Panele fotowoltaiczne zamontowane na gruncie to jedno z popularniejszych rozwiązań w zakresie ich umiejscowienia, Co warto o nim wiedzieć? Czy taka opcja sprawdzi się w przypadku Twojej nieruchomości? Sprawdź nasz krótki poradnik.
Instalacje fotowoltaiczne na gruncie
Panele fotowoltaiczne na gruncie to jeden z najczęstszych (zaraz po umiejscowieniu na dachu budynku) modeli montażu tych urządzeń. Ich budowa nie jest obwarowana szczególnymi wymogami: użytkowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy przyłączeniowej do 50 kW nie wymaga uzyskania pozwoleń na budowę czy decyzji o warunkach zabudowy. Dotyczy to zarówno instalacji naziemnych, jak i tych zlokalizowanych na dachach budynków. Jednakowa jest również stawka podatku od towarów i usług dla obu opcji montażu.
Firmy montujące panele fotowoltaiczne w Polsce
Podstawowe uwarunkowania montażu instalacji fotowoltaicznych na gruncie
Istnieją dwa podstawowe czynniki, wpływające na decyzję o lokalizacji instalacji fotowoltaicznych.
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na lokalizację paneli. Miejsce, gdzie zostaną umiejscowione, nie może być zacienione zarówno obecnie, jak i w przyszłości: należy brać pod uwagę możliwość powstania w sąsiedztwie nowych budynków lub wzrostu i rozkrzewienie się roślinności. Ze względu na opisane ryzyko warto skonsultować posadowienie instalacji fotowoltaicznej na gruncie ze specjalistami oraz stosować je jako alternatywę, gdy np. dach ma kształt utrudniający posadowienie paneli na nim.
Drugim czynnikiem, jaki trzeba brać pod uwagę, jest konstrukcja, która ma być podstawą pod panele na gruncie. Możliwe jest zastosowanie aluminiowych trójkątów na podkonstrukcji balastowej (całość instalacji jest wówczas niższa, ale zajmuje dużą powierzchnię) lub stołów fotowoltaicznych. Te ostatnie stosowane są w przypadku dużych instalacji komercyjnych, jednak nie ma przeciwwskazań do ich użycia dla celów gospodarstwa domowego. Należy jedynie pamiętać, że ich wysokość jest stosunkowo duża, a niektóre typy wymagają wbicia na głębokość ok 1,5 m - należy więc odpowiednio zaplanować ich lokalizację, tak, by nie kolidowała z okolicznymi instalacjami podziemnymi.
Należy też zwrócić uwagę na fakt, że pomiędzy rzędami modułów należy zastosować odpowiednie odstępy - dzięki temu unikniemy sytuacji, gdy panele będą się wzajemnie zacieniać. Montaż należy zawsze powierzyć sprawdzonym fachowcom, a w przypadku doboru sprzętu - stawiać na wypróbowane rozwiązania dobrej jakości.
Fotowoltaika na gruncie - główne zalety i wady rozwiązania
Zalety montażu instalacji fotowoltaicznej na gruncie
- Łatwy dostęp do paneli umożliwia bezproblemową ich konserwację.
- Lepsze chłodzenie pozwala na uzyskanie wysokiej wydajności nawet podczas upałów.
- Możliwe jest skierowanie paneli idealnie w kierunku południowym, dzięki czemu możliwe jest pozyskanie większych ilości energii.
Wady instalacji fotowoltaicznych umiejscowionych na ziemi
- Istnieje ryzyko zacienienia paneli w wyniku zabudowy sąsiednich działek lub wzrostu roślinności.
- Duża część naszej nieruchomości może zostać wyłączona z użytkowania.
- Wyższa cena instalacji, związana z koniecznością budowy dodatkowych konstrukcji i wykonania przekopu dla przewodów elektrycznych.
Aby dobrać odpowiednie rozwiązanie dla naszej nieruchomości warto skonsultować się z fachowcami. Pomoże nam to dobrać opcję najlepszą dla lokalnych uwarunkowań.