się, że pandemia i kolejne lockdowny to najgorsze, co może spotkać polskie firmy. Dziś nie ma wątpliwości, że znacznie bardziej dotkliwy jest kryzys energetyczny.

Groźniejszy od Covid-19

Jak donosi serwis Rachuneo, przez ostatni rok ceny prądu dla małych firm wzrosły średnio o 280 procent. U jednego z operatorów podwyżka wyniosła aż 359 procent. Nic dziwnego, że – jak raportuje z kolei Coface – niewypłacalność polskich przedsiębiorstw wzrosła w tym roku aż o 5 procent. Ceny prądu już teraz porażają, ale na tym nie koniec. Choć wprowadzane są rozwiązania prawne takie jak ustawa o maksymalnej cenie energii, która dotyczy również małych i średnich firm, to eksperci są zgodni: najgorsze dopiero przed nami. 

Fotowoltaika – sposób na niezależność

Firmy desperacko szukają sposobów na zrekompensowanie wzrostu kosztów. Podwyżki cen produktów i usług są nieuniknione, ale mają swoje granice. Sieci handlowe rozważają krok, który jeszcze niedawno byłyby zupełnie nie do pomyślenia, np. skrócenie godzin otwarcia sklepów. Samorządy zapowiadają wyłączenie ulicznych latarni, a uczelnie zastanawiają się nad powrotem do zdalnego nauczania, żeby nie płacić za oświetlenie i ogrzewanie sal wykładowych. 

Ale ograniczanie działalności nie musi być jedynym rozwiązaniem. To dobry moment, żeby zainwestować w odnawialne źródła energii. Z rozmachem do tego problemu podeszła sieć dyskontów Biedronka. Jeszcze w tym roku firma planuje wyposażyć 500 swoich sklepów w panele fotowoltaiczne. Jednak montaż paneli PV to nie jedyny sposób na ograniczenie kosztów energii. Do problemu szeroko podeszła Żabka. Zamiast zamykać sklepy, sieć zdecydowała się na zakup elektrycznych samochodów dostawczych Volkswagen e-Crafter. Efekt? Podczas testów przeprowadzonych przy dostawach do sklepów w centrum Poznania udało się zaoszczędzić 40 litrów paliwa, jakie zużyłby samochód z napędem spalinowym. 

  • Obecna sytuacja pokazuje, jak ważna dla małych firm powinna być niezależność energetyczna – mówi Adam Rosiak, CEE Sales Director w Solplanet. – Sposobem na obniżenie rachunków za prąd jest wykorzystanie energii słońca, czyli inwestycja w fotowoltaikę. Można powiedzieć, że fotowoltaika to taki “promyk nadziei” w tych trudnych czasach.

Przekonują się dziś o tym ci wszyscy, którzy zdecydowali się na montaż instalacji kilka lat wcześniej. Jak pokazują wyniki badania Sunday Polska, instalacja fotowoltaiczna pozwala obniżyć rachunki za prąd w gospodarstwach domowych od 60 do nawet 90 procent.

Falownik – serce instalacji fotowoltaicznej

Podstawowymi elementami instalacji fotowoltaicznej są panele słoneczne wraz z konstrukcją nośną oraz falownik. Dzięki panelom, które składają się z szeregowo połączonych ogniw, możemy pozyskać energię z promieni słonecznych. Sercem instalacji jest falownik, bez którego z tej energii nie moglibyśmy po prostu korzystać. 

Falownik, inaczej nazywany również inwerterem, to prawdziwe centrum sterowania instalacji fotowoltaicznej. To on przetwarza produkowany przez panele prąd stały na prąd przemienny, który płynie w naszych gniazdkach. Dzięki temu urządzeniu można wygodnie i optymalnie zarządzać wytworzoną przez panele energią elektryczną i dobrze nią sterować. Właśnie dlatego  tak istotny jest właściwy jego wybór. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Falownik falownikowi nierówny

Niezawodność i prostota. To zdecydowanie dwa najważniejsze elementy, których powinniśmy szukać, inwestując w falownik. Bo choć perspektywa niższych rachunków za prąd brzmi kusząco, wiele osób może po prostu nie poradzić sobie z obsługą bardziej skomplikowanych urządzeń i tym samym z codzienną, prawidłową eksploatacją instalacji fotowoltaicznej. Na rynku są dziś rozwiązania skuteczne, a jednocześnie przyjazne dla użytkownika i proste w codziennej obsłudze.

