FotowoltaikawPolsce » Blog » Pompa ciepła w budynku wielorodzinnym – rozwiązania, cena

Pompa ciepła w budynku wielorodzinnym – rozwiązania, cena

Budynki jednorodzinne, uwzględniając w tym szeregówki, oraz bliźniaki stanowią w Polsce 90% wszystkich budynków przeznaczonych na cele mieszkaniowe. Najczęściej to właśnie sektor domów jednorodzinnych kojarzony jest z pompami ciepła. Nie bez powodu, ponieważ to właśnie tam, pompy ciepła montowane są najczęściej.  Poniżej przyjrzymy się rozwiązaniom stosowanym w zakresie montowania pomp ciepła w budynkach, ale także ich barierom, które przyczyniają się do ograniczenia ekspansji technologii.

Pompy ciepła- budynki wielorodzinne

W budynkach wielomieszkaniowych stosowanie pomp ciepła jest jak najbardziej uzasadnione. Dowodem na to, są liczne przykłady azjatyckich, a także europejskich krajów, które położone są w różnorodnych klimatach. Należy pamiętać, że instalacja pomp ciepła w wielorodzinnych budynkach, może okazać się jedynie bardziej złożona, niż w domach jednorodzinnych. Przeszkodami, oraz barierami, które należy wziąć pod uwagę są kwestie techniczne, oraz administracyjne.

Przeczytaj dodatkowo: Jak i gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła?

Budynek wielorodzinny a jego właściciel

Jak zaznaczają specjaliści z Instytutu Fraunhofera ISE, struktura budynków wielorodzinnych jest mocniej skomplikowana. Budynki te z reguły należą do miasta, spółdzielni mieszkaniowych, a także właścicieli prywatnych- w różnym stopniu udziałów. Nie każdemu z nich zależy na zmianie dotychczas stosowanego rozwiązania do ogrzewania, na bardziej ekologiczne.

Warto wiedzieć: W jaki sposób uzyskać do 21 tysięcy złotych za pompę ciepła?

Modernizacja budynku wielorodzinnego

Im więcej mieszkań, tym więcej trudności wynikających z przebiegu termomodernizacji zarówno w powłokach budynku, jak i w systemie grzewczym. Pompy ciepła stosowane w budynkach wielorodzinnych to nie lada wyzwanie z technicznego punktu widzenia przede wszystkim. W budynkach tych, w szczególności w rozwiązaniach centralnych- temperatury systemu grzewczego powinny być wyższe niż te stosowane w budynkach jednorodzinnych.

Czytaj więcej: Jak przygotować budynek pod instalację pompy ciepła?

Powodem są straty ciepła przy jego rozprowadzeniu. Sprawa ma się podobnie przy stosowaniu ciepłej wody użytkowej. Specjaliści są zgodni, że w budynkach zamieszkiwanych przez wiele rodzin zapotrzebowanie na ciepło jest większe, co przekłada się na wyższą wymaganą moc grzewczą.

Sprawdź również: Pompy ciepła StraszówPompy ciepła Pińczów, Pompy Ciepła RzeszówPompy Ciepła Miele

Rodzaje systemów

Na dzień dzisiejszy wyróżniamy pięć systemów stosowanych do ogrzewania pompą ciepła. Należy wyróżnić:

  • system centralny dla całego budynku
  • system łączony centralno-decentralny
  • jedna pompa ciepła dla grupy mieszkań
  • jedna pompa ciepła dla wyróżnionych mieszkań
  • pompa ciepła dla poszczególnych pomieszczeń

Warto sprawdzić: Pompy Ciepła PrzemyślPompy Ciepła Stalowa WolaPompy Ciepła TarnobrzegPompy Ciepła Krosno

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here