FotowoltaikawPolsce » Blog » Ile czeka się montaż pompy ciepła? Dostępność pomp ciepła

Ile czeka się montaż pompy ciepła? Dostępność pomp ciepła

Jednym z najważniejszych etapów realizacji inwestycji jest prawidłowy montaż pompy ciepła, od którego zależy jej prawidłowe działanie. Ze względu na odmienne źródło dolne, czyli pozyskiwanie energii z wody, gleby lub powietrza, montaż każdego rodzaju pompy będzie wyglądał i przebiegał inaczej. Inny będzie również jego koszt oraz poziom zaawansowania prac.

Ile trwa instalacja pomp ciepła w Polsce?

Powietrzna pompa ciepła (typu powietrze-woda lub powietrze- powietrze) będzie wymagała znacznie mniej zaawansowanego montażu, z kolei taka oparta na energii geo- i hydrotermalnej bardziej skomplikowanego. Rodzaj i sposób montażu pompy ciepła będzie się różnił również w zależności od tego, do jakich celów dana pompa ma służyć- do ogrzewania budynku, ogrzewania wody lub obu jednocześnie. W takim przypadku znacznie łatwiejszy jest montaż pomy, która służyć będzie wyłącznie do ogrzania wody. 

Wypełnij formularz i ustal możliwy termin instalacji pomp ciepła

Wycena instalacji pomp ciepła jest za darmo a termin realizacji ustalany jest indywidualnie

Montaż pomy a stan energetyczny budynku.

Stan energetyczny budynku jest istotną kwestią w kontekście montażu pompy ciepła. Im mniejsze zapotrzebowanie energetyczne budynku, tym niższe koszty eksploatacyjne. Kluczowe jest zatem dokonanie termomodernizacji budynku, choć nie jest ono konieczne.

Sprawdź również: Pompa ciepła w budynku wielorodzinnym 

Kolejnym istotnym parametrem może okazać się temperatura zasilania systemu grzewczego, która w wielu starszych budynkach jest zbyt wysoka i w dużej mierze decyduje ona o niskiej efektywności pompy ciepła. Na jej efektywność wpływ ma także szczelność okien, które mają kluczowe zadanie w procesie utrzymywania ciepła w budynku. Korzystną zmianą w kontekście montażu pompy ciepła może również okazać się wymiana tradycyjnych grzejników na niskotemperaturowe, które mają znacznie mniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną przy jednoczesnej wydajności, jaką ma tradycyjny grzejnik.

Pompa ciepła czas oczekiwania nawet rok czasu

Ogrzewanie płaszczyznowe, czyli podłogowe, ścienne lub sufitowe jest bardzo korzystne dla działania pompy ciepła. Odpowiednio przystosowane grzejniki mogą jednak pozwolić na równie efektywne działanie systemu ogrzewania pompą ciepła. 

Czytaj więcej: Jak dobrać moc pompy ciepła do nowego budynku?

Dostępność pomp ciepła w Polsce

Montaż pompy ciepła uwarunkowany jest od wielu czynników takich jak miejsce, powierzchnia do ogrzania czy też powierzchnia działki. Kluczowe jest również obliczenie zapotrzebowania energetycznego budynku z uwzględnieniem wszelkich niezbędnych danych takich jak np. termoizolacyjność budynku.

Wyróżnia się kilka rodzajów i systemów pomp ciepła m.in.:

  • jednostka zewnętrzna- znajduje się na zewnątrz budynku w odległości około 30 cm i wysokości nie mniejszej niż 40 cm nad powierzchnią gruntu, powinna być zamontowana na stabilnym podłożu, wymaga wykonania prac ziemnych t.j. wykonania odwiertów na studnię czerpną i zrzutową;
  • jednostka wewnętrzna- znajduje się wewnątrz budynku, konieczny jest swobodny dostęp do niej oraz zapewnienie odpowiedniego zabezpieczenia elektrycznego;
  • bufor- jest zbiornikiem magazynującym wodę grzewczą, pozwalającym na większą elastyczność pracy całej instalacji. 

Warto sprawdzić:  Pompy ciepła ChełmnoPompy ciepła Nakło nad NoteciąPompy ciepła Rypin

Wydłużony czas realizacji zamówień na instalację pomp ciepła

Koszty instalacji szacują się na około 35 tysięcy złotych. Cena ta zależna jest jednak od modelu i rodzaju pompy, jej parametrów oraz powierzchni budynku. Podobnie jest z montażem samej pompy- na cenę będzie wpływał rodzaj montażu oraz poziom skomplikowania prac. 

Sprawdź również:  Pompy ciepła InowrocławPompy ciepła BrodnicaPompy ciepła Świecie

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here