Choć wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań, montaż instalacji zajmuje nie więcej niż jeden lub dwa dni. Co ważne, nowoczesne rozwiązania mogą też być bardzo estetyczne.

  • Klienci zwracają dziś baczną uwagę na wygląd zewnętrzny urządzeń, które chcą zainstalować w swoich firmach. Dlatego nasi inżynierowie i projektanci w sposób szczególny koncentrują się na tym aspekcie. Falowniki stają się dziś więc naturalnym wyposażeniem każdego przedsiębiorstwa, a nie są szpetnymi, brzęczącymi skrzynkami, które trzeba chować w piwnicy – dodaje Sylwia Koza, Regional Marketing Manager w Solplanet.

Nie do wiosny

Choć coraz częściej widzimy panele fotowoltaiczne na dachach domów, to wciąż towarzyszy im wiele mitów i błędnych przekonań. Jak choćby to, że energia słoneczna jest pozyskiwana tylko w bezchmurne letnie dni. Tymczasem to nie temperatura jest kluczowa, ale stopień zachmurzenia. W słoneczny zimowy dzień instalacja również będzie wytwarzała energię. W pochmurne dni oczywiście ilość produkowanej energii będzie mniejsza, ale to nie oznacza, że będzie zerowa. No i najważniejsze: przy lepszych warunkach pogodowych oddajemy nadwyżkę energii do sieci, aby odebrać ją, gdy przyjdą naprawdę pochmurne dni.

Wyjść z cienia

Nie wszyscy też wiedzą, że na wydajność i żywotność instalacji fotowoltaicznej wpływ ma przede wszystkim sposób jej eksploatacji. Na przykład, największym nieprzyjacielem paneli jest regularnie powtarzające się zacienienie. Stale powracający cień (np. rzucany przez komin czy drzewo) nie tylko obniża poziom uzyskiwanej energii, ale prowadzi też do niekorzystnego nagrzewania się zacienionych ogniw, co może nawet spowodować uszkodzenie paneli. Czy można tego uniknąć? Teraz już tak i nie chodzi, oczywiście, o ścinanie drzewa czy burzenie komina, ponieważ powstały falowniki z funkcją zarządzania cieniem.

  • Funkcja optymalizacji zacienienia, często zwana zarządzaniem cieniem, to przykład tego, jak dzięki mądrej technologii można maksymalizować korzyści płynące z fotowoltaiki. Jeśli chcemy, żeby inwestycja zwróciła się jak najszybciej, musimy mieć do dyspozycji naprawdę skuteczne systemy zarządzania instalacją – zauważa Adam Rosiak z Solplanet. – Nowoczesne urządzenia są tak zaprojektowane i przemyślane, żeby pozwalały w pełni wykorzystać potencjał energetyki solarnej. 

Każdy, kto myśli o realnym obniżeniu kosztów za energię elektryczną, musi brać pod uwagę prostą zasadę – im większa wydajność i żywotność instalacji, tym mniejsze rachunki za prąd.

Koniec tego roku może okazać się bardzo trudny dla małych przedsiębiorców. Niezależnie od tego, jakie nowe przepisy czy rozwiązania prawne zostaną wprowadzone, to wysokość rachunków za prąd na pewno nie wróci do dawnego poziomu. Zima pokaże również, czy nie grozi nam powrót do kolejnego już zapomnianego koszmaru: ograniczeń czy nawet przerw w dostawach energii elektrycznej. 

Inwestycja w fotowoltaikę pozwala firmie budować niezależność energetyczną już dziś. Gdy przyszłość wydaje się niepewna, warto szukać rozwiązań, które sprawdzają się nie tylko w krótkiej, ale również i w tej dłuższej perspektywie. To jasne jak słońce, że jeśli chcemy liczyć na niższe rachunki w przyszłości, musimy działać już teraz. Decyzja o wyposażeniu przedsiębiorstwa w nowoczesną instalację fotowoltaiczną z pewnością jest krokiem we właściwym kierunku.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here