FotowoltaikawPolsce » Blog » Jak dobrać moc pompy ciepła do nowego budynku?

Jak dobrać moc pompy ciepła do nowego budynku?

Pompy ciepła są stosowane coraz to chętniej z uwagi na swoją ekologie, oraz przyjazność dla środowiska na całym świecie. Jej zadaniem jest doprowadzenie do budynków ciepła, oraz ciepłej wody. Przy nowocześniejszych rozwiązaniach- w pewnym stopniu- mogą zagwarantować możliwość chłodzenia. Warto wiedzieć, że proces działania pompy jest bardziej wydajny, od procesu funkcjonowania lodówki czy klimatyzacji.

Dużą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że większość energii potrzebnej do ogrzania budynku, oraz wody pochodzi z naturalnych źródeł ciepła tzn. z powietrza, wody, gruntu. Niewielka cześć energii pochodzi z zasobów elektrycznych. Przy dobrym wyborze, pompa jest w stanie pobrać nawet 90% potrzebnej energii z naturalnych źródeł, a tylko 20%  z energii elektrycznej.

Dlaczego odpowiedni dobór pompy ciepła jest niezwykle istotnym krokiem inwestycji?

W sytuacji, kiedy temperatura na zewnątrz budynku spadnie poniżej -10°, pompa potrzebować będzie zaledwie niewielkiej pomocy, aby wyprodukować wymaganą ilość ciepła. W celu tym korzysta z grzałek elektrycznych, oraz rozwiązań konwencjonalnych takich jak kocioł na pellet, drewno, czy węgiel. Przy korzystnym doborze pompy, koszty ogrzewania budynku przez te wsparcie nie powinny przekraczać zaledwie kilku procent kosztów zasilenia samej pompy przez okrągły rok. Dzięki temu rozwiązaniu minimalizujemy koszty ogrzewania przy całkowitym zachowaniu przyjemnego ciepła w budynku przez cały rok.

Skutki złego doboru pompy ciepła

Negatywnymi konsekwencjami doboru złej pompy są różnorakie. Warto wiedzieć, że jeśli dobierzesz zbyt słabą pompę w stosunku do Twoich potrzeb, oraz Twojej rodziny na ciepło, pompa ta przestanie samodzielnie radzić sobie w temperaturach wyższych niż -10°C. Problemem może się stać już -3°. Powodować to będzie większe zużycie energii elektrycznej w przypadku dogrzania za pomocą grzałek elektrycznych, oraz coraz to większe koszta zużycia paliw konwencjonalnych, co przeniesie się na zwiększone koszty ogrzewania w skali całego roku. Dobrani pompy o dużej mocy z kolei, spowoduje jej szybsze zużycie, co doprowadzi do jej skróconej żywotności. Sprężarki, które stanowią "serce" każdej pompy, po uruchomieniu powinny pracować pewien czas, zanim zaprzestaną pracy. Warto jednak wiedzieć, że każda ta sprężarka zaprojektowana jest mniej więcej na określoną ilość cykli włączenia i wyłączenia.

Czytaj więcej: Pompa ciepła w budynku wielorodzinnym – rozwiązania, cena

Właściwy dobór pompy ciepła

Mając na względzie powyższe informacje, możesz zauważyć, że dokładne określenie zapotrzebowania budynków na ciepło jest kluczowym elementem, dzięki któremu można wybrać najlepszy model, oraz moc pompy ciepła dla siebie i swojej rodziny.

Czytaj dalej: Koszt pompy ciepła do domu 70 m2 – Jak obliczyć koszt?

Dobrze jest wiedzieć, że najbardziej dokładną, oraz wiarygodną metodą, dzięki której można określić zapotrzebowanie energetyczne budynku jest przeprowadzenie audytu energetycznego. W trakcie trwania takiego audytu wykonywanych jest mnóstwo pomiarów z dokładnymi obliczeniami, czego  efektem jest raport, na podstawie którego dobiera się dobór pompy. Metoda ta jest płatna, jednak biorąc pod uwagę, że jest to możliwość uchronienia się przed konsekwencjami wyboru złej pompy ciepła, rozwiązanie jest godne przemyślenia.

Czytaj więcej: Pompy ciepła DzierżoniówPompy ciepła ZgorzelecPompy ciepła BielawaPompy ciepła Kłodzko

To dzięki audytowi, oraz przeprowadzonym obliczeniom energetycznym jesteś w stanie zagwarantować sobie rozwiązania grzewcze najlepiej dopasowane do potrzeb Twoich, oraz Twojej rodziny. Dzięki temu będziesz miał mniejsze koszty eksploatacyjne całej instalacji, nie warto więc na audycie oszczędzać, oraz nie korzystać z usług specjalistów.

Sprawdź również: Pompy ciepła ŚwiebodzicePompy ciepła JaworPompy ciepła PolkowicePompy ciepła Nowa RudaPompy ciepła Lubań

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *