FotowoltaikawPolsce » Blog » Ile kosztuje magazyn energii dla domu jednorodzinnego?
Ile kosztuje magazyn energii dla domu jednorodzinnego

Ile kosztuje magazyn energii dla domu jednorodzinnego?

Energetyczna niezależność to marzenie każdego, do której dążymy od wielu lat. Od wielu pokoleń chcemy, aby w tym celu stworzono odpowiednią infrastrukturę oraz technologię, ale również żeby jak najwięcej osób miało do niej dostęp. Obecnie możemy mówić o częściowej niezależności, która możliwa jest dzięki rozwiniętym metodom, do których należy m.in. domowy magazyn energii. Czym jest, jak działa?

Dom jednorodzinny a magazyn energii

Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym i szukamy rozwiązań, które przyniosą nam oszczędności, to warto bliżej przyjrzeć się tematowi magazynu energii. Jest to dość nowe rozwiązanie, bo zaledwie kilka miesięcy temu, w lipcu 2022 roku prawodawca uregulował ich używanie w przepisach prawa. Magazyny mogą mieć różną moc.

Te, które mają maksymalnie 50 kWh muszą zostać zgłoszone do operatora systemu dystrybucyjnego, z kolei magazyny, których moc przekracza 50 kWh, ale jest mniejsza niż 10MW, należy wpisywać do dedykowanego rejestru elektronicznego.
Warto jednak zaznaczyć, że inwestycja jedynie w magazyn nie gwarantuje niezależności energetycznej. Aby osiągnąć najlepszy efekt, który pozwoli na efektywne działanie całego mechanizmu, warto pomyśleć także o panelach fotowoltaicznych.

Przeczytaj więcej: Jaki magazyn energii będzie najlepszy dla jednorodzinnego domu?

Ile kosztuje magazyn o mocy 10 kWh?

Co prawda magazyny energii są stosunkowo nowością na rynku, to jednak nie powinniśmy mieć problemu w znalezieniu dobrej jakości sprzętu do maksymalnie 10 kWh. W zależności od modelu ceny mogą być różne. Jeśli zależy nam na najtańszej wersji, to warto brać pod uwagę te magazyny, których cena wynosi około 20000 złotych.

Za magazyny z górnej półki to koszt rzędu minimum 40000 złotych. Skąd taka różnica w cenie? Przede wszystkim duży wpływ na wartość magazynu ma jego wydajność, sprawność oraz żywotność. Najlepsze modele wyróżnia również to, że wyposażone są one w systemy, które monitorują pracę oraz systemy odpowiadające za zabezpieczenia. Na cenę składają się także wymiary urządzenia, sposób jego montażu czy dopasowanie z innymi urządzeniami.

Czytaj również: Magazyny energii w Polsce dla gospodarstw domowych?

Jak wybrać dobry akumulator?

Kupno akumulatora jest bardzo istotne. Na co należy zwrócić uwagę, aby kupić dobry jakościowo produkt? Należy sprawdzić, jaka jest realna pojemność akumulatora, czyli ile w rzeczywistości może przechowywać energii. Warto zwrócić szczególną uwagę na takie modele, które wyposażone są w inwerter. Dzięki temu nie będziesz musiał oddzielnie kupować inwertera. 

Sprawdź również: Magazyny Energii Wrocław

Zdecydowanie warto zdecydować się na zakup magazynu energii. Jeśli zależy Ci na jak najlepszej wydajności, weź pod uwagę magazyny z górnej półki. W połączeniu z fotowoltaiką przyniosą one wiele korzyści, przede wszystkim w postaci oszczędności.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here